ÚvodAktualityČesko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.
Kultura

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

  • 31. března 2023
Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.

V Praze se točí Nosferatu, následovat bude Interview s upírem

V Praze na jaře 2023 začalo natáčení amerického snímku Nosferatu, za nímž stojí režisér Robert Eggers. Holohlavého hraběte Orloka, s nímž přijede do Německa devatenáctého století z Transylvánie zkáza, ztvárňuje herec Bill Skarsgård. Ženu, jíž je Orlok posedlý, dcera herce Johnnyho Deppa Lily-Rose Deppová, upírova pomocníka potom Aaron Taylor-Johnson. V dalších rolích se objeví ještě Willem Dafoe, Nicholas Hoult či Emma Corrinová.

Nosferatu je zatím největší zahraniční filmový projekt, jaký se v Česku letos bude točit, ne však jediný, a dokonce ani jediný „upírský“. Vznikne zde také druhá řada velmi volné seriálové adaptace románu Anne Riceové Interview s upírem, podle nějž už v roce 1994 natočil Neil Jordan známý film s Bradem Pittem a Tomem Cruisem. Druhá řada by se už měla odehrávat v Paříži krátce před druhou světovou válkou, Praha se tak opět promění v Paříž, podobně jako ve filmech Van Helsing, Bídníci či G. I. Joe.

Praha významně figurovala v akční komedii Armáda lupičů, nyní sem patrně míří její pokračování. V prvním díle si zahrálo pražské Kongresové centrum coby sídlo Interpolu v Lyonu, noční holešovické ulice ztvárnily Berlín, náměstí Franze Kafky Paříž, točilo se i v Mariánských Lázních, kde Goethovo náměstí představovalo švýcarský Svatý Mořic. V dohledné době jsou před natáčením také seriály Kolo času streamovací služby Amazon Prime Video a Nadace od Apple TV+ či pátá řada německého seriálu Ponorka.
 

Snímky nedávno točené v Praze čekají premiéry

V nedávné době se točilo na pražské Malé Straně či Josefově. Výsledek můžete shlédnout už v dubnu na platformě Disney+, kde se objeví osmidílné drama A Small Light o nizozemském páru, který během druhé světové války pomáhal skrývat Annu Frankovou. Mezi největší projekty točené v nedávné době patřil snímek Na západní frontě klid, za nějž byla nominována na Oscara i čtveřice českých filmových profesionálů či Vyproštění 2, který již vyhlíží červnovou premiéru.

V minulosti se již v Praze točilo mnohé, od seriálů Carnival Row nebo druhé série Apple TV+ Nadace až po filmy z produkce předních hollywoodských filmových studií jako jsou Mission: Impossible nebo Iluzionista. Praha si zahrála třeba ve filmech Batman navždy, Hannibal – Zrození, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Anthropoid, bondovce Casino Royal, filmu Spiderman: Daleko od domova nebo třeba v dosud nejdražším snímku Netflixu – akčním filmu Gray Man. Kulisy v Ateliérech Barrandov ztvárnily prostředí také pro seriál Knightfall (Soumrak templářů).
Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Válečné drama Na západní frontě klid z produkce Netflix se z velké části natáčelo v Česku. Snímek bodoval na cenách Britské filmové akademie, kde ze čtrnácti nominací získal sedm a stal se tak vůbec nejúspěšnějším filmem. Sošku s divadelní maskou mimo jiné získal tým zvukařů, mezi kterými byl i Čech Viktor Prášil. A kam vás putování po filmových lokacích zavede? Kromě Prahy i na Sychrov, do Podbořan nebo Brd.

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

Film Jan Žižka, vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie. Historický velkofilm se točil na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník a v jejich okolí. Natáčelo se také v lomu Velká Amerika, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. Ve snímku o českém vojevůdci Janu Žižkovi se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Výpravné historické filmy, velkolepá divadelní představení, filmové pohádky i hollywoodské velkofilmy plné hvězd: existuje řada projektů, kde zanechali svůj osobitý podpis čeští kostýmní výtvarníci. S řadou z nich se setkáte i na Kudy z nudy.

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!

Česko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace

Česko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace

Na Kudy z nudy dobře víme, že Česká republika je atraktivním místem pro zahraniční filmaře. Jaké jsou nejnovější projekty, které u nás natáčejí zahraniční filmové štáby? Jsou to sci-fi seriály, které zná celý svět, Nadace a Blade Runner 2099.

Mučírna z Hannibala a jeskyně čarodějnic na hradě Kost

Mučírna z Hannibala a jeskyně čarodějnic na hradě Kost

Když v roce 2007 přišel do kin hollywoodský film Hannibal, mohli jste si všimnout povědomé siluety. Ano, ten středověký hrad, který scénář zasadil do Litvy, byla ve skutečnosti Kost, jedna z dominant Českého ráje. Pojďte si prohlédnout nejen hrad, ale i to, co je v jeho útrobách – jedinou veřejně přístupnou a funkční gilotinu u nás.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Kongresové centrum Praha Památky

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na Prahu.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.