ÚvodAktualityVýlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy
Kultura

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
zámek PardubiceZámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled. V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí numismatiky, archeologie a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

pernštejnská rezidenceMilovníci historie a hradní architektury si jistě zvolí možnost prohlídky nazvané Pernštejnská rezidence, která je přenese do časů pozdní gotiky a rané renesance. Tehdy pardubický zámek a okolní město sloužily jako hlavní rezidence nejbohatšího šlechtického rodu v Čechách a na Moravě – pánů z Pernštejna. Během sedmi desetiletí (1491–1560) se na pardubickém zámku vystřídaly tři generace pernštejnského rodu. Zámek procházel zásadními přestavbami, kterými se zdokonalovaly dvě jeho základní funkce: byl pohodlným reprezentačním sídlem nejbohatší šlechtické rodiny a zároveň sloužil i jako nedobytná pevnost. Okruh má pět tematických částí, je umístěný v historicky nejhodnotnějších částech národní kulturní památky a také místech, která nebyla do roku 2022, kdy skončila velkolepá rekonstrukce, přístupná.


Tajuplná Pernštejnská truhla a poklady ve sklepení

Pernštejnská truhlaPoněkud tajuplná je Prohlídka pernštejnské truhly. Jedná se o prohlídku, na kterou je nutné se objednat v určitém termínu, který vyhlašuje zámek Pardubice. Po staletí nikdo netušil, že se v podzemí Zámku Pardubice skrývá pokladnice – masivní 3,5 m dlouhou a 1 m širokou truhlici z hrubě tesaných fošen pobitou železnými pásy objevil v malém sklepení pod zámeckou kaplí správce zámku teprve ve 20. století. Zachovala se nejen díky stabilnímu klimatu, ale především protože již od dob Viléma z Pernštejna nemohla vzhledem ke svým rozměrům sklípek opustit. Sloužila jako trezor uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy, zlato a cennosti. Dimenzovaná byla na stovky kilogramů zlata a stříbra. Přístup k ní vede přes zámeckou kapli dolů po úzkém točitém schodišti a podzemními chodbami přes několikeré masivní dubové dveře s mohutnými zámky. Samotnou truhlu zabezpečují petlice a mechanické zámky. Kapacita je omezena na 10 osob, prohlídku je nutné rezervovat e-mailem rezervace@vcm.cz nebo na telefonním čísle 773 819 028. Jestli se prohlídka koná, zjistíte na webu vcm.cz.

Peníze si do hrobu nevezmešHluboké sklepení pardubického zámku láká dospělé i dětské návštěvníky na výpravu do světa peněz, pokladů a podivuhodných příběhů. V nové numismatické expozici se nejen dozví, jak se kníže Svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění. Ti šikovnější si zkusí vlastnoručně vyrazit svou minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II. Jádro expozice tvoří trezorová místnost, ve které září poklad stříbrných denárů z počátků české státnosti, nalezený v roce 2015 u Chýště na Pardubicku. Expozice je přístupná denně, bez omezení.
 

Výprava do krytu civilní obrany

kryt civilní obrany pardubiceTaké prohlídku krytu civilní obrany je nutné dopředu objednat. Konají se většinou během víkendu. Kryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů v roce 1953. K zajištění utajení byli dokonce vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4 pardubického zámku (budova Labské brány). Stavba neměla sloužit k ochraně řadového civilního obyvatelstva, ale byla vybudována jako velitelské stanoviště civilní obrany, tedy štáb, jenž měl řídit činnost ve městě ohroženém radioaktivním spadem po případném útoku. Stavba byla vybavena telefonem a dálnopisem, tedy vrcholnými telekomunikačními prostředky své doby. Pro dočasné obyvatele kryt poskytoval strohá sociální zařízení, sprchy, vojenská lůžka. Voda se získávala z vlastní studny, objekt byl napojen na vnější zdroj elektřiny a má i svůj generátor. Vytápění zde, s výjimkou telefonní ústředny, nebylo. Teplota v krytu se v průběhu roku pohybuje mezi 10 a 15 stupni Celsia a je velmi stabilní.
 

Svět krásy moderního skla

sbírka skla pardubicePardubická sbírka moderního českého skla je u nás i v zahraničí respektovanou kolekcí jak svojí početností, tak kvalitou zastoupených exponátů. Nová stálá expozice v jižním křídle zámku představuje originální díla i design českých sklářských výtvarníků od druhé poloviny 50. let 20. století až do současnosti. Ve dvou velkých sálech je vystaveno více než 160 exponátů, které se v historii oboru řadí ke špičkovým výtvorům i v mezinárodním kontextu. Vystavená díla dokumentují odlišné trendy a dobové výtvarné koncepce a zároveň je možné sledovat i postupný autorský vývoj a proměny práce nejvýznamnějších osobností českého ateliérového skla.

sbírka skla pardubiceArchitektky Regina Loukotová a Klára Doleželová z pražského ateliéru GEM architects zde vytvořily imaginární podobu města, která poskytuje divákům příležitost pro rozvíjení fantazijní představivosti. Jsou zde „moderní periferie“ s plastikami v odlehčených konstrukcích věžových „mrakodrapů“, zavěšené vitráže plující ve výšce nad návštěvníky, temná pasáž s kójemi se zářícími poklady, „náměstí“ s rozměrnými dramatickými kompozicemi či místo pro rozjímání – „kostel“ s monumentální plastikou křišťálového betléma. Při procházce expozicí vás obklopí krása a elegance skleněných objektů, proměňujících se světlem v různých úhlech pohledu. Expozice má být skutečným zážitkem pro smysly a zároveň oslavou tvůrčích schopností českých umělců – sklářských výtvarníků.
 

Výstup na hlásku

zámek pardubice věžOd července 2022 se otevřel návštěvníkům nový pohled na Pardubice na věži zdejšího zámku. Samotný výhled z hlásky se nezměnil, doplnila jej ale panoramata se zakreslenými dominantami krajiny, dalekohledy, světelné panely se zajímavostmi o městě a přírodě i speciální kuličková dráha. Z hlásky je při dobrých rozptylových podmínkách minimální dohled 20 km. Na severní straně je vidět Kunětická hora s hradem, elektrárna Opatovice nad Labem a Hradec Králové. Z východní partie lze spatřit historické jádro Pardubic, z jižní strany Zelené Předměstí, Železné hory a ze západního pohledu sídliště Polabiny, zbytky rybniční soustavy kolem Lázní Bohdaneč a elektrárnu Chvaletice. Na vyhlídku věže vede 172 schodů. Ve třetím patře se nachází expozice archeologie, ve čtvrtém depozitář textilu, v pátém depozitáře zoologie a paleontologie, v šestém depozitář zoologie a ornitologie a v sedmém samotná vyhlídka.
Protiletecký kryt na pardubickém zámku Památky

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Expozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku Zážitky

Expozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku

Během sedmi desetiletí (1491–1560) se na pardubickém zámku vystřídaly tři generace rodu Pernštejnů. Zámek procházel zásadními přestavbami, které zdokonalovaly dvě jeho základní funkce: pohodlné reprezentační sídlo nejbohatší šlechtické rodiny a nedobytná pevnost.

Prohlídkové okruhy Pardubicemi s průvodci Východočeského muzea Památky

Prohlídkové okruhy Pardubicemi s průvodci Východočeského muzea

Průvodci Východočeského muzea provází zájemce od května 2018 po nových prohlídkových okruzích ve městě. Zájemcům představí dobu Pernštejnů a moderní architekturu z první poloviny 20. století. Prohlídky jsou na objednávku a konají se v češtině nebo angličtině.

Další aktuality

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj
Na Svojanově se bude slavit 800 let od založení hradu

Na Svojanově se bude slavit 800 let od založení hradu

26. červen 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj
Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj