Johann Gregor Mendel se narodil 20. července
1822 v moravskoslezských Hynčicích, které jsou dnes součásti Vražného nedaleko Nového Jičína. Tam také naleznete jeho
rodný dům, který je návštěvníkům otevřen od května do října. Středoškolské vzdělání ukončil maturitní zkouškou na
gymnáziu v
Opavě. V letech 1840 až 1843 studoval na
Filozofické fakultě v
Olomouci. Z finančních důvodů vstoupil roku 1843 do
augustinianského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor. Tam se totiž mohl zabýval šlechtěním díky podpoře tohoto řádu. Augustiniáni totiž ve své době vědecké bádání podporovali, a proto se u nich zdržovala vědecká elita. Ti, kdo vstoupili do řádu na Starém Brně, tak buď učili na tehdejších školách, nebo se zabývali vědou, a tak to bylo i s Mendelem.
Mendel se věnoval především křížení hrachu a sledování jeho potomstva. Na základě svých pokusů formuloval tři pravidla, která později vešla ve známost jako
Mendelovy zákony dědičnosti, a jež byla mnohokrát prověřována. Traduje se, že své pokusy s hrachem prováděl J.G.Mendel příklad
v zahradě letního sídla augustiniánského řádu na Starém Brně, tedy
v Šardicích, kde dnes najdete kulturně-společenské centrum
Rezidenci Šardice se zajímavou expozicí Měřidla a váhy.
Genetik, meteorolog i včelař
Kromě hrátek s hrachem se od roku
1862 věnoval meteorologickým pozorováním pro Meteorologický ústav ve Vídni, která prováděl s velikou přesností až téměř do konce svého života. Jako jeden z prvních také použil ve své práci
biostatistické metody. Mimo to byl také členem brněnského
včelařského spolku. Jeho jméno dnes nese například
muzeum, univerzita, náměstí v Brně i první česká vědecká stanice na Antarktidě. Odkaz Gregora Johanna Mendela připomíná brněnská interaktivní expozice
Mendelianum v Biskupském dvoře.
V roce 1883 Mendel vážně onemocněl a dne
6. ledna 1884 zemřel v klášteře a byl pochován na
Ústředním hřbitově v Brně do hrobky augustiniánů. Rekviem v kostele dirigoval sám světoznámý skladatel
Leoš Janáček.
Hlavní hvězda v seriálu České televize
Česká televize připravila seriál pro děti s názvem „
Tajemství pana M.“. Do vysílání se dostane v roce 2022
právě při příležitosti 200. výročí Mendelova narození. Nepůjde však o strohý naučný dokument, jedná se naopak o poutavý příběh, do kterého jsou vsazeny historické skutečnosti.
Hlavní dospělou roli v osmi dílném seriálu hraje
Pavel Kříž. Kromě něj si v seriálu zahrají Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík nebo Zdena Herfortová. V hlavních dětských rolích se představí Kamila Vamberová, Jan Šťáva a Theo Schaefer, kterého diváci znají jako Tomáše z rodinného seriálu ČT Kukačky.
Co možná nevíte o Mendlovi
- První pěstitelské pokusy, které Mendelovi otevřely cestu k vědeckým výzkumům, podnikal na zahradě u rodného domu ve Vražném. Rozhodně to není malá chaloupka: Johannovi rodiče Rozina a Anton Mendelovi fandili technickému pokroku a na místě starého dřevěného stavení vybudovali velký cihlový statek.
- Mendel měl dvě sestry, starší Veroniku (* 1820) a mladší Terezii (* 1829). Ta se dokonce vzdala části věna, aby bratrovi umožnila pokračovat ve studiích. Gregor Johann Mendel na oplátku podporoval na studiích všechny její syny. Alois a Ferdinand se stali lékaři ve Zlatých Horách a Butovicích, Mendelův jmenovec Johann pracoval jako asistent na Technické vysoké škole v Brně.
- Proč si Mendel ke svým pokusům vybral právě odrůdy hrachu setého? Daly se snadno rozlišit podle tvaru a barvy semen či délky stonku, a také se daly jednoduše uměle oplodnit. Během devíti let Mendel vypěstoval na třicet tisíc rostlin, které vzájemně křížil a postupem času odhalil základní zákony dědičnosti.
- Přijďte se podívat do zahrady opatství v Brně. Vyrůstá tu kopie skleníku, v němž Mendel podnikal své pokusy s hráškem. Základní kámen posvětil papež František, stavba kopíruje půdorys i orientaci původního Mendelova skleníku. Hrách se bude pěstovat v truhlících zavěšených u stropu. Rostliny bude možné spustit k zemi, a zralé lusky si tak budete moci utrhnout, třeba jako stylový suvenýr při akci.
- V augustiniánském opatství na Starém Brně od roku 1865 vyrůstal a získával své první vzdělání Leoš Janáček. Právě on v roce 1884 dirigoval ve starobrněnském klášteře rekviem za zemřelého Mendela.