ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… květomluvě
Příroda

7 věcí, které nevíte o… květomluvě

Poslechněte si audio verzi článku
Řekněte to květinou, a rozhodně neuděláte chybu: darovat voňavou a upravenou kytici je galantní a láskyplné gesto, ať už jde o rande, výročí, oslavu narozenin nebo usmíření. Víte ale, že podle květomluvy má každá květina svůj symbolický význam? A dokonce u některých druhů květin říká každý barevný odstín něco jiného? A že existuje květina, která vašemu protějšku sdělí něco jako „táhni k šípku“? A není to šípek?
Zkrátka květinou se dá sdělit téměř vše. Jenže každá říká něco jiného, a tak zdánlivě jednoduchá květomluva představuje bludiště náznaků, symbolů a složitých výkladů. Kdysi stačilo vetknout květinu do účesu, ozdobit si s ní plesové šaty anebo knoflíkovou dírku, a už jste hlásali do světa tajné sdělení. Jak se tahle tajnosnubná zábava vlastně zrodila?
 

1. Květomluva a dopisy z Orientu

Říká se, že květomluva pochází z Orientu a svůj rozkvět zažila v časech viktoriánské Anglie, tedy v době vlády královny Viktorie v letech 1837 až 1901. Ve svých dopisech prý zvláštní symbolická sdělení připisovaná květinám popsala britská aristokratka Mary Wortley Montaguová (1689–1762) v době, kdy pobývala v tehdejší Konstantinopoli se svým manželem, velvyslancem v Osmanské říši. Jenže podobně jako květiny má i květomluva historii mnohem delší a složitější. Symbolické významy macešek, rozmarýnu, fialek, narcisů, petrklíčů a dalších květinek využíval ve svých hrách už William Shakespeare (1564–1616), později divokými bylinami i uhlazenými salonními květinami krášlily svá díla Jane Austenová či sestry Brontëovy. Ať už se ale květomluva zrodila kdekoliv, její podstata byla všude stejná: jak sdělit to, co bylo společensky nepřípustné vyjádřit slovy. Tedy samozřejmě hlavně vztahy mezi muži a ženami.
 

2. Růže, královna květin

Skoro by se zdálo, že stačilo vyznat se v růžích: u nich platilo, že co odstín, to jiné sdělení, a dokonce velmi záleželo na tom, zda jde o růži klasickou, čajovou, planou, plně rozkvetlou anebo jen poupě či větvičku růžového keře. Bílá znamenala pokoru, nevinnost a přátelství, rudá růže byla symbolem lásky jak trám, růžová růže přinášela odpuštění, oranžová vášeň a touhu, a žlutá značila žárlivost.

Řeč voňavých symbolů ale může být ošidná a když se pokoušíte přijít květomluvě na kloub, leckdy najdete pro jednu květinu víc protichůdných významů. Pokud tedy váš protějšek miluje žluté růže, nedejte na starodávné tradice a utíkejte pro ně do květinářství, ať už v květomluvě znamenají cokoliv.
 

3. Nejen růží žije květomluva

Vedle růží si v květomluvě samozřejmě dokázaly vybojovat své místo spousty dalších květin. Jejich sdělení se ale liší jen mírně – od lilie (skromnost, upřímnost, čistota), čemeřice (stále se mi o tobě zdá) a fialek (věrnost) přes gladioly (nespěchej na mě), konvalinky (láska na první pohled), šeřík (nejčistší city) či tulipány (upřímný cit, touha) až po kamélie (toužím po tobě a nikdy se tě nevzdám). Hotovým rébusem byly hyacinty: bílý napovídal, že se vzájemná náklonnost vytrácí, červený znamenal „rád na tebe vzpomínám“, modrý sliboval „zachovám tě v paměti“, fialový značil omluvu a odpuštění, žlutý žárlivost a růžový jen hravé laškovné pokrčení ramen; něco jako kdybyste přes rameno utrousili „je to jen hra“.
 

4. Květomluva a tajemství barev

Protože až do poloviny 19. století byly v módě kytice vyvázané z více druhů květin, dal se jediným pugétem vyjádřit celý ohňostroj pocitů, sdělení a nevyřčených tajemství. Ostatně i obrazy bohatých květinových zátiší ze 17. a 18. století by nám byly srozumitelnější, kdybychom ovládali šifrovanou řeč květin. Někdy proto bývalo jednodušší soustředit se jen na řeč barev. O bílé nevinnosti, žluté žárlivosti a rudé lásce už byla řeč, svou tajnou řeč měly i odstíny oranžové (vášeň), modrá (tajemství), červená (pozornost) či růžová (zklidnění).
 

5. Jděte k šípku!

Zdá se vám, že všechny květiny sdělovaly víceméně totéž? Existovaly ale i takové, které rozhodně neříkaly pozitivní a příjemné věci. Některé nesly zprávy o nepřátelství, zlosti a rozchodech, nevinně vyhlížející bledě žluté kvítky rostlinky s názvem oměj vlčí mor dokonce dotyčným přály brzký konec. Ale tím to zdaleka nekončilo: například narcis coby symbol marnivosti naznačoval obdarovanému, že se příliš zabývá sám sebou, sasanka znamenala opuštění, žlutá chryzantéma pohrdavou lásku, koniklec rozchod, brambořík definitivní konec, žíhaný karafiát odmítnutí, petunie vztek a oranžová lilie nenávist.
 

6. Symbolika počtu květů v kytici

Svou symboliku nemají jen jednotlivé druhy květin, jejich barevné odstíny a naaranžování, ale i počet květů. Podobně jako pověra s černou kočkou, která pouhým přeběhnutím přes cestu přináší smůlu, je rozšířená pověra, že sudý počet květin se nehodí jako dárek ke slavnostním příležitostem, ale leda tak na hrob. Odkud se tahle stará pověra vzala netuší ani floristé, ale zato ví, že čísla mají svou symboliku i v dnešní době. Třeba stovka či padesátka růží znamená hlubokou lásku a oddanost, kytice 88 růží je prosba o odpuštění, 66 květů pak napovídá, že vzájemná láska potrvá. Skryté poselství „stále tě vidím takovou, jako když ti bylo osmnáct“ má pugét s osmnácti růžemi, kytice z šestnácti růží přeje šťastnou cestu, symbolické významy mívá i jiný počet květů.
 

7. Květomluva od květinářů a z luk

Napadlo by vás někdy dávat květinu stonky nahoru, skloněnou doleva či doprava, záměrně volit kytici se sklopenými květy anebo vyvazovat služku do složitých ornamentů? I to v květomluvě hrálo svou roli a nikdo to nevěděl lépe než květináři. Dodnes najdete květinářství, kde si dali tu práci a nabízejí, abyste květinou řekli vše. Možná se vám ale budou hodit i tipy na květinářství, jako jsou Kytky od potoka nebo Kveetko s originálním kveetkomatemjihomoravských Němčičkách – nevozí drahé květiny přes půl světa, ale pěstují desítky druhů tradičních druhů, jaké obvykle znáte z domácích zahrádek.

Další možností je natrhat si kytici sami. Co tak potkáte cestou podél našich lučních cest? Třeba pampelišku (jsi jako dítě), vlčí mák (nejsem volný), kopřivy (marně se namáháš) nebo březové ratolesti (léta běží a ty se svatbou stále váháš). No, zřejmě bude prozíravější přece jenom zvolit nějaké květinářství…
Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.

Kalendář 2024: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Kalendář 2024: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit za měsíc, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?

Předjarní výstavy květin:  vzácné kamélie, orchideje a masožravky v zahradách i muzeu

Předjarní výstavy květin: vzácné kamélie, orchideje a masožravky v zahradách i muzeu

Do skleníků a botanických zahrad se dá chodit celý rok, ale co když se nám líbí květiny, které kvetou jen několik týdnů či dokonce dnů v roce? Právě teď, kdy běžné zahrady spí zimním spánkem, přichází jejich čas – vydejte se s portálem Kudy z nudy obdivovat kamélie a orchideje.

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin Příroda

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Daří se tu mnoha vzácným rostlinám, na podzim zde "hrají prim" modrofialové květy ocúnu.

Bylinková a květinová zahrada Chlumany Příroda

Bylinková a květinová zahrada Chlumany

Zahrada s desítkami druhů léčivých rostlin, bylin a květin, která nabízí i sazenice a sezonní plody. Kromě svých výpěstků zahrada nabízí i produkty pěstitelů a lidových řemeslníků z okolí.

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami Příroda

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy mizí z krajiny tradiční květnaté louky, které jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Jedna nová květnatá louka byla proto vyseta nedaleko Cvikova.

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny Příroda

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.

Přírodní památka Daliboř – za krásou mokřadních květin Příroda

Přírodní památka Daliboř – za krásou mokřadních květin

Přírodní památka chrání pozůstatek slatinné louky uvnitř komplexu lužních lesů CHKO Litovelské Pomoraví. Lokalita je významná bohatým výskytem silně ohroženého kosatce sibiřského a violky slatinné.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou Příroda

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Chateau Lány v Lednicko-valtickém areálu Ubytování

Chateau Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí a je v ní nyní hotel Penzion Stroodel.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Kam jít do botanické zahrady či parku v Česku?

Kam jít do botanické zahrady či parku v Česku?

Příjemná procházka, poučení, ale i chvíle úniku z technického světa do kultivovaného a esteticky hodnotného prostředí – to vše nabízí botanické parky, arboreta a zahrady. Nezanedbatelná je i jejich funkce inspirační – zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin v zahradách nacházejí jak atraktivní nové či málo známé druhy a formy rostlin, tak i vzory k jejich využití. Kudy z nudy proto přináší milovníkům květin několik tipů, kam zajít do botanické zahrady, parku či arboreta…

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí Kultura

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí

Empírový zámek s krásnými historickými interiéry a vyhlášeným anglickým parkem, ve kterém roste a také nádherně kvete i řada unikátních rostlin.

Květinový workshop na farmě Loukykvět Zážitky

Květinový workshop na farmě Loukykvět

Jsme květinová farma Loukykvět. Kousek za Prahou pěstujeme květiny – známé druhy, ale i ty na které se zapomnělo. Jestliže se o květiny zajímáte, přijeďte na květinový workshop! Nahlédnete do záhonu a z natrhaných květin uvážeme něco krásného.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem Letní sporty

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Rožec kuřičkolistý – endemit rostoucí pouze v České republice

Rožec kuřičkolistý – endemit rostoucí pouze v České republice

Ve Slavkovském lese na západě Čech roste nenápadná rostlinka rožec kuřičkolistý. Slavkovský les je jediné místo na světě, kde tato rostlina z čeledi hvozdíkovitých dosud žije.

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

Skupiny stromů a keřů, prostřídané s loukami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, květiny, vyhlídky a mistrně volené průhledy: to je Průhonický park, malý přírodní ráj kousek za Prahou, kde si dokonale odpočinete od hluku velkoměsta a přeplněných ulic. Otevřeno je tu celý rok a každý den!

Centaurea – květiny pro každý den Zážitky

Centaurea – květiny pro každý den

Nabízíme kurzy vazby a aranžování květin pro laickou veřejnost. Květiny již po tisíciletí vyjadřují význam události a aranžování květin je činnost, které se běžně věnovaly všechny kultury již od antiky.