ÚvodAktualityFestival Prague Sounds připomene Sametovou revoluci
Kultura

Festival Prague Sounds připomene Sametovou revoluci

  • 30. října 2024
Mezinárodní hudební festival Prague Sounds začíná již v neděli 3. listopadu 2024 v pražské Lucerně koncertem jednoho z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobného držitele Grammy Branforda Marsalise se svým virtuózním kvartetem. V letošním programu, který potrvá až do 20. listopadu, má festival dvě mimořádné vzpomínkové akce. První je večer nazvaný Kampování s Krylem, který na pražské Kampě nabídne vzpomínky bývalých Krylových kolegů ve Svobodné Evropě. Druhou akcí je celodenní projekt Soundtrack of Prague s podtitulem Svoboda. Jeho návštěvníci k 35. výročí Sametové revoluce uvidí velkoplošnou projekci kombinující archivní filmové materiály, fotografie, mapy a současné vizuální kompozice.
Mezinárodní hudební festival Prague Sounds začíná již v neděli 3. listopadu 2024 v pražské Lucerně koncertem jednoho z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobného držitele Grammy Branforda Marsalise se svým virtuózním kvartetem. Vedle již oznámených vystoupení například nekompromisní londýnské saxofonistky Nubye Garcie, živelného jihoafrického violoncellisty Abela Selaocoe s britským ansámblem soudobé hudby Manchester Collective nebo hvězd amerického alternativního rapu přidává nyní festival Prague Sounds dvě vzpomínkové akce. První je 11. listopadu večer nazvaný Kampování s Krylem, který na pražské Kampě nabídne vzpomínky bývalých Krylových kolegů, publicisty Petra Broda a redaktora Českého rozhlasu Radka Kubička, na společné působení ve Svobodné Evropě, poslech básní a písní Karla Kryla zakončený jejich společným zpěvem u ohně. Druhou akcí je ve spolupráci s kulturní platformou GOODGOOD a pražským Centrem Architektury a Městského Plánování (CAMP) 17. listopadu celodenní projekt Soundtrack of Prague s podtitulem Svoboda. Jeho návštěvníci k 35. výročí Sametové revoluce uvidí velkoplošnou projekci kombinující archivní filmové materiály, fotografie, mapy a současné vizuální kompozice. Dílo zachycuje listopadové události a zasadí je do kontextu tehdejší architektury a života v metropoli včetně unikátních fotografií a leteckých záběrů. Projekci doplní vystoupení písničkářů, debaty a prezentace občanských iniciativ. Vstup na obě akce je zdarma.


 

Kampování s Krylem

Večer Kampování s Krylem, který pořádá festival ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa, začne 11. listopadu v 17 hodin v Sale Terreně na pražské Kampě. Publicista Petr Brod a redaktor Českého rozhlasu Radko Kubičko, kteří pracovali na Svobodné Evropě, přiblíží svoji práci včetně historek s Karlem Krylem, který zde působil. Od 18 hodin ve stejném prostoru v pořadu Čechoslovák Karel Kryl, který připravil Jiří Dušek, zazní písně Karla Kryla v podání Viky Olejárové, průvodní slovo autora pořadu a Krylovy básně v podání Marka Vrabce. Obě tyto části mají omezenou kapacitu. Večer zakončí od 19 hodin před Sala Terrenou u ohně společné zpívání písní Karla Kryla. Hudební nástroje a zpěvníky s sebou. Občerstvení bude zajištěno.
 

Soundtrack of Prague

Akce Soundtrack of Prague – Svoboda bude probíhat v CAMPu 17. listopadu po celý den od 9 do 21 hodin. K 35. výročí Dne boje za svobodu a demokracii vytváří Pierre Urban unikátní audiovizuální esej, která se bude promítat na projekční plochu 24x4 metry. Bude trvat přibližně 20 minut a poběží ve smyčce v hlavním sále CAMPu. Součástí akce bude také venkovní program od 12 do 16 hodin. Zahrají písničkáři Člověk krve, Metoděj Klokočka a další, proběhnou debaty a prezentace občanských iniciativ (např. Laureáti Ceny Jana Opletala, S písničkou ke svobodě a další). Vstupné na celou akci včetně projekce je zdarma.
 

Program festivalu 2024 přinese světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music

28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne od 3. do 20. listopadu v Praze, přiveze na devíti koncertech velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. Vedle Branforda Marsalise také nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou. Americký alternativní rap se strhujícími hlasy i angažovanými texty budou reprezentovat Moor Mother, billy woods a McKinley Dixon. Živelný jihoafrický violoncellista Abel Selaocoe s britským ansámblem soudobé hudby Manchester Collective nabídne v české premiéře zážitek bez žánrových hranic na pomezí klasiky, jazzu a africké world music. Rovněž poprvé u nás vystoupí průkopnický americký vokální soubor Roomful of Teeth s kompozicí Partita for 8 Voices skladatelky Caroline Shaw oceněnou Pulitzerovou cenou. Prague Sounds také přichází s dvěma novými původními festivalovými projekty – zpěváci David Koller a Richard Müller vzdají na jediném koncertě v Rudolfinu poctu Karlu Krylovi. Poprvé také proběhne kurátorovaný večer s výjimečnými mladými českými a slovenskými talenty. Letos na něm ve výběru umělkyně Katarzie zahraje slovenská dvojice Lash & Grey a české písničkářky Nika a Johanela.
Vydejte se na zajímavé listopadové festivaly a koncerty

Vydejte se na zajímavé listopadové festivaly a koncerty

Mnoho slunečních paprsků už nejspíš čekat nemůžeme. Využít ale lze i pošmourné listopadové počasí a místo dlouhých výletů a procházek si užít nejlepší akce podzimu! Nevíte, co ve volném čase podniknout? Je ideální čas na výlet za hranice všedních dní za zábavou a kulturou. Využijte některý z našich tipů na zajímavý listopadový festival, výstavu či koncert.

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Veličenstvo Kat, Anděl, Morituri te salutant nebo Salome: to je jen pár písní z tvorby písničkáře Karla Kryla (12. dubna 1944, Kroměříž – 3. března 1994, Mnichov, Německo). Byl legendou protestsongů a jednou z tváří Sametové revoluce v roce 1989. Jeho písnička Bratříčku, zavírej vrátka, patřila k symbolům odporu proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Centrum architektury a městského plánování v Praze Památky

Centrum architektury a městského plánování v Praze

Centrum architektury a městského plánování je součástí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o hlavním městě. Je tu pro každého, kdo má zájem o společné plánování a fungování Prahy.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Podzim v Praze patří jazzu

Podzim v Praze patří jazzu

Podzim se v České republice už tradičně nese v rytmu jazzu. V Praze si můžete vybrat hudební jazzové lahůdky v Jazz Docku, DOXu nebo koncerty v rámci festivalu Prague Proms 2024 či Festival Prague Sounds.

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.