ÚvodAktualityKam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku
Příroda

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

  • 28. října 2021
I během listopadu můžete navštívit známý skalní útvar Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Jedinečnou možnost máte až do 7. listopadu, kdy je areál Pravčická brána – Sokolí hnízdo otevřený denně od 10.00 – 16:00 hod. Poté bude až do března 2022 přístupný pouze o víkendech a mimořádně denně během vánočních svátků (26.12.-1.1.). Skalní brána nedaleko Hřenska je považována za nejkrásnější přírodní útvar v oblasti a navíc je největší přirozenou skalní branou na našem kontinentu. Užijte si výlet i v tomto ročním období, kdy je v Českém Švýcarsku menší turistický ruch – a navíc, stromy jsou krásně zbarvené. Takže pokud bude přát počasí, vezměte s sebou foťák a hurá na výlet.
Pravčická bránaPravčickou bránu – symbol Národního parku České Švýcarsko, najdete v severních Čechách, nedaleko obce Hřensko. Skalní bárna je svými rozměry (výška otvoru 16 m, rozpětí oblouku u dna 26,5 m a šířka mostu 8 m) největším přírodním skalním mostem v Evropě.

Pravčická brána odedávna přitahovala milovníky romantických přírodních zákoutí. V minulosti bylo možné vystoupit na samotný skalní oblouk, a to býval vskutku jedinečný zážitek. Ale od roku 1980 je vstup na skalní most přísně zakázán. Díky zrychlení eroze zapříčiněné člověkem se totiž zúžil téměř o jeden metr, takže v rámci jeho zachování do budoucna bylo omezení vstuou nezbytné. Ačkoliv pohled z vrcholu skalní brány již není možný o krásný výhled do krajiny určitě nepřijdete. V těsném okolí Pravčické brány se totiž nachází řada dalších vyhlídek. Z nich se vám otevřou fantastické pohledy na Křídelní stěny, Václavskou stěnu, Stříbrné stěny i typický kuželovitý Růžovský vrch a mnohá další atraktivní místa. Jedna vyhlídka je u paty Pravčické brány, další najdete na okolních skalách.

Sokolí hnízdoNeodmyslitelně k Pravčické bráně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo. Vybudován byl roce 1881 na místě chatrče z dubové kůry, která sloužila jako výčep. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů. Dnes se v prvním patře nachází muzeum národního parku. V přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.
 

Jak se na Pravčickou bránu dostat?

pravčická bránaNejlepším výchozím místem je autobusová zastávka Tři prameny, kam můžete dojet z Hřenska (autobus jezdí celoročně na trase DěčínHřensko – Mezná). Od zastávky vás povede červená značka Dlouhým dolem až k odbočce na samotnou bránu. Pravčická brána je otevřena v listopadu od soboty do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné stojí 95 Kč dospělé, 30 Kč děti a seniory. Zajímavostí je, že vstupné spojené s provozem areálu se zde vybírá od konce 19. století.

pravčická bránaZpět se můžete vrátit po stejné cestě, anebo si udělat delší výlet a pokračovat po červené značce, která pokračuje na Mezní louku jako Gabrielina stezka. Cestou spatříte skalní věž Pravčická jehla, masiv Čínská zeď, útvar Jehla Pravčického dolu, Homoli, Česnekovou jehlu, skalní věž Pevnost, Loveckou trubku a další skály. Kozím hřbetem pak sestoupíte na Mezní louku, odkud se vrací zpátky autobus do Hřensko a Děčína.

Spojte návštěvu Pravčické brány i s jízdou na lodičkách soutěskami Kamenice v Edmundově a Divoké soutěsce. Lodičky jsou v denním provozu rovněž až do 7.11.2021., poté bude jejich provoz přerušen do března 2022.
Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko Památky

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko

Paušální nabídka pro organizované skupiny i jednotlivce. Neváhejte navštívit překrásnou krajinu CHKO Labské pískovce, která právem bývá nazývána České Švýcarsko. Dominantním skalním útvarem Hřenska je světový unikát Pravčická brána.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku Příroda

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku Příroda

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku

Strmý pískovcový masív nazvaný Stříbrné stěny se nachází asi 2 km SV od Hřenska. Jedná se o kolmou čelní stěnu na jižní straně, dlouhou asi 400 m, s pískovcovými věžemi na obou koncích. Na západním jde o Stříbrný roh a na východním o Strážce.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány Gurmánská turistika

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska Příroda

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe Příroda

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v CHKO Labské pískovce je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Další aktuality

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj
Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

31. květen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

29. květen 2024 7:46
Zážitky, Ústecký kraj
Teplice zahajují lázeňskou sezónu

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj