Po více než sto letech společnost Nestlé
končila s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesunula do německého Hamburku. Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek, tím sice z Východní Moravy zmizela, ale historii a tradici jim nikdo neodpáře. Jejich domovem už jednou provždy bude
Holešov, město na úpatí
Hostýnských vrchů s velkým
zámkem a
Šachovou synagogou. Předchůdcem dnešního
závodu Sfinx bývala továrnička na výrobu tvrdých bonbonů, takzvaných kandytů, kterou v roce 1863 založil Philipp Kneisl. Společně s krámkem sídlila v dnešní Palackého ulici, pracovalo tu asi dvacet zaměstnanců a lidé sem chodili kupovat oblíbené cukrové špalky, karamelové zboží, proslazované ovoce, marmelády, kuličky z arabské gumy, bylinné, ovocné a mátové bonbony a další laskominy.
Egyptská sfinga a značka Sfinx
Ale zpět k
Lentilkám: ty se v sortimentu objevily společně s dalším čokoládovým zbožím po roce 1906, kdy Kneislovi nakoupili nové dražovací kotle. V krámku se objevily tabulkové čokolády, vánoční kolekce, dutá čokoládová vajíčka, kávové speciality, kakao, želatinové výrobky, karamely, zdravotní bonbony proti kašli a nachlazení a také cukrem obalené čokoládové čočky a fazole. Zpočátku neměly speciální jméno, to se objevilo až o pár let později, když si Kneislovi nechali registrovat název Lentilky, a to podle latinského slova lenticula, čočka.
V roce 1912 si synové zakladatele Rudolf a Philipp nechali jako ochrannou známku zaregistrovat název Sfinx a logo s motivem egyptské sfingy. Značka od té doby provázela spousty výrobků Kneislova závodu a po druhé světové válce se nakonec podle ní pojmenoval celý závod.
Lentilky na stole císaře pána
Továrna Sfinx se od těch dob mnohokrát změnila. Za zmínku stojí, že ještě před první světovou válkou, když v ní pracovalo zhruba 200 zaměstnanců a oslavila 50. výročí, získala titul
Císařsko-královská privilegovaná továrna: že by císař pán také rád mlsal barevné bonbony? Kromě toho se výroba rozšířila o oplatky, dezerty a dortíčky, vznikla síť firemních prodejen, závod se několikrát modernizoval a od 90. let se stal součástí
společnosti Nestlé. Kořeny závodu Sfinx v
Holešově ale sahají ještě dál než zrod samotné Nestlé. V Holešově se denně vyrábělo skoro šest milionů Lentilek v sedmi barvách, žluté, červené, modré, zelené, fialové, růžové a oranžové. Ještě před pár lety se vyráběly také v hnědé barvě (a kdekdo si myslel, že právě v nich je nejvíc čokolády), ale ty nahradila nejoblíbenější žlutá. Kromě nich patří mezi zdejší nejslavnější sladké dobroty tvrdé bonbony – ostatně s nimi kdysi
Philipp Kneisl začínal. Z holešovských výrobních linek se ale dál sypou například Bon Pari či Hašlerky.
Bon Pari, Hašlerky a další tvrdé bonbony
- Barevné bonbony Bon Pari se začaly vyrábět v roce 1977, tekutá směs se plní do forem podobně jako vánoční cukroví. Z modřanského závodu Orion v Praze se sice jejich výroba přesunula do Holešova, ale receptura zůstala stejná. Z šesti příchutí a barev (jahoda, pomeranč, citron, broskev, černý rybíz) je nejoblíbenější prý zelený bonbon, který chutná po exotickém ovoci maracuja. Podobně jako Lentilky se i Bon Pari barví čistě přírodními výtažky ze zeleniny a ovoce, výroba jednoho bonbonu Bon Pari trvá 40 minut a v tuzemsku jdou na odbyt, prý se každou minutu vycucá jeden.
- Z Modřan se do Holešova stěhovala také výroba Hašlerek. Traduje se, že jejich recepturu vymyslel v roce 1877 hamburský lékárník, později se vyráběly ve Vídni a na konci první světové války je začal vyrábět pražský podnikatel František Lhotský. Větrové bonbony pomáhající při chrapotu prý pomohly Enricu Carusovi, ale protože jméno slavného italského pěvce české zákazníky netáhlo, vydal se Lhotský s krabicí svých výrobků do pražského kabaretu Lucerna za právě chraptícím zpěvákem a hercem Karlem Hašlerem. Ten cukrovince ochotně propůjčil své příjmení a prý byl tak skromný, že si za to vzal jen pytel bonbónů, ovšem výměnou získal skvělou reklamu. Dnes po sto letech výroby jsou Hašlerky sice menší, ale jejich chuť je stále stejná. Patří k nejprodávanějším větrovým bonbonům v Česku, v Holešově se jich každý rok vyrobilo přes 900 tun.
- Kromě Lentilek, Bon Pari a Hašlerek se na východní Moravě vyráběly také další značky: Atlasky, Slávie, Anticol, Klokanky, Beskydky či Větrovky.