Letos je to právě 200 let, kdy se ve
Dvoře Králové nad Labem objevila jedna ze záhad české literatury,
Rukopis královédvorský. Společně s
Rukopisem zelenohorským jsou dnes většinou považovány za padělky, ale nedá se jim upřít určitá historická hodnota. Anebo to všechno bylo úplně jinak?
Podvod nebo poklad?
Dva zaprášené pergamenové dvojlisty, dnes známé jako
Rukopis zelenohorský, objevil
panský úředník Josef Kovář v jedné ze skříní na
zámku Zelená Hora u
Nepomuku,
Rukopis královédvorský našel
16. září 1817 mladý
básník Václav Hanka v
kostele sv. Jana Křtitele ve
Dvoře Králové nad Labem. Ani tady nejde o nijak obsáhlé dílo: skládá se ze sedmi žlutavě šedých pergamenových dvojlistů, popsaných po obou stranách čtrnácti písněmi, prodchnutými českým vlastenectvím. Není divu, že jejich objev provázelo nadšení z objevu nejstarších česky psaných literárních textů a dodnes patří k symbolům českého národního obrození. Brzy se ale objevily pochybnosti, zejména ze strany lingvistů a slavistů, kterým se v textech nezdála celá řada věcí, od volby slov až po celkové pojetí. Byl to tedy podvrh nebo ne?
Rukopisné dny zvou na výstavu originálu
Ačkoli se oba rukopisy záhy po svém nálezu dostaly do
Národního muzea v
Praze a zkoumala je řada znalců a mistrů svých oborů, diskuze o nich probíhá dodnes a ani odborníci v tom nemají zcela jasno. Odpověď možná získáte na
Rukopisných dnech, které se ve
Dvoře Králové pořádají
od čtvrtka 7. září do neděle 12. listopadu. Oslavy začínají
představením České nebe legendárního
Divadla Járy Cimrmana, v
sobotu 16. září se v
Městském muzeu koná vernisáž
výstavy Rukopis královédvorský inspirující, a o týden později v
sobotu 23. září vyvrcholí
bohatým kulturním programem s jarmarkem a historickými atrakcemi na náměstí T. G. Masaryka; o hudební doprovod se
postarají Big Band Dvorský, Spirituál Kvintet a Petra Janů s kapelou Amsterdam.
Rukopisné dny provázejí přednášky v muzeu a výstava prací žáků ZUŠ, můžete si také koupit výroční turistickou známku, faksimile (napodobeninu) Rukopisu, komiksové převyprávění jednotlivých písní a komiksového průvodce s Václavem Hankou. Pokud chcete vidět originál rukopisu, zaškrtněte si v kalendáři
víkend 7. a 8. října, kdy se
originál Rukopisu královédvorského na dva dny vrátí domů a bude vystaven v
Městském muzeu. Tečkou za Rukopisnými dny bude další divadelní představení v
neděli 12. listopadu. Co byste ve Dvoře Králové neměli minout
- Chcete si prohlédnout věžní kobku, kde byl Rukopis královédvorský objeven, kostel sv. Jana Křtitele a podívat se na město z jeho věže? Prohlídky si můžete objednat přes e-mail: klicdk@centrum.cz nebo telefon 602 561 204.
- Chcete vidět a zažít tajuplnou Afriku v českém Podkrkonoší? Pak vás zveme do královédvorské zoologické zahrady, která patří k nejstarším a největším v Česku, řadí se mezi světově uznávané chovatele afrických zvířat a významně se podílí na záchraně ohrožených druhů. K návštěvě zve i Africké safari a Lví safari.
- Chcete život královédvorské zoo poznat zblízka? Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo, navštivte zoo zadními vrátky, užijte si večerní safari, Africké offroad safari nebo vyzkoušejte další zážitkové programy.
- V zoo si také můžete prohlédnout stálou galerii Pravěk očima Zdeňka Buriana s několika desítkami originálních obrazů, zachycujících vývoj pravěkých rostlin a živočichů.
- Jako na skutečné dovolené v Africe si budete připadat v Safari Kempu, jediném zařízení svého druhu v Evropě. Antilopy a zebry můžete pozorovat přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu, ubytovat se můžete dokonce i v korunách stromů!
- Patříte k fandům in-line bruslení? Využijte asfaltovou, mírně zvlněnou stezku ze Dvora Králové nad Labem do Žirče. Měří zhruba dva kilometry, v Žirči můžete navštívit barokní areál, bylinkovou zahradu a muzeum kol a vozítek.
- Po trase Labské stezky se ze Žirče pohodlně dostanete až do Kuksu, barokního areálu se sochami Matyáše Bernarda Brauna.
- Několik kilometrů od Dvora Králové v údolí Labe objevíte pohádkovou přehradu Les Království; s dětmi se můžete projít po 4 km dlouhé naučné stezce Lesem Království do Hájemství, na níž bude vaším zasvěceným průvodcem bukový chlapíček Fagusáček. U dřevěného altánu v Hájemství se z keltského stromového kalendáře dozvíte, jaký strom symbolizuje vaše vlastnosti, nachází se zde také kamenná maketa Krkonoš.