ÚvodČeská nejOsobnostKamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století
Osobnost

Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století

Obrazy a ilustrace malíře Kamila Lhotáka (25. července 1912, Praha – 22. října 1990, Praha) poznáte na první pohled. Fantastické zadumané krajiny a předměstská zákoutí jsou plné vzducholodí a balonů, aut a motocyklů, tu a tam za ohradu vykukuje plátno cirkusového stanu. Kromě dvou tisíců obrazů byl Lhoták také autorem přibližně 450 ilustrovaných knih.
Otec Kamila Lhotáka, rytíř Kamil Lhoták ze Lhoty, si švadlenu a příležitostnou herečku holešovického divadla Urania Annu Kouglovou nikdy nevzal. Oženil se s dívkou z lepší rodiny, syna a jeho matku ale celý život finančně podporoval. Setkával se s nimi jen tajně, ovšem při jedné z nemnoha návštěv během první světové války v jejich bytě v Praze-Holešovicích nakazil malého Kamila infekcí dětské obrny. Budoucímu malíři tak otce připomínal celoživotní hendikep – kulhání.

K nadšení pro svět umění přivedla Kamila milující a vzdělaná maminka. Když mu bylo jedenáct, společně navštívili výstavu francouzského malířství v Obecním domě v Praze. Kamila tehdy uchvátil „Celník“ Rousseau, Paul Gauguin a vůbec celá Francie, a patrně ovlivnily celé jeho další umělecké směřování.

Když Lhotákův otec v roce 1926 zemřel na rakovinu žaludku, odkázal Kamilově matce půl milionu korun. Díky rentě mohl Kamil Lhoták pohodlně studovat práva na Univerzitě Karlově, ale mezitím jako samouk maloval, kreslil a prozkoumával nové umělecké směry. Roku 1938 se oženil s Herthou Guthovou, dívkou s židovským původem a podobně jako on postiženou dětskou obrnou. Sňatkem Herthu zachránil, ale její rodiče a další příbuzní zahynuli v pekle nacistických koncentráků. Rozvedli se v roce 1953, kdy už Hertha žila trvale v psychiatrické léčebně Praze-Bohnicích.

Štěstí v osobním životě se na malíře usmálo až v 60. letech, kdy po mnoha desítkách let potkal Annu Endrštovou, jednorukou dívku, kterou si jako kluk namaloval do školního sešitu. Anna se stala jeho přítelkyní a oporou; zemřela rok před Kamilem Lhotákem.

Během svého života Lhoták namaloval více než dva tisíce obrazů; byl členem slavné umělecké Skupiny 42, kam patřili i Jiří Kolář, Jindřich Chalupecký, Josef Kainar, Ivan Blatný nebo Jan Kotík. Spolupracoval se studiem Jiřího Trnky a pro filmová studia Barrandov navrhoval kostýmy. Na motorce i na bicyklu najezdil stovky kilometrů především krajinou Českého středohoří. Tam také skončil: podle jeho přání po smrti v roce 1990 syn rozprášil jeho popel do čtyř světových stran z kopce Číčov.
 
Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Kultura

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.