ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Rybí krev, Temelín a Jiří Hájíček
Zážitky

Česko mezi řádky: Rybí krev, Temelín a Jiří Hájíček

  • 21. června 2023
Purkarec bývala úhledná jihočeská vesnice na obou březích řeky Vltavy. Přežila husity, mor, třicetiletou válku i obě války světové, ale nepřežila léta socialismu a stavbu jaderné elektrárny Temelín. Právě ničení vesnic kvůli stavbě elektrárny se stalo námětem románu Rybí krev spisovatele Jiřího Hájíčka.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Jiří Hájíček (*1967) patří k našim současným nejúspěšnějším spisovatelům. Je jihočeský patriot: vyrůstal v Purkarci, pak žil v Týně nad Vltavou a nyní žije v Českých Budějovicích. Sbírky povídek a novely vydává od konce 90. let, romány Selský baroko a Rybí krev byly oceněny Magnesií Literou. Volnou trilogii završil románem Dešťová hůl. V září 2016 měl premiéru film natočený podle jeho knihy Zloději zelených koní o hledačích vltavínů, adaptaci románu Rybí krev uvedlo Jihočeské divadloČeských Budějovicích.

Děj románu je zasazený do okolí Temelína a vypráví příběh lidí, kterým změnila život stavba jaderné elektrárny. V letech 1983–1997 se z Březí, Knína, Křtěnova, Podhájí a Temelínce muselo vystěhovat několik stovek lidí. Část odešla do Týna nad Vltavou, část na sídliště Máj v Českých Budějovicích. Řada starších lidí si však v cizím prostředí nezvykla a předčasně zemřela, další rodiny stěhování rozdělilo. I o tom je Hájíčkova Rybí krev.

Stavba se nepřímo dotkla i Jaroslavic, Buzkova a Purkarce v údolí Vltavy, kde obce nebo jejich část zatopila Hněvkovická přehrada, nádrž, která zajistila dodávky vody pro elektrárenské technologie. Podobně jako hrdinka románu Rybí krev se sem vrací i spisovatel Jiří Hájíček, který v Purkarci prožil dětství. Podle něj lidé ještě na začátku devadesátých let měli určitou nadějí, že by se plán vysídlování obcí mohl změnit, ale bylo to zbytečné, po roce 2000 zmizely poslední chalupy. „Po zbourání všech domů v Jaroslavicích zbyla kaplička jako poslední a ani komunistům se tehdy moc nechtělo do bourání sakrální stavby. Nakonec, jak mi říkala jedna rodačka, museli koupit bagristovi flašku rumu, aby do kaple vjel a rozboural ji,“ vzpomíná Jiří Hájíček v rozhovoru pro Radiožurnál. Rodáci z Jaroslavic si proto na břehu Vltavy postavili její repliku.

Na opuštěné domovy kolem jaderné elektrárny Temelín lidé vzpomínají dodnes. Každý rok na svátek sv. Prokopa 4. července se pamětníci scházejí v kostele a na hřbitově ve Křtěnově, který trochu záhadně bourání unikl, a vzpomínají, jak se tu žilo v dobách „před elektrárnou“.
Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou Letní sporty

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodí Pálava nebo Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Elektrárna jako cíl zajímavého výletu? Proč ne? Podíváte se do infocenter se spoustou interaktivních modelů, leckde i do provozu samotných elektráren anebo na zajímavé virtuální prohlídky. A dokonce i na rozhlednu, do obrovské skalní síně nebo se projdete po obřích zdymadlech. Prozkoumejte svět energie na Kudy z nudy!

Via Ferrata Hluboká Letní sporty

Via Ferrata Hluboká

Ferrata Hluboká se nachází v chráněnné přírodní oblasti Karvanice na skalním útvaru cca 8 km od Hluboké nad Vltavou na levém břehu Vltavy poblíž cyklostezky směr Purkarec. V současné době je zpřístupněná část A o náročnosti B/C, část B (náročnost C/D). Na pravé straně řeky je umístěna část C.

Vyhlídka Baba u Purkarce Příroda

Vyhlídka Baba u Purkarce

Baba je přírodní památka přibližně dva kilometry severně od Hluboké nad Vltavou, na levém břehu Vltavy. Vyhlídka Baba se stala velmi oblíbeným místem na Budějovicku pro všechny lidi, kteří se chtějí „pokochat“ krásným a uklidňujícím pohledem.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce Letní sporty

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka na levém břehu Vltavy z Českých Budějovic přes Karlův hrádek do Hluboké a Purkarce je jedna z nejoblíbenějších v jižních Čechách. Více než 20 km dlouhá trasa je asfaltová a vedená, mimo krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace.

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby Kultura

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby

Síň tradic jihočeské voroplavby, jak se muzeum správně jmenuje, byla otevřena v roce 1977 k 75. výročí založení spolku Vltavan zdejšími plavci, rybáři a jinými místními obyvateli, kteří pracovali kolem řeky. Síň voroplavby na Vltavě obsahuje sbírku dobových předmětů, nářadí a dokumentů.

Sochy moai v Temelíně Zážitky

Sochy moai v Temelíně

V parku u Infocentra JE Temelín se nachází repliky soch moai z Velikonočního ostrova. Autorem je technik a experimentální archeolog Pavel Pavel, který v roce 1986 obří sochy moai na Velikonočním ostrově "rozchodil". Své zkušenosti zužitkoval o později i během výstavby Jaderné elektrárny Temelín.

Karlův hrádek u Purkarce Památky

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou

V dobách, kdy na Vltavě ještě nestály přehrady a od Šumavy se až do Prahy plavilo dřevo svázané do vorů, býval Týn nad Vltavou společně s pražským Podskalím hlavním střediskem voroplavby. Dávnou minulost dnes připomíná už jen poslední z osmi splavů a historické centrum kolem náměstí.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

10 tipů na návštěvu elektrárny

10 tipů na návštěvu elektrárny

Víte, jakými různými způsoby se v České republice vyrábí elektrická energie? Inspirujte se některým z našich tipů a vydejte se poznat zařízení, která zásobují naše domovy elektřinou. Otevřena jsou pro vás nejrůznější návštěvnická centra, pořádají se noční i denní prohlídky a na jedné z elektrárenských věží dokonce objevíte nejvyšší vyhlídkový ochoz v ČR!

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu Letní sporty

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu

Evropská dálková trasa E10 Česko málem půlí. Rodí se na Kap Arkona na Rujáně, německým územím se dostává k Varnsdorfu, překračuje České středohoří, míří do Prahy a dále přes Brdy, do jižních Čech k Českým Budějovicím a na hraniční přechod Radvánov.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj
Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj