ÚvodAktuality90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy
Kultura

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

  • 14. února 2022
V pátek 18. února 2022 by oslavil devadesátiny mezinárodně uznávaný režisér a scénárista a čáslavský rodák Miloš Forman. Zavzpomínejte na spolutvůrce filmové "nové vlny" tím, že si uděláte procházku po místech, kde režisér natáčel svého slavného Amadea.
miloš formanOscarový holywoodský režisér Miloš Forman se narodil roku 1932Čáslavi, radostného dětství si ale příliš neužil – v osmi letech přišel během druhé světové války o oba rodiče. Po válce získal vzdělání ve výběrové internátní škole pro válečné sirotky v Poděbradech, později vystudoval pražskou FAMU. V 60. letech minulého století se stal jedním ze spolutvůrců filmové „nové vlny“ a jeho filmy dosáhly mezinárodního ohlasu. Mezi hlavní znaky těchto snímků bylo obsazování neherců, delší improvizované dialogy a černý, až absurdní humor. Mezi Formanovi nejznámější filmy tohoto období patří Konkurs (1963), Černý Petr (1963) Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).

přelet nad kukaččímPo sovětské invazi Československa v srpnu 1968 Miloš Forman emigroval do Spojených států. Tady se prosadil adaptací Keseyho románu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Následující snímky Vlasy (1979) dnes pokládané za kultovní muzikál a Ragtime (1981) nezaznamenaly v tehdejším USA výraznější úspěch. Ten přišel až s filmem Amadeus (1984), Valmont (1989) a Lid versus Larry Flynt (1996). Posledními dvěma Formanovými filmy byl Muž na Měsíci (1999) a Goyovy přízraky (2006). Za film Amadeus získal Forman Oscara v režisérské kategorii. Další ocenění putovalo k Theodoru Pištěkovi za kostýmy či Karlovi Černému za výpravu. Právě Theodora Pištěka a jeho práci připomene v červnu 2022 výstava Senzační realismusAlšově jihočeské galeriiHluboké nad Vltavou.
 

Procházka i výlety nejen do míst, kde se natáčel Amadeus

amadeusNejslavnější ze všech Formanových filmů je Amadeus. Jeho děj odehrává ve Vídni osmnáctého století. Miloš Forman si pro ztvárnění dobové Vídně ale vybral Prahu. Do míst, kde se natáčelo se přenesete na Starém Městě a Malé Straně. Stačí se projít ulicemi Nosticova, Velkopřevorské náměstí, Míšeňská, Thunovská, Nerudova nebo Maltézské náměstí. Ve filmu poznáte i Valdštejnskou zahradu, Strahovskou knihovnu, Invalidovnu, Stavovské divadlo nebo kostel sv. Jiljí. Mimo Prahu filmaři zamířili do Arcibiskupského zámku v Kroměříži, do zámecké obory Žehušice a na zámek Veltrusy.
 
hoří má panenkoKdo má rád filmové evergreeny nové vlny, může se vydat do Vrchlabí, kde ve Vančurově ulici ke Kulturnímu domu Střelnice, kde pozná sál, ve kterém se obehrávala hasičská zábava ve filmu Hoří, má panenko. Film Černý Petr se natáčel v Kolíně, a to například v Kouřimské a Pražské ulici nebo na Kmochově ostrově. Za Láskami jedné plavovlásky se musíte vypravit do Zruče nad Sázavou, a to třeba na místní nádraží, do společenského domu na náměstí Míru anebo k závodu Sázavan na Okružní ulici.
Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Obora Žehušice Příroda

Obora Žehušice

V oboře žije kolem 130 bílých jelenů a spolu s nimi je zde chována černá mutace daňka skvrnitého. Obora je v současné době pro veřejnost nepřístupná a naučná stezka zde byla zrušena.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy Památky

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy

Kostel sv. Vojtěcha je nejstarší budovou ve městě, byl vystavěn na místě dřevěného kostelíka v první polovině 13. století. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Naučná stezka Vrchlabím Památky

Naučná stezka Vrchlabím

Naučná stezka vás provede po nejkrásnějších místech města Vrchlabí – brány do Krkonoš. Zeleně značená trasa začíná v centru města, u historické budovy radnice. Cesta poté pokračuje po hlavní Krkonošské ulici k jednomu z nejstarších domů ve městě a končí u kostela sv. Vavřince.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.