ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček
Kultura

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Poslechněte si audio verzi článku
Téměř každý spisovatel hledá inspiraci pro svá díla v dětství. Udělal to i Karel Poláček (1892–1945), když děj knížky Bylo nás pět zasadil do svého rodného Rychnova nad Kněžnou. Dnes tu Poláčka i jeho hrdiny připomíná památník, názvy ulic i náměstí, lavička, několik soch i vycházkový okruh.
Péťa Bajza, Antonín Bejval, Éda Kemlink, Čeněk Jirsák a Zilvar z chudobince: to jsou hrdinové knížky Karla Poláčka Bylo nás pět, která se odehrává v Rychnově nad Kněžnou. A zatímco dnes jsou Rychnováci na Poláčkovo dílo patřičně hrdí, dřív mu nemohli přijít na jméno. Poláček patřil k hvězdné generaci autorů Lidových novin a uměl psát opravdu skvěle. Protože kromě lumpáren ze svého dětství v knížce věrně vykreslil i své sousedy, mnozí se v knížce poznali. Rychnovské ostatně nahněval už o pár let dřív svým humoristickým románem Okresní město. Co říkali na půvabnou knížku Bylo nás pět se ale Poláček nikdy nedozvěděl: psaní dnes již kultovní knihy pro něj bylo únikem z těžké životní reality, kdy coby Žid čekal na transport do koncentračního tábora. Román dopsal na jaře 1943, ale poprvé vyšel až rok po jeho smrti, v roce 1946.

Řadu míst, o nichž Poláček v knize píše, už nenajdete: zmizel Zilvarův chudobinec v ulici Na Drahách i Bejvalovo povoznictví, popsané hned v prvních větách románu: „Do školy chodím každý den kolem jednopatrového domu, na kterém je štít s nápisem Martin Bejval. A pod tím jest tiskacím písmem napsáno: Povoznictví a obchod uhlím. Ten nápis je modře a červeně vymalovaný a po obou stranách jsou zkřížená kladívka, což se mi velice líbí."

Stále ale stojí Poláčkova škola anebo dům na nároží Starého náměstí a Palackého ulice, kde malý Karel žil s rodiči a jeho tatínek tu provozoval koloniál. Na Poláčkově náměstí stojí spisovatelova busta a Poláčkova lavička, zdobená štosem vyrovnaných knížek. V někdejší židovské čtvrti se dochovala synagoga s památníkem Karla Poláčka, jeho jméno nese i hudební a divadelní festival Poláčkovo léto. Další akce, například oblíbené Putování se Zilvarem, zase veselou formou ukazuje dětem i dospělým krásy Rychnova.

Nejznámější vzpomínkou na román je sousoší pěti kluků (Zilvara poznáte podle žraloka na botě, Čenda Jirsák má u nohou psa Pajdu) v Panské ulici nad Starým náměstím. Autorem je profesor hořické kamenicko-sochařské školy Michal Moravec a slavnostní odhalení se uskutečnilo v roce 2003 za přítomnosti režiséra televizního zpracování stejnojmenné knihy Karla Smyczka a také představitelů klukovských rolí. Mimochodem, Rychnov byste ale v televizním seriálu nepoznali: pro filmaře bylo město příliš moderní, a tak se exteriéry natáčely především v Kouřimi. A přestože leckdo tvrdí, že seriál je lepší než knížka, rozhodně stojí za přečtení. Posuďte sami:

144-rychnov-shutterstock-778668016-1.jpg

„…Bůh ví, jak by to dopadlo, možná že bysme byli všichni po smrti, kdyby se náhle neobjevil jakýsi rolník, který byl rozzlobený. Rolník ten měl bič a křičel: “Holoto jedna secsakramentská, já vám dám plašit mně dobytek!”
Toho se nepřítel zalekl, protože ten rolník byl podle všeho náramný sprosťák a byl by nepřítele zmaloval. Tak Ješiňáci se dali na zbabělý útěk a rolník pravil, že každému přerazí hnáty, jemu je to jedno. A Ješiňáci utíkali pořád pryč, a když byli daleko, tak rolníkovi nadávali, ale nebylo jim rozumět.

My tedy šli domů a Éda Kemlink ztratil plány. Čeněk Jirsák plival krev a pravil: “Já to věděl, tak to máme. Já jsem nechtěl, aby ženské šly s námi, s nimi není žádná hra.” Jinak, pravil, by Ješiňáky porazil jako nic, ani desíti by se nelekl. Ptal se mne, jestli jsem neviděl, jak se na něho čtyři sápali a on jednoho po druhém složil. Já jsem řekl, že jsem to neviděl, a on se příšerně šklebil.

Já jsem pravil: “Na mne se nemáš co šklebit,” on však odvětil: “Budu se šklebit, schválně se budu šklebit,” tak jsem pravil: “Když se šklebíš, tak jseš opice,” pročež jsem mu dal jednu přes kebuli. On mně dal také jednu přes kebuli a tak jsme se fackovali.“

A mimochodem, Kudy z nudy pro vás má ještě jeden výletní tip: zajděte se podívat na okraj města, kde mají dětští hrdinové „své“ ulice: Bajzovu, Bejvalovu, Kemlinkovu, Zilvarovu i Jirsákovu. Fajstovy se dočkal i nepopulární pan Fajst, „…úředník na odpočinku, který nemá co dělat, a proto se do všeho plete. Nejvíce si všímá školní mládeže, které vytýká různé nezdoby. Hlavně na mne má spadeno, a já mu přece nic nedělám. Najednou se odněkud vyřítí, popadne mne za límec a baterkou mně svítí do uší, jestli je mám čisté. Nejsou-li uši řádně vymyty, pak vzkřikne: Ha! a vede mne zpátky k nám do kvelbu. Jemu je to jedno, jsou-li v krámě lidi, nebo ne, a křičí: „Podívejte se, pane velkoobchodníku, jaké zahnojené uši má váš synátor, hanba, hanba.“ Tatínek na to vece: „To víte, pane Fajst, dětí se člověk neuhlídá.“ Načež mně vynadá a panu Fajstovi se poděkuje, ale já vidím, že mu to není vhod, jenomže my jsme obchodníci, a pročež musíme být zdvořilí na všechny strany, kdyby se pan Fajst urazil, tak by nám nedal utržit. Já však nemusím být tak uctivý, protože jsem ještě malý a nemám z toho rozum. Možná že panu Fajstovi plivnu na okno. Nebo mu strčím do kapsy něco nemravného, například chcíplou myš. O tom budeme s Bejvalem pilně uvažovat.
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku zajímavých míst.

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

O nudě na portálu Kudy z nudy víme svoje, a tak vám nabízíme pořádnou porci humoru, veselí a zábavy. Užijte si s námi humor ve všech jeho podobách: bujarý i nostalgický, hlavně však laskavý a léčivý. Aneb jak to znáte z filmu Tři veteráni: Není nutno aby bylo přímo veselo...

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou Kultura

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou

Regionální židovské muzeum Podorlicka – Památník Karla Poláčka v synagoze Rychnov nad Kněžnou dokumentuje historii židovství v Podorlicku a zároveň přibližuje život rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka.

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Bylo nás pět, Hostinec U kamenného stolu, Muži v ofsajdu a moderní pohádka pro děti Edudant a Francimor: to jsou nejznámější knížky Karla Poláčka (22. března 1892, Rychnov nad Kněžnou – leden 1945, ?), českého spisovatele, humoristy, novináře a filmového scenáristy s židovskými kořeny.

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou

Barokní zámek rodiny Kolowratů s obrazárnou, renesanční zvonice se zvonem Kryštofem, na náměstí bývalá radnice a v ní muzeum hraček, několik kostelů a kaplí a také památník spisovatele Karla Poláčka a pomník hrdinů knížky Bylo nás pět – to všechno nabízí město na řece Kněžné v podhůří Orlických hor.

Nechte se nalákat na výlet do Rychnova nad Kněžnou

Nechte se nalákat na výlet do Rychnova nad Kněžnou

Město Karla Poláčka leží na úpatí Orlických hor. Dominantu města tvoří společně s kostelem Nejsvětější Trojice také kolowratský barokní zámek. V jeho areálu můžete navštívit Muzeum a Galerii Orlických hor. Centrem města přes Staré náměstí dojdeme pěší zónou až k synagoze, kde sídlí památník nejslavnějšího rychnovského rodáka Karla Poláčka. Pobyt ve městě zpříjemní také řada sportovišť od squashových a tenisových kurtů, až po nový krytý bazén s tobogánem a dalšími atrakcemi. Přírodní koupaliště najdeme na okraji města, kde začíná rekreační zóna les Včelný. Příjemnou procházkou dojdeme k Ivanskému jezeru a dál k lázním Studánka. Moderní rekreační komplex nabízí vyžití pro celou rodinu, ale také špičkové gastronomické a wellness služby. Právě tato část města posloužila filmařům v létě 1948 při natáčení adaptace Poláčkova románu Hostinec U Kamenného stolu.

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou Památky

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou

Sousoší chlapců z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět se nachází v centru Rychnova nad Kněžnou a je oblíbeným objektem rodinných fotografií.

Další aktuality

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj
V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj
Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj
Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj
Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj
Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj