ÚvodAktualityVydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek
Kultura

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Poslechněte si audio verzi článku
Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Na návštěvu k Boženě Němcové a za Babičkou

Babiččino údolíV České Skalici najdete nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, kterou muzeu věnovala dcera Boženy Němcové, Dora. Ve dvou muzejních areálech se můžete seznámit nejen s osobou spisovatelky, ale i historií textilní výroby či války prusko-rakouské roku 1866. Za Boženou Němcovou se můžete vydat také do Červeného Kostelce, kde spisovatelka krátce po svatbě žila. Co by to však bylo za výlet po stopách naší nejslavnější spisovatelky, kdybychom vás nezavedli také do dějiště románu Babička? Od Červeného Kostelce je vzdáleno jen 7,5 km jižně, takže obě místa snadno stihnete v jednom dni. Na začátku Babiččina údolí stojí známé pískovcové sousoší babičky a dětí, autorem díla je akad. sochař Oto Gutfreund. A co zde skutečně uvidíte? Především známá místa z knížky, jako je Staré bělidlo, Viktorčin splav, Rudrův mlýn i empírový zámek Ratibořice, sídlo kněžny Zaháňské a její svěřenkyně komtesy Hortensie.
 

Putování po stopách sourozenců Čapkových

Karel ČapekSledování stop sourozenců Čapkových, tedy Karla Čapka, Josefa Čapka a Heleny Čapkové, vás zavede do mnoha koutů naší vlasti. Za návštěvu stojí určitě rodiště sourozenců Čapkových (Hronov, Malé Svatoňovice), místo, kde strávili dětství (Úpice a Žernov), studovali (Hradec Králové, Vrchlabí, Žacléř) a také Špindlerův Mlýn, kam odcestoval Karel Čapek s budoucí manželkou Olgou Scheinpflugovou a sestrou Helenou na dovolenou. Pokud cestujete do západních Čech, zastavte se na zámku Chyše, kde v roce 1917 působil coby domácí učitel Karel Čapek. Slavný literát měl v té době svá velká díla teprve před sebou a jako čerstvě vystudovaný doktor filozofie tu hledal práci.

Vila StržV malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku. Součástí areálu je také Čapkova stezka je krátký, asi 7kilometrový okruh místy, kudy Karel Čapek chodil při svých pobytech na Strži. Stezka vede územím, kde v minulosti působilo několik malých provozů na zpracování železa – hamrů, kde se využívalo k pohonu vodní síly. Vzrostlý les, takzvané Černé jedlí, bylo oblíbeným místem houbaření letních hostů.

Poslední pozvánkou bude dvojvila bratří Čapků na pražských Vinohradech, kde momentálně probíhá rekonstrukce a mělo by zde být otevřeno muzeum bratří Čapků, připomínající druhou polovinu 30. let minulého století. Návštěvníkům by měly být prostory vily představeny tak, jakoby se jeho "majitelé" jen na chvíli vzdálili.
 

Rybářským rájem Oty Pavla

řeka BerounkaAť podniknete cestu „tak krásným a milovaným“ krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se Křivoklátskem necháte vést turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem, posedět před chalupou na lavičce pod akátem, pod kterým prý všichni mluví pravdu – i rybáři – a nechat se svézt na druhý břeh Berounky v převozníkově pramici. V pamětní síni si prohlédnete plno známých i dosud nezveřejněných fotografií Oty Pavla, jeho rodiny a přátel, fotografiemi z natáčení filmu Smrt krásných srnců, s obaly zahraničních tisků jeho knih či jeho korenspodencí. Pod stropem visí torzo staré pramice a také rybářské vybavení z dob minulých. Své dojmy může zaznamenat do pamětní knihy a případně přispět i dobrovolným vstupným.
 

Jsou z Rychnova nad Kněžnou a bylo jich pět

bylo nás pětV roce 1892 se v Rychnově nad Kněžnou narodil spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista Karel Poláček. Právě sem umístil děj některých svých románů, například knížky Bylo nás pět. Právě sousoší pěti dětských hrdinů – Péti Bajzy, Antonína Bejvala, Edy Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Zilvara z chudobince – dnes zdobí Panskou ulici.  Kousek odtud se nachází Poláčkovo náměstí, kam kluci chodili vyhlížet cirkus; dnes tu stojí Poláčkova busta. A zatímco původní chudobinec v ulici Na Drahách už dávno zbořili, dům, kde býval koloniál pana Bajzy, dosud stojí; najdete ho na rohu Starého náměstí a Palackého ulice. O kousek dál se dřív rozkládala židovská čtvrť, a i dnes vám stačí ujít pár kroků Palackého ulicí a objevíte synagogu s památníkem Karla Poláčka. V patře je umístěná expozice, věnovaná jeho životu a dílu. Zatímco dřív Rychnovští nemohli Poláčkovi přijít na jméno, zejména kvůli humoristickému románu Okresní město, dnes si slavného rodáka rádi připomínají. Jeho jméno nese i hudební a divadelní festival Poláčkovo léto.
 

Cestou Karoliny Světlé v Podještědí

Karolina SvětláStezka "Cesta Karoliny Světlé" procházející Podještědím spojuje Světlou pod Ještědem, Pláně pod Ještědem, osadu Padouchov, Jiříčkov a přes Mazovu horku, Rozstání, Dolení Paseky a Hodku se vrací do Světlé. Místa, kde se odehrává děj povídek a románů, jsou po cestě označena modrými tabulemi. Spisovatelka Karolina Světlá pobývala ve Světlé pod Ještědem i v Doleních Pasekách ve 2. polovině 19. století. Náměty svých literárních děl čerpala právě z Podještědí a ráda poznávala zdejší lidi. Místa, kde se odehrává děj povídek a románů, jsou po cestě označena modrými tabulemi. Týkají se tak např. děl jako jsou Vesnický román, povídky Lesní panna a Mladší bratr či povídky Skalák.
 

Se šípkovou, nebo se zelím?

Hájenka Kersko„Se šípkovou, nebo se zelím?“ můžete se i dnes dohadovat u Hájenky, pokud zavítáte do Kerska u Sadské, do míst spojených se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala. Mimo zákoutí známá z filmu Slavnosti sněženek, objevíte také minerální pramen, malý menhir či staleté stromy, ke kterým vás zavede Hrabalova stezka. Kousek od Hájenky leží Lesní ateliér u Kubů. Kromě střídání mnoha výstav předních českých výtvarníků, fotografů či jiných umělců se v květnu na zahrádce ateliéru pravidelně koná slavnost Hrabalovo Kersko. Dále po silnici natrefíte na červenou turistickou značku u minerálního Josefského pramene. Pro vodu sem pravidelně přijíždějí chataři ze širokého okolí.

PivoOd pramene vlevo přijdete k silnici, odkud spatříte Hrabalovu chatu s číslem popisným 0315, kde vznikla mnohá známá díla. Středočeský kraj v ní chce do konce roku 2024 vybudovat expozici připomínající Hrabalův život. Po žluté značce můžete dojít k pískovcovému Menhiru, který sloužil v minulosti jako hraniční kámen. Nedaleko odtud je v Nymburku i Postřižinský pivovar, kde spisovatel prožil své dětství a ranou dospělost. Správcem pivovaru, jak víme z filmu Postřižiny, byl Hrabalův nevlastní otec Francin, který zde nejen pracoval, ale s celou rodinou i bydlel. Pokud byste chtěli celý výlet opravdu stylově zakončit, pak si v pivovarské pivnici, která je hned u vjezdu do areálu, dejte Postřižinské pivo.
 

Josef Lada a jeho kocour Mikeš z Hrusic

Lada HrusiceV Hrusicích nedaleko Říčan se nachází stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Ovšem českým čtenářům se do paměti dostal také černý kocourek Mikeš, který má svůj domov právě zde, v Ladově kraji. Pokud se do Hrusic vypravíte, udělejte si výlet po pohádkové naučné stezce Cesta kocoura Mikeše – poznáte tak  všechna místa známá z knížky o černém kocourkovi, který uměl mluvit. Během svého putování potkáte 12 zastavení s tabulemi, na kterých kromě úryvků z knížky Mikeš naleznete i překrásné Ladovy obrázky. Jestliže stejně jako Mikeš vyrazíte z rodných Hrusic a budete chtít dojít až k 12. tabuli, cíl vaší cesty bude v Říčanech. Jestli vás už budou bolet nožky, trasu si můžete zkrátit a podle místa, kde skončíte, nasednout buď na autobus nebo na vláček, který vás přiblíží k domovu. A určitě nezapomeňte na hrusický hostinec U Sejků, kde Josef Lada stvárnil proslulou rvačku. Hostinec stojí uprostřed hrusické návsi a ladovskými malbami je vyzdobena jeho fasáda i interiér.
Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou Kultura

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích Kultura

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Klostermannova chata na Modravě Gurmánská turistika

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko Gurmánská turistika

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Jiráskovo muzeum Kultura

Jiráskovo muzeum

Jiráskovo muzeum je umístěno v budově Jiráskova divadla na hronovském náměstí. Jedná se o jednu z osmi expozic Muzea Náchodska.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě Kultura

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně Památky

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla Příroda

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Naučná stezka Karla Klostermanna Příroda

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Památník K. V. Raise v Lázních Bělohrad Kultura

Památník K. V. Raise v Lázních Bělohrad

Památník K. V. Raise se nachází v budově oranžerie v zámeckém parku.

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka Památky

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.

Kafkův dům v Praze Kultura

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě Příroda

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem Památky

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem

Výhledy (705 m.n.m) představují významný turistický bod Chodska, vzdálený 2 km jižně od Klenčí pod Čerchovem. V roce 1933 zde byl podle návrhu Ladislava Šalouna postaven pomník Jindřichu Šimonu Baarovi.

Stezka Karolíny Světlé v Podještědí Příroda

Stezka Karolíny Světlé v Podještědí

Stezka známé spisovatelky vede okolím Podještědí s výhledem na Máchův kraj. Spisovatelka Karolina Světlá pobývala ve Světlé pod Ještědem i v Doleních Pasekách ve 2. polovině 19. století. Náměty svých literárních děl čerpala právě z Podještědí a ráda poznávala zdejší lidi.

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov Kultura

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Ať podniknete cestu "tak krásným a milovaným" krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se necháte vést Křivoklátskem turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs Zážitky

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Rodný dům spisovatele Františka Nepila Kultura

Rodný dům spisovatele Františka Nepila

Rodný dům Františka Nepila-Spolkové a informační centrum nabízí návštěvníkům stálou expozici spisovatele Františka Nepila s jeho soukromými fotografiemi a jeho knihami.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici Kultura

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou Kultura

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou

Regionální židovské muzeum Podorlicka – Památník Karla Poláčka v synagoze Rychnov nad Kněžnou dokumentuje historii židovství v Podorlicku a zároveň přibližuje život rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka.

Muzeum Jaroslava Foglara Kultura

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí Památky

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček. Od května 2024 je chata přístupná veřejnosti.

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou Památky

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou

Sousoší chlapců z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět se nachází v centru Rychnova nad Kněžnou a je oblíbeným objektem rodinných fotografií.

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě Památky

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

V srdci Masarykova náměstí poblíž kostela sv. Vavřince se nachází litinová lavička s realistickou sochou spisovatele Josefa Škvoreckého v nadživotní velikosti v jemu typické uvolněné póze. Podíváme-li se pozorně, najdeme na lavičce a podstavci útržky textů z autorových knih.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Muzeum Jindřicha Šimona Baara v Klenčí Kultura

Muzeum Jindřicha Šimona Baara v Klenčí

V Klenčí se narodili a působili zde duchovní a spisovatel Jindřich Šimon Baar (1869 – 1925), skladatel Jindřich Jindřich (1876 – 1967) a spisovatel Jan Vrba (1889 – 1961). V současné době je Klenčí vyhledávaným turistickým centrem.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci Kultura

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".

Literární stezky Prahou Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně Příroda

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně

Naučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Stezka se skládá ze dvou samostatných okruhů – jeden měří 5 km, druhý 14 kilometrů.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji Zážitky

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy – Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.