ÚvodAktualityDeset akcí, výstav a festivalů, které nesmíte zmeškat v říjnu
Zážitky

Deset akcí, výstav a festivalů, které nesmíte zmeškat v říjnu

  • 1. října 2022
Už víte, kam se vydáte v říjnu? Na portálu Kudy z nudy pro vás máme řadu zajímavých tipů. Kromě festivalů a akcí, které by bylo škoda vynechat, nabízíme i výstavy, které prostě musíte v říjnu vidět.

TOP říjnové akce, které by vám neměly uniknout

Akce, které by vám neměly proklouznout mezi prsty? Jednou z nich je Burčákový pochod vinicemi kolem Milotic na jižní Moravě; letos se koná v sobotu 8. října. Ochutnejte burčák nebo skvělá vína od místních vinařů a nechte se pohostit specialitami, které jinde nenajdete, a to přímo od žen našich vinařů. Nádherné prostředí pro krásný pochod. Další TOP říjnovou akcí je samozřejmě Velká pardubická, která se na dostihovém závodištiPardubicích poběží druhou říjnovou neděli, tedy 9. října. Na trať dostihu s distancí 6 900 metrů a s jednatřiceti překážkami včetně obávaného Taxisova příkopu se vydá česká i světová překážková špička. Od 13. do 16. října rozzáří ulice a zákoutí Prahy další ročník Signal Festivalu, akce plné světelných instalací a videomappingu.  letos nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice, kde se vrátí na divácky nejoblíbenější lokaci náměstí Míru. Ve Vršovicích se bude festival konat vůbec po prvé v historii.
 

Výstavy: podzimní Zemědělec, umělci-kuřáci a oživený Rudolf II.

Ve dnech 6. až 9. října 2022 se na výstavišti v Lysé nad Labem uskuteční již 55. pokračování oblíbené prodejně-kontraktační výstavy Zemědělec. Množství hospodářských zvířat a zemědělské techniky ovšem nepřipraví návštěvníky o jejich oblíbené podzimní zahradnické trhy, kde si tradičně budou moci vybrat z nepřeberného množství okrasných i ovocných dřevin, keřů a květin, sadby, hnojiv a zahradnické chemie, nářadí a nástrojů pro zahradnické práce i drobné mechanizace. Na své si tak přijdou i všichni zahradníci a zahrádkáři!

v kroužcích dýmuCo vedlo malíře Jana Preislera, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se na autoportrétech s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu ve Veletržním paláci ukazuje, jak tento typ zobrazení vypovídal o proměně tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce. V jednotlivých kapitolách se cigareta v rukou umělce stala symbolem dandyho (Anselm Feuerbach, Beneš Knüpfer), dekadenta (Edvard Munch, Karel Hlaváček) a symbolistního tvůrce (Jan Preisler, František Kupka). Dýmka se jako atribut malíře a básníka objevila v obrazech kubistů (Pablo Picasso, Bohumil Kubišta, Emil Filla), v karikaturách meziválečné avantgardy (Adolf Hoffmeister) nebo u Josefa Váchala. Zvláštní oddíl je věnován vizualizaci dýmu ve výtvarném umění a zobrazení ženy-kuřačky (Karel Špillar, Alfons Mucha). Na výstavě je zastoupena také fotografie (František Drtikol, Josef Sudek a Jaroslav Rössler) a užité umění, které nastíní širší kontext dobové kultury kouření.

Rudolf II.Brněnský Letohrádek Mitrovských zve všechny milovníky umění na výstavu Císař Rudolf II. ožívá. Návštěvníky výstavou provede samotný "digitálně oživený" Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak unikátní sbírky, které po většinu života shromažďoval. Zároveň "rozdmýchá oheň poznání" v alchymistické laboratoři. Pomocí hologramů vás Rudolf II. seznámí i se svými symboly majestátu (všemi korunami, kterými byl za svůj život korunován) a nejvýznamnějšími předměty svých sbírkových kolekcí umístěných dnes povětšinou mimo ČR. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil utajovaný syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.
 

Víno, polévky, posvícenské dobroty i něco ostřejšího

kachna27. Břevnovské posvícení u Břevnovského kláštera v Praze zve ve dnech od 7. do 9. října k návštěvě. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená hovězí a vepřová šunka, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdla a mnoho dalších chuťovek a specialit. Nebudou také chybět stánky pivem, medovinou, se sudovým vínem a burčákem. Břevnovský pivovar bude předvádět středověké vaření piva.

polévkaV sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná další ročník oblíbeného Polívkování. Přijďte si pochutnat na skvělých polévkách, vyzkoušet nové a nevšední recepty ze všech koutů světa a potěšit své chuťové pohárky. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako je boršč, mexické chipotle, malajská laksa, francouzská bouillabaisse, vietnamské pho, marocká harira nebo stále více populární japonský ramen.

pálenkaPosledním pražským tipem je první ročník festivalu pálenky Pálenka fest se odehraje 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Festival je tématicky rozdělen do dvou hal, mezi nimiž se nachází food zóna. Těšit se můžete nejen na skvělé pití a jídlo, ale i na řízené degustace a odborné semináře. Ochutnáte tu například gin, whisky, likér Poděbradská samička, slivovice a další ovocné pálenky, žitnou, bylinné likéry, rynglovice (destilát z renklódy zelené), dobroty Rudolfa Jelínka ale i rodinných palíren.

kaštanPodzimní klasikou je Kaštanobraní v Nasavrkách. To letošní se koná 22. října. Na jarmarku regionální výrobků budou připraveny různé dobroty a výrobky a mezi nimi i ty z kaštanů – například tradiční pečené kaštany, kaštanová nádivka, pralinky s kaštanovou nádivkou či kaštanová zmrzlina. Kaštany si můžete i nasbírat nebo koupit. Pro dospělé bude jistě zajímavá přednáška o Kaštance a jedlých kaštanech.

Poslední říjnovou sobotu se ve sklepní uličce ve Vrbovci slaví největší vinařská událost – ukončení sklizně. Na Vrboveckém vinobraní se 29. října můžete těšit na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.
Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Velká pardubická 2024

13. 10.
Velká pardubická 2024

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2024 nás čeká již 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.