ÚvodAktualitySvatojánské Navalis 2024 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy
Zážitky

Svatojánské Navalis 2024 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy

  • 13. května 2024
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 16. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit ve středu 15. května 2024!
Slavnosti Navalis

Už po 296. a 16. v novodobé historii se v Praze budou ve středu 15. května konat Svatojánské slavnosti Navalis 2024. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.

navalisProgram slavností zahájí Zdobení koní na Hradčanském náměstí, které se bude konat od 14:30 hodin u Arcibiskupského paláce. V 16:30 proběhne požehnání koním a jezdců tamtéž a poté následuje slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava od 17:30 hodin. V 19:00 vyrazí svatojánské procesí na Karlův most. Povede jej Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín provede jízdu původním arcibiskupským kočárem s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. Procesí se bude ubírat z katedrály Královskou cestou až na Karlův most.
 

Benátské lodě na Vltavě a zdobená lodice Bissona Nepomuceno

navalisA protože Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek, každý rok organizátoři slavností Navalis zvou do Prahy benátské gondoliéry a veslaře. Letos se na hladině Vltavy u Karlova mostu objeví regata benátských lodí Vela al Terzo, kterou můžete pozoroat od 19:45. Svatý Jan Nepomucký je, jak již bylo uvedeno, jedním z patronů města Benátek, a především služebníků vodních – gondoliérů. Věděli jste, že socha sv. Jana Nepomuckého je jedinou sochou na Canal Grande v Benátkách. Arcibiskup pražský odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.

Poprvé se v České republice představí benátská historická lodice bissona San Giovanni Nepomuceno zvaná též Praghese, jejíž holý trup byl v roce 2019 přivezen do severočeských Nehasic z Benátek, kde byl tradičními řezbářskými, malířskými, zlatnickými technikami a uměleckou draperií ozdoben, aby se s věrnou kopií sochy Jana Nepomuckého na přídi, tak jak ji známe od Jana Brokoffa z Karlova mostu, účastnil v Benátkách slavnosti Regata Storica 2019 a tím rozšířila jako jedenáctá loď flotilu unikátních veslic typu bissona, které jsou kotví v historické loděnici Arsenale v Benátkách.
 

Parašutisté i vodní koncert

navalisVečerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani (mistr světa v canopy pilotingu), proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy. Symbolicky pět osvětlených parašutistů se poté snese na vodní hladinu Vltavy a zahájí tak večerní koncert.

V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností. Dle tohoto kánonu i v roce 2024 zazní aranžmá barokní hudby v provedení ansámblu Hora Fugit pod vedením Beaty Altior z Institutu renesance kulturního dědictví. Během koncertu zazní Litanie ke sv. Janu Nepomuckému Johanna Antona Kobricha, Regina Coeli Bonifazia Grazianiho, Te Deum laudamus Wolfganga Amadea Mozarta a tradiční slavnostní fanfáry Jiřího Ignáce Linky. Pořadatelé se pokusí provést jedinečný hudebně-historický experiment, který nemá v novodobých dějinách obdoby. Vše bude provedeno s ohledem na srozumitelnost pro současné publikum, ale s důrazem na oživení autentické barokní tradice.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Svatojánské slavnosti Navalis 2025

14. 5.15. 5.
Svatojánské slavnosti Navalis 2025

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.