ÚvodAktuality30 let od sametové revoluce: pěší i autobusové výlety do osmdesátek
Životní styl

30 let od sametové revoluce: pěší i autobusové výlety do osmdesátek

  • 2. října 2019
Chtěli byste se podívat do městských ulic takových, jak vypadaly v dobách před sametovou revolucí? Zjistit, jak se během třiceti let proměnila známá místa, co přibylo a co se naopak ztratilo navždy? Vypravte se na Staroměstskou radnici v Praze anebo do Brna, kde připravili komentované výlety ve stylu osmdesátých let.
Skvělý nápad, s nímž přišlo brněnské Turistické informační centrum, je vlastně velmi jednoduchý: projekt Osmdesátky láká na dva okruhy městem pro pěší a k tomu ještě výlet historickým autobusem značky Karosa. Poznávat budete specifický brněnský životní styl 80. let a místní obchody, kavárny, cukrárny, bufety, jídelny a mléčné bary, divadla či kina. Kromě toho, co se dozvíte od průvodců, další vzpomínky a zážitky často přidávají účastníci prohlídek. Díky tomu je každá trochu jiná a rozhodně vás nečeká žádná nuda.
 

Klíče a bony

První okruh pro pěší Zn. Bony s sebou je zaměřený na dobovou gastronomii a každodenní život; poznáte klíčová místa tehdejšího stravování, nakupování, Prior, módu, veksláky a Tuzex. V říjnu si můžete vybrat z několika termínů, a to 3., 10., 17. a 24. října vždy od 17 hodin, sraz je na České ulici pod hodinami.
Druhý okruh Zn. Klíče s sebou se věnuje propagandě, umění, oslavám prvního máje, reklamě a zábavě.

Začíná se 8., 15., 22. a 29. října vždy v 17 hodin u orloje na náměstí Svobody a skutečnou lahůdkou jsou zejména místa, která se změnila jen minimálně. K takovým patří třeba univerzitní kino Scala, někdejší Moskva, anebo kino Kapitol alias Družba, dnešní čajovna Utopia. Na památku si z Brna můžete odvézt některý z normalizačních suvenýrů, třeba žvýkačky Pedro, slavná „céčka“, Igráčka anebo notýsek s panem Vajíčkem, hrdinou tehdejší televizní reklamy.
 

Na výlet po Brně Karosou

Na cestu zpátky do minulosti se můžete vydat také v historické Karose. Zastávky totiž leží tak daleko od sebe, že se do pěšího výletu zařadit nedaly; podíváte se například k hotelu Myslivna, na sídliště Vinohrady, místo, kde se jezdily závody Grand Prix, později přesunuté na moderní automotodrom Masarykův okruh, na tramvajový tunel pod Špilberkem anebo do Mariánského údolí. To se dřív jmenovalo Gottwaldovo údolí a pořádaly se tu obří mírové slavnosti. Karosa se vydá na svou trasu v sobotu 19. října a v neděli 17. listopadu, kdy celý program Osmdesátek zakončí slavnostní velká vyjížďka.
 

Nebyl to jen listopad: pořady Staroměstské radnice

Kdekdo ví, že Staroměstská radnice je klenotem Prahy, ale zdaleka to není jen věž a orloj. Mimořádné akce a procházky, které připomenou nejvýznamnější okamžiky, místa i osobnosti roku 1989, chystá na listopad i Pražská vlastivěda. Kromě toho se každý listopadový víkend můžete na Staroměstské radnici vydat na cestu dvacátým stoletím; pořad pro mládež Nebyl to jen listopad, který události minulého století přiblíží hravou formou, se v reprezentačních prostorách Staroměstské radnice bude odehrávat každý listopadový víkend.
 
Expozice Karla Kryla v Kroměříži Kultura

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea Kultura

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně Kultura

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí je novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Umožňuje především studentům připravovat se na profesionální kariéru v prostředí odpovídajícím současným světovým trendům.

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě Kultura

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.

Dům umění města Brna Kultura

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj