ÚvodAktualityLiterární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů
Letní sporty

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Poslechněte si audio verzi článku
Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.

Za dobrým vojákem Švejkem do Putimi

Josef Švejk, hrdina románu Jaroslava Haška, je na světě už více než sto let. První díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války vyšel v roce 1921 a patří k nejznámějším a nejpřekládanějším českým knihám. Ve světě existuje Švejkových soch několik, v Česku je jednou z prvních Švejk z Putimi. Dobrý voják v jihočeském městě Putim, která na stránkách románu hraje důležitou roli a znáte ji také z filmu Poslušně hlásím, byl vytvořen sochařem Františkem Svátkem a vztyčen v létě 2014, symbolicky sto let od vypuknutí 1. světové války. Švejk na sobě má dobovou uniformu a podobně jako na stránkách knížky kráčí směrem k putimskému mostu. Pokud mu pohladíte levou nohu, prý vás přestanou bolet kolena! Další Švejkovu sochu byste našli v Kralupech nad Vltavou.
 

Za Babičkou a Barunkou do Babiččina údolí

Babiččino údolíBabička Boženy Němcové stále patří k oblíbeným dílům klasické literatury. Jejím domovem, skutečným i literárním, je Babiččino údolí a okolí zámku Ratibořice. Při cestě údolím vám pomůže naučná stezka, která vás od zámku povede k pomníku Babičky s dětmi (jeho autor, akademický sochař Otto Gutfreund, nezapomněl ani na psy Sultána a Tyrla) a dál kolem Rudrova mlýna ke Starému Bělidlu. Kousek za ním objevíte Viktorčin splav a můžete dojít až k lesnímu Rýzmburskému altánu, kde se hrdinové knihy setkali s paní kněžnou. Babiččino údolí navíc poskytuje ideální terén pro jízdu na kole. Vyzkoušejte zdejší malebný cyklookruh, který vás povede krásným a divokým údolím Úpy až do obce Havlovice, kde na vás čeká oblíbená cyklistická a turistická hospůdka.
 

Jsou z Rychnova nad Kněžnou a bylo jich pět

rychnovV roce 1892 se v Rychnově nad Kněžnou narodil spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista Karel Poláček. Právě sem umístil děj některých svých románů, například knížky Bylo nás pět. Právě sousoší pěti dětských hrdinůPéti Bajzy, Antonína Bejvala, Edy Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Zilvara z chudobince – dnes zdobí Panskou ulici. Kousek odtud se nachází Poláčkovo náměstí, kam kluci chodili vyhlížet cirkus; dnes tu stojí Poláčkova busta. A zatímco původní chudobinec v ulici Na Drahách už dávno zbořili, dům, kde býval koloniál pana Bajzy, dosud stojí; najdete ho na rohu Starého náměstí a Palackého ulice. O kousek dál se dřív rozkládala židovská čtvrť, a i dnes vám stačí ujít pár kroků Palackého ulicí a objevíte synagogu s památníkem Karla Poláčka. V patře je umístěná expozice, věnovaná jeho životu a dílu. Zatímco dřív Rychnovští nemohli Poláčkovi přijít na jméno, zejména kvůli humoristickému románu Okresní město, dnes si slavného rodáka rádi připomínají. Jeho jméno nese i hudební a divadelní festival Poláčkovo léto.
 

Za Spejblem a Hurvínkem do Plzně

Plzni kousek od Západočeského muzeaKřižíkových sadech stojí sousoší Spejbla a Hurvínka. S populárními loutkovými postavičkami i jejich tvůrcem, loutkářem Josefem Skupou, se ovšem můžete seznámit ještě mnohem podrobněji, a to v plzeňském Muzeu loutek. Najdete je přímo v centru města, na náměstí Republiky. Doporučit můžeme i zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka. Je 5,5 km dlouhý a začíná na hrázi Šídlovského rybníka v Plzni-Bolevci. Na stanovišti dostanou děti i dospělí za úkol splnit různá pohybová zadání, například udělat dřepy, oběhnout strom či trefit šiškou kmen stromu.
 

Do Ostrovačic za Helenkou z Pohádky máje

helenčina studánkaOstrovačice a blízký přírodní park Podkomorské lesy poblíž Brna proslavil spisovatel Vilém Mrštík románem Pohádka máje o lásce mezi studentem Richardem, synovcem místního faráře, a mladičkou Helenkou, dcerou hajného na Podkomorské myslivně. Příběh býval velmi populární; vedle knižních vydání byl dvakrát zfilmován, dočkal se operní adaptace a divákům či posluchačům se představil i jako divadelní i rozhlasová hra. Dnes Pohádku máje připomíná malé muzeum v budově ostrovačické radnice. Památník původně sídlil přímo v Podkomorské myslivně, před níž dosud stojí bílá socha Helenky od Emila Hlavici. Oba hrdinové také mají hluboko v Podkomorských lesích „své“ studánky; k Helenčině studánce vás od Podkomorské myslivny dovede červená turistická značka, Ríšova studánka leží přibližně o dva kilometry dál.
Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Tankový prapor je jedním z nejslavnějších románů Josefa Škvoreckého. Román odehrávající se v komunistické armádě padesátých let 20. století napsal v roce 1954 a poprvé ho vydal v roce 1971 jako vůbec první publikaci torontského exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Tankový prapor se záhy stal čtenářsky nejúspěšnější knihou, podobně jako když vyšel v milionovém nákladu poprvé oficiálně v Čechách v roce 1990.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Seznamte se: Bob a Bobek, Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Seznamte se: Bob a Bobek, Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Ve středních Čechách najdete několik míst, spojených se známými knížkami pro děti. Například Mníšek pod Brdy: v jeho okolí se totiž odehrávají romány, jejichž hlavním hrdinou je Kája Mařík. Na rozdíl od jiných pohádkových hrdinů ho dnešní děti téměř neznají, ale nejeden dědeček nebo babička si rádi připomenou četbu ze svého dětství. Vydejte se po stopách oblíbených knížek v seriálu Česko mezi řádky s portálem Kudy z nudy!

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Náměstí v Miletíně zdobí mariánský sloup, několik svatých a pomník Karla Jaromíra Erbena. Jméno Erben nese také jedna ze dvou cukráren, které na vývěsních štítech slibují pravé miletínské modlitbičky – medové perníky s oříškovou náplní a mandlí, připomínající modlitební knížky.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni Příroda

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan Příroda

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou Kultura

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou

Regionální židovské muzeum Podorlicka – Památník Karla Poláčka v synagoze Rychnov nad Kněžnou dokumentuje historii židovství v Podorlicku a zároveň přibližuje život rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka.

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

Nenechte se nachytat, hlavní hrdinku románu Pavly Horákové (* 1974) Teorie podivnosti sice pronásledují zvláštní zprávy ze Šumperska, ale jinak se děj odehrává v Praze. Cesty vědkyně Ady z domova do zaměstnání či spánkové laboratoře můžete sledovat pražskými ulicemi téměř krok za krokem. A rozhodně to není nuda, o čemž svědčí i udělení ceny Magnesia Litera za nejlepší prózu roku 2018.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi Památky

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi

Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka naleznete v Putimi, za kamenným mostem. Jedná se o dílo akademického sochaře Františka Svátka, které bylo vytvořeno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci Kultura

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".