Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.
Zdíkův palác
Součástí Arcidiecézního muzea v Olomouci je Zdíkův palác, zvaný též Přemyslovský. V sousedství tehdejšího kostela si jej nechal postavit jako reprezentační sídlo olomoucký biskup Jindřich Zdík (1126–1150), pokládaný za syna kronikáře Kosmy. Palác patří k nejcennějším románským památkám ve střední Evropě, v letech 2021 – 2023 proběhla jeho rekonstrukce podle návrhu architekta Jana Šépky. Novinkou je další stálá expozice v podkroví kapitulních budov, která zmapuje kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší s Přemyslovským hradem a katedrálou sv. Václava.
Arcidiecézní muzeum Olomouc
Zajímáte-li se o umění, architekturu nebo o české dějiny, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Arcidiecézního muzea. V muzeu najdete až neuvěřitelně rozmanitou škálu uměleckých předmětů. Od nálezů z dávného pravěku, přes středověké památky, až po složité novověké umělecké práce.
Na své si určitě přijdou zájemci o český středověk. Arcidiecézní muzeum je totiž prvním muzeem duchovní kultury v České republice, a proto zde naleznete především nesčetně exponátů z českých církevních dějin. Staré bible, církevní mince, obrazy olomouckých arcibiskupů, nejrůznější duchovní předměty a dokonce i biskupský, nádherně zdobený kočár z 18. století. Za prohlídku stojí také klenotnice se zlatem a drahými kameny posázenými relikviáři.
Muzeum je však neuvěřitelně zajímavé také z architektonického hlediska, protože jeho prostor je pestrou směsicí stavebních stylů od doby románské, přes gotickou a renesanční, pozdně barokní a rokokovou až po moderní styl 21. století. Vývoj tohoto objektu byl tak výborně dokumentuje stavební a umělecký vývoj v průběhu celého tisíciletí. Nezapomeňte si prohlédnout muzejní obrazárnu s nádhernými plátny, které olomoučtí biskupové shromažďovali od 16. století. Součástí muzea se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Přemyslovském hradě, který byl postupně pro potřeby muzea zrekonstruován. Pořádají se zde zajímavé akce, jako např. speciální komentované prohlídky a animační programy.
Stálé expozice Arcidiecézního muzea:
Prohlídka muzea
Od 25. dubna 2023 je muzeum opět otevřeno veřejnost, a to po dlouhé rekonstrukci, která trvala 3 roky. V přízemí Zdíkova paláce je možné vůbec poprvé od zpřístupnění památky v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami a stejně tak o patro výš zaokruhuje lávka celý ochoz s původními románskými okny. Muzeum nabízí novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj zdejšího svatováclavského návrší.
Nová stálá expozice Zde se nacházíte, kterou poměrně přesně definuje její podtitul Svatováclavské návrší v proměnách staletí, se nachází ve zrenovovaném podkroví Arcidiecézního muzea. Návštěvníci se mohou těšit na obrazovky s virtuálními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v pravěku, středověku a novověku. Ze stejných období zde budou i tři bronzové modely návrší. Návštěvníci se budou moci také podívat na faksimili vzácného Olomouckého horologia (zvaného také Olomoucký kolektář) z první poloviny 12. století. Dílo vzniklo na objednávku biskupa Jindřicha Zdíka (asi 1083-1150) pro olomouckou kapitulu sv. Václava. Ilustrovaný rukopis zahrnuje na 161 listech pergamenu kolekci liturgických textů potřebných k denním modlitbám. Kodex se stal kořistí švédské armády během třicetileté války a je dodnes uložen v Královské knihovně ve Stockholmu.