ÚvodAktualityCesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku
Kultura

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Henri Rousseau se narodil 21. května 1844 a v roce 2024 si tak celý svět připomněl 180 let od jeho narození. Na jeho nejznámější obraz se do Národní galerie v Praze jezdí dívat celý svět. Ano, říká se mu Celník, ale jmenuje se Já, portrét-krajina (což odpovídá francouzskému názvu Moi-même, portrait-paysage), a můžete si ho prohlédnout ve sbírkové expozici 1796–1918: Umění dlouhého století ve Veletržním paláci.
 

Henri Rousseau: malíř naivního umění a exotiky

Francouz Henri Rousseau své současníky okouzloval i rozčiloval, málokomu ale byl lhostejný. Přezdívku Celník Rousseau (Le Douanier Rousseau) získal od spisovatele Alfreda Jarryho, s nímž se seznámil kolem roku 1893. Ve skutečnosti Rousseau nebyl celník, ale úředník potravní daně v Paříži. Nebyl ani samouk, tedy takzvaný nedělní malíř. Podle odborníků z Národní galerie získal soukromé školení od dvou uznávaných akademických malířů, Felixe Augusta Clémenta a Jean-Léona Gérôma.



Méně známé je to, že mystifikací byly i jeho slavné scény z tropického pralesa plné exotických rostlin a zvířat. Rousseau zdaleka nebyl jediný, kdo šikovně předstíral, že procestoval celý svět: ve skutečnosti nevytáhl paty z Francie a inspiraci nacházel výhradně v botanických zahradách, v zoologických zahradách nebo v cirkusech.
 

Co nevíte o Rousseauovi?

To ale zdaleka není jediný překvapivý moment, který v životě Henriho Rousseaua najdeme. Víte třeba, že malovat začal až ve svých čtyřiceti letech a že si ve stáří přivydělával pouličním hraním na housle? Že hostinu na jeho počest nachystal Pablo Picasso, který náhodou viděl jeden jeho obraz a ocenil kvalitu díla? Že Rousseau tvořil zásadně až po práci, podobně jako spousty jiných umělců měl problémy s kreslením nohou, chodidel i prstů na rukou, a že jeden ze svých nejslavnějších obrazů, Sen se ženou na lehátku uprostřed bujné džungle, kde se v pozadí mezi stromy schovávají exotická zvířata, namaloval teprve krátce před svou smrtí v roce 1910?
 

Nejslavnější obraz: autoportrét z Národní galerie

Obraz Já, portrét – krajina Rousseau namaloval krátce po Světové výstavě v Paříži roku 1889. Zachycuje jeden z balonů, které umožňovaly návštěvníkům pohled na město z výšky, nebo Eiffelovu věž, původně dočasnou stavbu, která měla být po několika letech rozmontována. Loď v pozadí má být odkazem na zaoceánský parník Touraine, který během výstavy kotvil na Seině. Na obrazu ale najdeme i ozvěny z malířova soukromí: třeba paletu, na kterou malíř napsal jména svých dvou manželek Clémence († 1888) a Joséphine.
Rousseau obraz poprvé vystavil na Salonu nezávislých v Paříži roku 1890. V roce 1923 se v Praze konala velká výstava francouzského umění 19. a 20. století, kterou připravil spolek Mánes. Bylo na ní přes 400 položek, a z této výstavy se československý stát rozhodl část zakoupit. To je základ takzvané Francouzské sbírky, kterou dnes máme v Národní galerii v Praze.
 

Francouzská sbírka: poklad Národní galerie za šest milionů korun

Za zhruba 150 uměleckých děl zaplatil mladý československý stát šest milionů korun, což by v dnešním přepočtu bylo asi 45 miliard. Za nákupem stáli významní sběratelé, svou roli sehrály i politické vazby. Ředitel Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění Vincenc Kramář pomohl získat ty nejvzácnější kusy, například dva obrazy Pabla Picassa anebo Rousseauův autoportrét. Národní galerie nákupem Francouzské sbírky získala téměř to nejcennější, co má ve sbírkách. Mezi další skvosty se řadí například Zelené obilí Vincenta van Gogha, dva obrazy od Paula Gauguina, Cézannův Nakloněný dům anebo Milenci od Auguste Renoira, což byl nejdražší obraz celé kolekce.


 

Henri Rousseau: život, dílo a epitaf

  • Henri Rousseau se narodil 21. května 1844 ve francouzském Lavalu v údolí řeky Loiry v rodině klempíře. Už jako dítě projevoval o kreslení velký zájem, ale rodina byla chudá a umělecké vzdělání tak nikdy nezískal.
  • Malování pro něj bylo jen koníčkem a naplno se mu mohl věnovat až od roku 1893, kdy v devětačtyřiceti letech odešel do předčasného důchodu.
  • Nedostatky v malířské technice doháněl talentem, brilantním barevným cítěním a naivní, ale neobyčejně plodnou představivostí.
  • Mnozí odborníci Rousseaua vidí jako předchůdce surrealismu. Ironií osudu on sám neměl pro avantgardní a moderní trendy žádné pochopení a toužil dosáhnout vytříbeného stylu francouzských akademiků.
  • V posledních letech Rousseauova života byl jeho podporovatelem básník a dramatik Guillaume Apollinaire, který na jeho díla napsal řadu kladných kritik.
  • V srpnu 1910 si Rousseau pořezal nohu při nehodě ve svém ateliéru. Nemohl si dovolit lékaře a rána se zanítila. Zemřel na následky infekce 2. září 1910 ve věku 66 let.
  • Věrný přítel Apollinaire pro něj napsal i ódu se vzpomínkou na „lesy, v nichž husté ananasy a mango klíčily ,a na opice, jež prolévaly krev vodních melounů…". Ta zdobí jako epitaf Rousseauův hrob na hřbitově v Paříži v Bagneux.
Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

S osobností na procházku: z Prahy přes Stochov do Českého středohoří s Kamilem Lhotákem

S osobností na procházku: z Prahy přes Stochov do Českého středohoří s Kamilem Lhotákem

Obrazy a ilustrace malíře Kamila Lhotáka (25. července 1912, Praha – 22. října 1990, Praha) poznáte na první pohled. Fantastické zadumané krajiny a předměstská zákoutí jsou plné vzducholodí a balonů, aut a motocyklů, tu a tam za ohradu vykukuje plátno cirkusového stanu. Kromě dvou tisíců obrazů byl Lhoták také autorem přibližně 450 ilustrovaných knih.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století

Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století

Obrazy a ilustrace malíře Kamila Lhotáka (25. července 1912, Praha – 22. října 1990, Praha) poznáte na první pohled. Fantastické zadumané krajiny a předměstská zákoutí jsou plné vzducholodí a balonů, aut a motocyklů, tu a tam za ohradu vykukuje plátno cirkusového stanu. Kromě dvou tisíců obrazů byl Lhoták také autorem přibližně 450 ilustrovaných knih.

Vypravte se zdarma do Národní galerie

Vypravte se zdarma do Národní galerie

V rámci oslav vzniku samostatného Československa bude v pondělí 28. října 2024 návštěvníkům umožněn vstup zdarma do sbírkových expozic Národní galerie v Praze. Otevřené dveře budou mít příchozí od 10:00 do 18:00 hodin, a zcela zdarma si prohlédnou vybrané sbírky naší největší instituce pro výtvarné umění.

Celník Rousseau se představí poprvé na území České republiky

Celník Rousseau se představí poprvé na území České republiky

Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay pořádá vůbec první výstavu Henriho Rousseaua u nás. Ikonická díla slavného naivisty budou od 15. září 2016 do 15. ledna 2017 vystavena tváří v tvář dalším velkým jménům světového i tuzemského umění – Paula Cézanna, Pabla Picassa, Maxe Ernsta, Toyen, Emila Filly nebo Josefa Šímy v paláci Kinských na Staroměstském náměstí.

Pasáž českého designu v Praze Kultura

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.