ÚvodAktualityČeské značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům
Životní styl

České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům

Poslechněte si audio verzi článku
Historie farmaceutické společnosti Zentiva sahá hodně hluboko: k lékárně U Černého orla, která na Malé Straně v Praze fungovala už v roce 1488. Nyní Zentiva vyvíjí, vyrábí a prodává zhruba 500 druhů generických a volně prodejných přípravků, má několik výrobních závodů a zaměstnává více než 4 500 lidí.

Zentiva

Stará továrna BF v Dolních Měcholupech ve 30. letech 20. století
Současné sídlo společnosti Zentiva na stejném místě
Nároží Zámecké a Nerudovy ulice v rohu Malostranského náměstí leží jen pár kroků od barokního chrámu sv. MikulášePraze. Tam, kde nyní sídlí Fragnerova lékárna U Černého orla, fungovala lékárna už v roce 1488. Majitelé domu bývali dvorní lékárníci a podle pověstí se tu připravovaly léky proti vodnatelnosti, revmatu nebo plísni, jejichž recepty sepsal sám alchymista Edward Kelley. Ten ostatně bydlel jen kousek odtud, na Jánském vršku.
 

Rodina Fragnerů

Během studií na pražské univerzitě byl v malostranské lékárně na praxi student Benjamin Fragner (1824–1886). Studium zakončil roku 1852 a několik let působil v lékárně v Písku. Tam se zamiloval do dcery velmi zámožného kupce, a ten jako věno novomanželům koupil od starého pana lékárníka Pujmana, který se chystal na odpočinek, právě malostranský dům s lékárnou U černého orla. Tehdy se psal rok 1857.

Chemik, farmaceut, florista a podnikatel Benjamin Fragner se o podnik náležitě staral: součástí lékárny se záhy stala malá výrobní a výzkumná laboratoř, kde připravoval léčiva a léčivé bylinné likéry podle vlastních receptů. Právě Benjamin Fragner je považovaný za zakladatele výroby farmaceutických specialit, které lékárna vyvíjí a vyrábí dodnes. Řada jeho výrobků byla pověstná a dobře známá, například Pražská domácí mast, exportovaná do mnoha zemí včetně USA a vyráběná ještě roku 1945, sirup proti kašli Sibrumin, Thymomel, Dr. Rosy balsám pro žaludek a řada dalších. V mládí se zde rovněž zaučoval nejstarší syn a pozdější dědic lékárny Karel Fragner (1861–1926).
 

Zrod moderní farmaceutické továrny

Karel Fragner udělal z lékárny nejmodernější podnik v Praze: přikoupil další objekt a na jejich místě nechal vystavět novorenesanční bytový dům, vyzdobený sgrafity od Mikoláše Alše. Na nároží dál sídlila lékárna U Černého orla, v zadním traktu zřídil Karel zřídil rozsáhlou farmaceutickou výrobu, v suterénu byla výzkumná laboratoř. Díky spojení výzkumu s výrobou a lékárnou je rod Fragnerů známý jako rod zakladatelů průmyslové farmaceutické výroby v českých zemích a pozdějším Československu.

Karel Fragner byl aktivně činný na mnoha dalších frontách: stál u vzniku městské hygienické stanice v Praze, působil v radě České lékárnické společnosti, věnoval se výzkumu léčebných látek a extraktů z přírodnin a v roce 1896 inicioval uspořádání pražské II. mezinárodní farmaceutické výstavy. Kromě toho sledoval světové trendy a své práce zveřejňoval v domácím i zahraničním odborném tisku. Na něj později navázal syn Dr. Ing. Jiří Fragner (1900–1977), chemik-farmaceut, průmyslník a manažer.

Přišlo ale další stěhování: za první republiky se totiž výroba farmaceutických preparátů v lékárně U Černého orla rozšířila natolik, že došlo na vybudování samostatné a moderní farmaceutické továrny. Její projekt vypracoval Jiří společně s bratrem Jaroslavem Fragnerem (1898–1967), známým českým architektem. Volba padla na Dolní Měcholupy, kde se nyní na místě původní továrny nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.
 

Zentiva

Továrna nazvaná BF podle zakladatele rodu Benjamina Fragnera zahájila výrobu léčivých přípravků v srpnu roku 1930. Za druhé světové války se stala útočištěm pro řadu odborníků a mladých talentovaných lidí, v podniku se také vyvíjel první český penicilin.

Po znárodnění roku 1946 došlo k oddělení továrny od lékárny a měcholupský podnik se coby největší farmaceutický závod v poválečném Československu stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a základním kamenem pro nově založený národní podnik Léčiva.

Po privatizaci v 90. letech spojením se slovenskou farmaceutickou společností Slovakofarma vznikla nová firma Zentiva. Ta v roce 2004 vstoupila na burzu cenných papírů v Praze a v Londýně, a prošla několika organizačními a vlastnickými změnami. Od roku 2009 spadala pod francouzského výrobce léků Sanofi, nyní je majitelem fond Advent International.
 

Víte, že…?

  • Podnik Zentiva je dnes největším českým výrobcem léčiv a jedním z největších výrobců léků ve střední Evropě.
  • Zentiva vyrábí zejména generická léčiva, tedy obsahující stejnou účinnou látku jako originální nové léky po skončení jejich patentové ochrany.
  • Společnost zaměstnává více než 4 500 lidí v několika evropských zemích, z toho 1 500 v Česku.
  • Zentiva má tři výrobní závody, v Praze, rumunské Bukurešti a indickém Ankleshwaru.
  • 75 procent léků společnosti pro české pacienty se vyrábí v Praze.
České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.

Tipy na místa, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Tipy na místa, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského Kultura

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kultura

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí Památky

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.