ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare
Kultura

Česko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare

Poslechněte si audio verzi článku
Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě, zaměřená na uvádění děl Williama Shakespeara. V Praze, Brně a Ostravě se tak každé léto znovu a znovu odehrává Zimní pohádka, oblíbený příběh o lásce, zradě a odpuštění. Její děj anglický básník, dramatik a herec umístil do Čech, exotické země na mořském pobřeží.
William Shakespeare (1564–1616) nebyl první ani poslední autor, který Čechy spojoval s mořem a dramatickými, mnohdy senzačními příběhy. Po důvodech pátrají lidé už celá staletí. Byla to jen docela obyčejný Shakespearův omyl? Nebo kraj zvaný Bohemia, omývaný slanou vodou, podle něj ležel jinde než ve střední Evropě? Musel Čechy trochu posunout, aby lépe objasnil dávné přátelství dvou hlavních postav, sicilského krále Leonta a českého krále Polixena? Ostatně soudě podle jmen hrdinů toho Shakespeare o obyvatelích českých zemí opravdu asi moc nevěděl. Anebo vůbec neměl na mysli české království a chybu udělal záměrně, aby podtrhl fantastičnost námětu a pohádkovou linku celé divadelní hry? Nevíme. Jisté je, že zeměpisným nesrovnalostem ve hře se vysmíval už Shakespearův současník Ben Jonson a že vzato kolem a kolem na vyznění Zimní pohádky nemá zeměpisná poloha Čech žádný vliv.

Zimní pohádka je zkrátka skvostná hra s hodně zamotaným příběhem. Začíná na Sicílii, na dvoře krále Leonta, žárlivce a vzteklouna, který nespravedlivě nařkne svou ženu, královnu Hermionu, z nevěry. Manželku za trest uvrhne do vězení, českého krále Polixena, se kterým ho měla Hermiona podvést, chce dát zavraždit. Spletitý příběh nakonec přes humorně přitroublé pastýřské výjevy z Čech dospěje ke šťastnému pohádkovému konci, kdy děti obou královských rodin dospějí, vezmou se a jejich rodiče se usmíří.

V Česku se hra příliš často neuvádí, ovšem společně s dalšími Shakespearovými klasikami jako je Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Macbeth, Marná lásky snaha, Veselé paničky windsorské, Jak se vám líbí a Bouře je stálicí programu Letních shakespearovských slavností v Praze, Brně a Ostravě.

William Shakespeare vyrůstal ve Stratfordu nad Avonou v anglickém hrabství Warwickshire. V osmnácti letech se oženil s Anne Hathawayovou, se kterou měl tři děti, a o něco později se v Londýně stal hercem, dramatikem a spoluvlastníkem hereckého souboru Služebníci lorda komořího / Lord Chamberlain's Men, později známého jako Královská společnost / King's Men. Většinu známých děl Shakespeare vytvořil mezi lety 1589 a 1613; v tom roce se patrně vrátil do svého rodného městečka, kde o tři roky později zemřel.

Stejně jako William Shakespeare zřejmě neznal Čechy, Češi neznali Shakespeara – alespoň ne v době jeho života. Neplatí to ale pro anglické herce a Shakespearovy hry: v roce 1604 se v Drážďanech hrál Romeo a Julie, v Grazu se o pár let později hrál Kupec benátský, další autoři jiné jeho hry přepisovali a přepracovávali. Celkem je Shakespearovi připisováno asi 38 divadelních her a 154 sonetů, což je údajně největší dílo jednoho člověka v historii celé anglické literatury.
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy Kultura

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.

7 věcí, které nevíte o… květomluvě

7 věcí, které nevíte o… květomluvě

Řekněte to květinou, a rozhodně neuděláte chybu: darovat voňavou a upravenou kytici je galantní a láskyplné gesto, ať už jde o rande, výročí, oslavu narozenin nebo usmíření. Víte ale, že podle květomluvy má každá květina svůj symbolický význam? A dokonce u některých druhů květin říká každý barevný odstín něco jiného? A že existuje květina, která vašemu protějšku sdělí něco jako „táhni k šípku“? A není to šípek?

Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

26. 6.7. 9.
Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Od 26. června do 7. září se v Praze můžete těšit na jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky.

Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku 2024

15. 7.7. 8.
Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku 2024

Už mnoho let patří léto na Špilberku Williamu Shakespearovi a jeho slavným hrám. Nikde nenajdete odpovědi na otázky života lépe než zde. 25. ročník Letních shakespearovských slavností se v Brně uskuteční 15. 7. – 7. 8.

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!

Dvořákova Praha – Bamberger Symphoniker, Jakub Hrůša

9. 9.10. 9.
Dvořákova Praha – Bamberger Symphoniker, Jakub Hrůša

Festival Dvořákova Praha lze vnímat jako křižovatku toho nejlepšího ze světové i domácí hudební tradice. Ještě nikdy na ní však překvapivě nezaznělo symfonické dílo zakladatele české národní hudební školy Bedřicha Smetany.

Koncert pro Mr. Shakespeara

3. 8.
Koncert pro Mr. Shakespeara

Velkolepé pojetí Shakespearova díla ve verzi pro 8 herců – zpěváků v doprovodu skvělých muzikantů "Kapely osamělých srdcí Williama Shakespeara".

Zapomeňte na Shakespeara!

5. 7.
Zapomeňte na Shakespeara!

Zapomeňte na Shakespeara! – nová hudební komedie Janka Ledeckého.

Shakespeare 460 – Romeo a Julie

3. 8.
Shakespeare 460 – Romeo a Julie

Festival Krumlov zakončí koncert na počest 460 let od narození Williama Shakespeara a uvede téma jeho hry Romeo a Julie v pojetí čtyř hudebních skladatelů a doplněné baletní choreografií Jiřího Bubeníčka. PKF–Prague Philhamormonia provede Shakesperovským večerem dirigent Tomáš Brauner.

Festival Krumlov 2024

12. 7.3. 8.
Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě Kultura

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Skalní hrad Vranov – Pantheon – největší skalní hrad v České republice

Skalní hrad Vranov – Pantheon – největší skalní hrad v České republice

Na strmé skále nad řekou Jizerou vznikl na počátku 15. století hrad Vranov. Jeden z jeho majitelů František Zachariáš Römisch jej po roce 1802 nechal přestavět na Pantheon, památník slavných osobností tehdejší doby.