Jaderná elektrárna Temelín patří k proslulým turistickým lákadlům
jižních Čech. Její součástí je renesanční
zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete
informační centrum s expozicí. Je otevřené denně celý rok a dokonale vás seznámí s principy fungování elektrárny. Prohlédnete si modely jaderného reaktoru, na simulátoru si vyzkoušíte provoz výrobního bloku a při
on-line prohlídkách se podíváte i tam, kam se nedostanou ani zaměstnanci elektrárny. Navíc návštěva
informačního centra JE Temelín je pro všechny návštěvníky zdarma.
Historie jaderné elektrárny je poměrně krátká. Investiční záměr stavby byl vydán v únoru
1979, projekt zpracoval
Energoprojekt Praha v roce 1985, o dva roky později pak byla u
Temelína zahájena výstavba. Po listopadu 1989 padlo rozhodnutí snížit počet původně plánovaných čtyř bloků na dva. Stavba se sice vlekla, ale díky tomu bylo možné technologie postupně modernizovat. Palivo do reaktoru bylo zavezeno v červenci 2000, 21. prosince 2000 pak vyrobil
Temelín první elektřinu. Elektrárna má instalovaný
výkon 2 x 1125 MWe.
Jde o jednu z nejnověji dostavěných jaderných elektráren v Evropě, která svou roční bezemisní produkcí pokryje čtvrtinu až pětinu spotřeby celé České republiky. Každoročně také Temelín ušetří přibližně
12 miliónů tun oxidu uhličitého, které by vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách. Temelín rovněž dodává teplo pro nedaleký
Týn nad Vltavou, a díky tomu město patří mezi oblasti s nejčistším vzduchem v
jižních Čechách. Počítá se i s dodávkami tepla pro
České Budějovice.
Zajímavosti jaderné elektrárny Temelín
- Jaderná elektrárna Temelín byla projektována a postavena tak, aby byla odolná vůči počasí, záplavám, leteckým haváriím, tlakovým vlnám od explozí i zemětřesení.
- Před vnějšími vlivy chrání reaktor a primární okruh (a zároveň okolí elektrárny před následky případné havárie) mohutná, 56 metrů vysoká budova s 1,2 metru silnými stěnami.
- Elektrárna má čtyři chladicí věže vysoké 154,8 metrů. Jejich průměr u paty je 130,7 metrů.
- Jako zdroj technologické vody pro elektrárnu slouží nedaleká vodní nádrž Hněvkovice na Vltavě.
- U infocentra JE Temelín je park, který vznikl úpravou černé skládky. Místní atrakcí je rybník s ostrůvkem (což je oblíbené místo svatebních obřadů) a repliky soch moai z Velikonočního ostrova. Autorem je technik a experimentální archeolog Pavel Pavel, který zkušenosti získané s rozhýbáním obřích soch na Velikonočním ostrově zužitkoval během výstavby jaderné elektrárny.
- Temelín produkuje vlastní med, a to z včelích úlů v parku u Infocentra. Med se běžně neprodává, slouží jako netradiční dárek.
- U temelínského Infocentra si můžete ekologickou „jadernou“ elektřinou zdarma dobít elektrokola; kabely vám půjčí na recepci.
- Netradičními obyvateli areálu jaderné elektrárny jsou zajíci. V obrovském oploceném areálu se jim daří, chybí tu totiž jejich přirození nepřátelé.