ÚvodAktualityFestival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska
Kultura

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

  • 17. října 2023
Gangy na berlínském sídlišti, homosexualita v rakouské armádě, tréninková dřina lyžařů v Alpách, kontroverzní Elfriede Jelinek, emancipovaná Sisi, výstřední Oskar Kokoschka či osudová Alma Mahler. Ve čtvrtek 19. října začíná další ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který potrvá až do 9. listopadu 2023. Přehlídka nabídne výběr toho nejlepšího z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 19. do 24. října a následně od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Das Filmfest spezial: historické velkofilmy a snímky podle skutečných událostí

filmfestFestival německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne i v letošním roce žhavé novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu. Diváci mohou vybírat z bezmála tří desítek filmů rozdělených do několika dramaturgických sekcí. Vtip, nadhled, drsný humor i jazyk nabízí snímek Slunce a beton (Sonne und Beton) režiséra Davida Wnendta líčící příběh čtveřice kamarádů z berlínského sídliště Gropiusstadt, kteří se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Strhující i humorné drama režiséra Andrease Dresena (Láska na grilu, Sedmé nebe) Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush) vzniklo na základě skutečných událostí a sleduje boj odhodlané německé Turkyně za propuštění jejího syna z věznice na Guantánamu, což vyústí až v žalobu na amerického prezidenta. Také znepokojivý snímek Servus Pappa, See you in Hell od Christophera Rotha byl natočen na motivy skutečnosti a poskytuje vhled do autoritářské sekty Otto Muehla.

film festZa druhé světové války se odehrává film Adriana Goigingera Liška (Der Fuchs), v němž mladému rakouskému vojákovi pomůže nalézt klíč k vlastní minulosti i vztahům s lidmi až liščí mládě. V prostředí současné rakouské armády se rozvíjí děj snímku režiséra Davida Wagnera Eismayer, který vypráví o nečekaném vzplanutí obávaného nadporučíka k mladému rekrutovi, jenž se netají svou homosexuální orientací. Na pobřeží Baltského moře zavede diváky filmové drama o lásce, touze a pomíjivosti Ohnivě červená obloha (Roter Himmel), které je dílem Christiana Petzolda. Do zcela jiného prostředí je zasazen satirický nízkorozpočtový film Sebastiana Brauneise Bytná (Die Vermieterin) pojednávající o současné bytové krizi v Rakousku. Intimní portrét matky a dcery, jež rozděluje neschopnost vzájemné komunikace, přináší křehký snímek Všichni mluví o počasí (Alle reden übers Wetter) režisérky Anniky Pinske. Její rakouská kolegyně, režisérka Franziska Pflaum, sleduje v odzbrojující tragikomedii Mermaids don’t cry osudy vídeňské pokladní, která hledá lék na své trampoty v plaveckém bazénu a v převleku mořské panny. Jako drama i komedie zároveň působí  romantická komedie Franky Five Star režisérky Birgit Möller o hledání sebe sama s vynikající Lenou Urzendowsky (Léto v Kreuzbergu, My děti ze stanice ZOO) v hlavní roli.
 

Zlatá léta: touha najít odvahu a plnit si své sny

filmfest sisiFilm Alma a Oskar (Alma & Oskar) režiséra Dietera Bernera nahlíží do milostného vztahu rakouského malíře s českými kořeny Oskara Kokoschky a femme fatale řady umělců první poloviny 20. století Almy Mahler. Frauke Finsterwalder odkrývá ve fiktivním příběhu Sisi a já (Sisi & Ich) temné stránky rakouské císařovny Sisi – za příběh o neopětované queer lásce režisérka obdržela Bavorskou cenu i nominaci na cenu publika na Berlinale. Moderní verzi mýtu o Orfeovi a Eurydice nabízí v kongeniálním propojení opery a filmu režisér Axel Rainisch, autor snímku Orphea in Love, zatímco rozmarná artová pohádka o stáří Felixe Tissiho Všech dní konec (Aller Tage Abend) inscenovaná jako živé obrazy připomíná filmy Švéda Roye Anderssona a nechává díky své surreálnosti vyniknout lidské potřebě sounáležitosti. Titulní snímek sekce Zlatá léta (Die goldenen Jahre) natočila Barbara Kulcsar a s humorem v něm líčí příběh čerstvých důchodců, kteří místo zaslouženého odpočinku začnou řešit dlouho odkládané manželské problémy.
 

Alpy, má láska: fascinující a nezkrotná příroda nejvyššího evropského pohoří

filmfestV minimalistickém příběhu s poutavou kamerou Úkryt (Réduit) vypráví režisér Leon Schwitter o složitém sbližování otce a syna, kteří se o prázdninách ocitnou ve švýcarských horách daleko od civilizace. Dokumentární film STAMS – Lyže, pot a slzy (STAMS) Bernharda Braunsteina poskytne pohled do každodenního života elitního sportovního internátu, který budoucím sportovním hvězdám nenabízí nic než dřinu, pot a slzy. Další z dokumentárních filmů ALPY (Alpenland) Roberta Schabuse se zaměřuje na budoucnost pohoří ve středu Evropy. Na motivy knihy přeložené do 40 jazyků byl natočen film Celý život (Ein ganzes Leben), který je podle jeho režiséra Hanse Steinbichlera podobenstvím o tom nejpodstatnějším v našem životě – lásce a spokojenosti. Vypráví příběh sirotka Andrease, který se po mnoha letech vrací do rodného alpského údolí.
 

Die Doku: aktuální dokumentární tvorba

filmfestSnímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen) je autentickým portrétem jedné z nejdiskutovanějších postav současné rakouské literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Snímek získal Německou filmovou cenu jako nejlepší dokumentární film roku 2023 a ve stejné kategorii triumfoval i při udílení Rakouské filmové ceny. Život dvou teenagerek, americké gymnastky a světoznámé youtuberky Whitney Bjerken a německé dívky Yary, jež je jednou z mnoha jejích fanynek, přibližuje dokumentaristka Joya Thome ve snímku Jedna z milionu (One in a Million). Po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a s ním sousedících zemích, se ve filmu Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši (Ruäch – Eine Reise ins jenische Europa) vydávají dokumentaristé Andreas Müller a Simon Guy Fässler. Film turecko-německého režiséra Cema Kaye Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a skvělých archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu – od folkových balad po rockové protestsongy. Hudba dominuje i zábavnému dokumentárnímu muzikálu Philippa Jedickeho Vienna Calling, který ukazuje neznámou tvář vídeňské kulturní scény za hranicí mainstreamu.


Bio Junior: pro rodiny s dětmi

filmfestFestival zve na dobrodružnou komedii režisérky Martiny Plura Kde je lama, tam je drama (Mein Lotta-Leben: Alles Tschaka mit Alpaka!), jež servíruje osvěžující prázdninové dobrodružství nejlepších kamarádek Lotty a Cheyenne, jejichž první školní výlet neprobíhá zrovna podle plánu. Hlavním hrdinou filmu Víkendoví rebelové (Wochenendrebellen) od Marca Rothemunda je pro změnu malý fotbalový fanatik Jason, který trpí poruchou autistického spektra a ve škole jsou s ním potíže. A tak uzavře se svým tátou nezvyklou dohodu – když spolu navštíví všechny fotbalové stadiony v Německu, bude se snažit ve škole co nejméně vyčnívat.

Festival proběhne v Praze od 19. do 24. 10. v kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo. Do Brna zavítá od 30. 10. do 5. 11., na filmy přijďte do kina Art. Poslední zastávkou bude Olomouc od 1. do 9. 11., promítat se bude v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.
Das Filmfest 2024

16. 10.20. 10.
Das Filmfest 2024

V polovině října se do Prahy vrátí divácky oblíbená filmová přehlídka přinášející výběr toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Následně se přesune do Brna a do Olomouce.

Ponrepo – kino Národního filmového archivu Kultura

Ponrepo – kino Národního filmového archivu

Ponrepo je kino Národního filmového archivu. Promítáme filmy, které jinde neuvidíte. Stěžejní díla i rarity světové kinematografie z filmového pásu. Klasické i současné.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Kino Atlas Kultura

Kino Atlas

Tradiční pražské premiérové kino s vynikající akustikou a skvělou dopravní dostupností. Program se zaměřuje na arthouse, dokumenty a kvalitní mainstream. V rozlehlé zelené kavárně Café Atlas rostlin probíhají i koncerty, čtení a debaty.

Kino Art v Brně Zážitky

Kino Art v Brně

Artové kino s více než stoletou historií vyniká svou originální filmovou nabídkou a nevídanou kreativitou v dalším programu. V programu najdete premiéry, filmovou klasiku i experimentální snímky. Pořádá také pop-up projekce na netradičních místech, festivaly, přehlídky a tematické večery.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu Zážitky

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.