ÚvodAktualityZnáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku
Památky

Znáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku

Uprostřed jedné zimy, přesněji řečeno 14. ledna 993, došlo k založení Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup svatý Vojtěch. Při oslavách 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Kromě toho je klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
Břevnovský klášterBřevnovský klášter - první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14. 1. 993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Oba současně měli stejný sen, podle něhož se měli vydat za Prahu do dnešního Břevnova k potoku Brusnice. Tam se spolu také setkali a spatřili jelena, který se chtěl napít. Ovšem v tom mu bránilo břevno, které leželo ve vodě. Podle legendy sv. Vojtěch to břevno vytáhl a na památku zvláštního setkání založili tento klášter, dosud nejstarší fungující klášter u nás.

břevnovský klášterStavba z roku 993 byla původně celá dřevěná, ale už v 11. století byl na jeho místě postaven románský kostel a krypta. Za husitských válek utrpěl klášter velké škody, když jej v roce 1420 klášter zničili táborité. Mniši, kteří přežili, odešli do Broumova. Obnovený klášter byl do současné podoby postupně přestavěn v letech 1708 – 1745 podle projektu Kryštofa Dienzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Práce na obnově se účastnili i Petr Brandl.

Do Břevnovského kláštera se můžete po celý rok o víkendu vydat na komentovanou prohlídku, součástí areálu jsou klášterní zahrady rozdělené na část přístupnou po celý týden a část klauzurní, která se pro veřejnost otevírá pouze o víkendech. Součástí zahrady je také opatský letohrádek Vojtěška postavený nad pramenem potoka Brusnice. V areálu najdete břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Hotel Adalbert a Klášterní šenk a klášterní sýpku, kde se nachází klášterní infocentrum a klášterní obchůdek.
Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře Ubytování

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Benedict, Sv. Norbert nebo Gottschalk: ochutnejte pivo z klášterních pivovarů

Benedict, Sv. Norbert nebo Gottschalk: ochutnejte pivo z klášterních pivovarů

Cestování po památkách získá docela jiný šmrnc, když si vymyslíte nějaké vylepšení. Co třeba navštívit kláštery, které vaří vlastní pivo? Vydáte se s portálem Kudy z nudy k benediktinům do pražského Břevnova a do Broumova či k premonstrátům na Strahov a do kláštera Želiv? Anebo jinam? Klášterních pivovarů je víc, než byste čekali!

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

Nejstarší mužský klášter v Čechách, poslední dochovaný větrný mlýn v Praze i jeden z nejstarších pivovarů v Evropě: to všechno poznáte při návštěvě Břevnova, jedné z částí Prahy 6. Zdejší klášterní pivo Benedict ochutnáte přímo na místě v Klášterním šenku.

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Zatímco restituce památek pro soukromé vlastníky už dávno proběhly a dnes se u soudů řeší už jen některá sporná rozhodnutí, na rozhodnutí o vracení majetku církvím se čekalo téměř dvacet let. V první vlně podle zákonů z let 1990 a 1991 bylo vydáno asi 200 kostelů a klášterů, konečné majetkové vyrovnání s církvemi ale bylo schváleno teprve v roce 2012.

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.