ÚvodAktualityČesko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace
Česko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Česko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace

Poslechněte si audio verzi článku
Na Kudy z nudy dobře víme, že Česká republika je atraktivním místem pro zahraniční filmaře. Jaké jsou nejnovější projekty, které u nás natáčejí zahraniční filmové štáby? Jsou to sci-fi seriály, které zná celý svět, Nadace a Blade Runner 2099.
Česko je rájem zahraničních filmařů: v řadě filmů poznáte naše hrady a zámky, pitoreskní skalní města i historická centra řady měst. Své by o tom mohla vyprávět nejenom Praha, ale třeba také Žatec nebo Karlovy Vary. Nejnověji ovšem Česko přilákalo tvůrce dvou slavných seriálů, které mnohem víc než české památky lákají filmové triky a svět science-fiction. Zkrátka vydejte se s Kudy z nudy do budoucnosti!
 

Blade Runner 2099: po dvou filmech seriál

Na dva slavné filmy Blade Runner a Blade Runner 2049 naváže americký seriál Blade Runner 2099 v hlavních rolích s Michelle Yeoh a Hunter Schafer. Podobně jako předchozí filmy i nový seriál z produkce Amazonu zavede diváky do futuristického temného světa, v němž se řeší témata jako replikanti, umělá inteligence, víra, globalizace nebo identita a svoboda. Seriál Blade Runner 2099 má mít celkem deset epizod a bude se odehrávat padesát let po ději filmu Blade Runner 2049; ten režíroval Denis Villeneuve a do hlavní role obsadil Ryana Goslinga. Film i seriál ovšem navazují na první slavné sci-fi z roku 1982 režiséra Ridleyho Scotta s Harrisonem Fordem v hlavní roli.



Na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP), jejichž práce byla dokonce oceněna Oscarem. Nový seriál, pod nímž je autor původního filmu Ridley Scott podepsán jako producent, se kompletně natáčí v Praze, a to ve filmových ateliérech na Barrandově. S rozpočtem kolem miliardy korun by se nový Blade Runner měl zařadit do společnosti dalších projektů s vysokým rozpočtem, které v Česku vznikly. To byly například dvě série Carnival Row nebo snímek The Gray Man.
 

Nadace: v Česku se natočila druhá i třetí řada

K nejnáročnějším a nejdražším projektům natáčeným v České republice se řadí také seriál Nadace / Foundation. Jen pár dní po uvedení první série oceňovaného oznámila Apple TV+ natáčení druhé řady. Sci-fi seriál vychází z oceňovaných příběhů Isaaca Asimova a sleduje skupinu vyhnanců z rozpadající se Galaktické říše na jejich velkolepé cestě s cílem zachránit lidstvo a vybudovat novou civilizaci. První řada se točila v Irsku a na Kanárských ostrovech, natáčení druhé řady Nadace probíhalo v Praze, Ostravě, Pardubicích a v Kladně.
Natáčení třetí série zastavily stávky amerických scenáristů a herců, a tak se filmaři opět vrátili do Evropy. Na Nadaci v Česku pracovalo hned několik filmových štábů, které měly dohromady neuvěřitelných 1 800 členů.



Projekt kompletně využil veškeré prostory Prague Studios v Letňanech od filmových studií přes kanceláře až po dílny a sklady. Třetí řada Nadace se natáčela hlavně v Ústeckém kraji a na severní Moravě a filmaři dosud v Česku utratili dvě a půl miliardy korun.
 

Proč mají filmaři rádi Česko?

Českou republiku si filmaři vybírají nejenom kvůli státním filmovým pobídkám, ale i díky kvalitnímu zázemí a zručným filmovým profesím. Když například executive producer seriálu Nadace David S. Goyer hodnotí zásadní kritéria, proč se produkční společnost Skydance Television rozhodla natáčet seriál Nadace právě v České republice, říká: „Jsou tu nádherné lokace, městské i přírodní. V Praze je také neuvěřitelná základna pro filmový štáb – asi nejlepší řemeslníci, s jakými jsem kdy pracoval.“

Jeho slova potvrzuje ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Důvodem, proč se k nám hollywoodští producenti rádi vracejí, je na první pohled nesourodá skupina vysoce specializovaných profesí, jako jsou třeba architekti, IT specialisté, kovotepci, umělečtí truhláři, skláři nebo výtvarnice kostýmů. V globální konkurenci jsou zkrátka Češi experty.



Ve kterých filmech se projevila kreativita a zručnost Čechů? Výrobky českých sklářů se objevily například ve filmu Barbie (růžové džbány a sklenice a autorské řady Rosaline od sklárny Klimchi) a ve filmu Glass Onion s Danielem Craigem v hlavní roli. Pro něj firma Pačinek Glass vyrobila několik desítek křišťálových objektů dle návrhů filmového výtvarníka Johna Dextera. V akčním sci-fi filmu Christophera Nolana Tenet si „zahrála“ ochranná maska CM-6 vyráběná v Gumárnách Zubří, kterou firma již řadu let úspěšně vyváží do Ameriky.

Vedle řady slavných filmů v poslední době využily české scenérie k vytvoření nezapomenutelných filmových momentů například válečný film Na západní frontě klid, akční thriller Vyproštění s Chrisem Hemsworthem, The Gray Man s Ryanem Goslingem, remake slavného hororu Nosferatu anebo válečná komedie Králíček Jojo. Ten se v České republice natáčel celý a režisér Taika Waititi si za něj odnesl Oskara za scénář.
Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Znáte nejlepší válečné filmy, které se natáčely v Česku? Nejsou to jen středověké řeže, Jan Žižka, rytíři v brnění a lesklá zbroj, ale také novodobé válečné filmy z časů první a druhé světové války. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, kudy filmové štáby prohnaly své bojující armády!

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Když odjedou hosté letního filmového festivalu, Karlovy Vary rozhodně neosiří. Pořád je tu spousta lázeňských hostů, turisté přijíždějí objevovat a nakupovat porcelán, sklo značky Moser anebo si vychutnat bylinkové kouzlo Becherovky. A spousta z nich si také po procházce městem vzpomene, že právě tady se něco natáčelo – ale co to bylo? Vypravte se s námi po stopách filmů, které se natáčely v Karlových Varech!

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58 Kultura

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery se nachází v ikonickém pavilonu EXPO 58, v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na Prahu a řeku Vltavu. Součástí exkluzivní budovy je vyhlídková terasa, pod kterou jsou umístěny unikátní renesanční Viniční sklepy z poloviny 16. století.

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

25. 10.3. 11.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne na přelomu října a listopadu 2024. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Kanál Čertovka – pražské Benátky Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?

První naučná filmová stezka v Bechyni Příroda

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme do filmových studií, muzeí, expozic a na další místa spojená se světem filmu, natáčení a herců. Klapka, kamera, jedem!

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu Zážitky

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.