ÚvodAktualityKrajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?
Památky

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

  • 13. ledna 2020
Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.
Slavné vamberecké krajky zná bez nadsázky celý svět: reprezentují Českou republiku jako dárky při diplomatických misích a návštěvách státníků, zdobí české pavilony na světových výstavách EXPO a ve Vamberku mají vlastní muzeum. Není divu, že je Královéhradecký kraj už před dvěma lety zařadil na krajský seznam nehmotných památek. Zápis mezi domácí poklady je posunul zase o stupínek výš, dalším krokem by mohlo být zařazení na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Ostatně v minulosti se to už několikrát podařilo: na prestižním seznamu je zapsaný slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů, loutkářství a modrotisk. Paličkovaná krajka se o vstup do UNESCO bude patrně pokoušet jako nadnárodní projekt, tedy ve společné nominaci s jinými zeměmi. Zkušenost ukázala, že to je jistější cesta k úspěchu; například modrotisk vzešel ze společné nominace Česka, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska.
 

Tradice dlouhá 400 let

Krajkářství se na Vamberecku daří už od poloviny 17. století, kdy podorlické panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena Grambová pocházela z belgických Flander a paličkování krajek zavedla mezi zdejšími ženami jako robotní povinnost. Od druhé poloviny 19. do začátku 20. století se krajky ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti, postupně se ale začaly vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkovaných krajkách začala slábnout. Naopak nyní krajky zažívají renesanci: ve Vamberku působí odborná krajkářská škola, která loni oslavila 130 let, navštívit můžete i Muzeum krajky a každý rok koncem června se ve městě konají Krajkářské slavnosti.
 

Muzea krajek a krojů

V Muzeu krajky ve Vamberku si prohlédnete jak staré lidové výrobky, tak moderní soubory, které reprezentovaly Českou republiku na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967, součástí expozice je také dílna, kde si vyzkoušíte základní krajkářské techniky a děti si mohou složit krajkové puzzle. Otevřeno je celoročně mimo pondělí, o víkendech a svátcích s polední přestávkou.
Další Muzeum krajky objevíte v Prachaticích, přímo v historickém centru v krásném renesančním domě. Sbírky české paličkované krajky od počátků až do současnosti si můžete prohlédnout i mimo hlavní sezonu po předběžné domluvě, za příplatek je možné předvedení techniky paličkování přímo během prohlídky.

Muzeu v Zubří na Valašsku si prohlédnete krajky, které tu kupoval a vozil do světa jako dary například Tomáš Baťa, další inspirací mohou být návštěvy dílen, kde se šijí lidové kroje, nebo sbírek krojů, například Muzea krojů v Kněževsi či expozice krojů ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm.
 

Sedlické krajky a Krajkářské slavnosti

Ačkoli prý Magdalena Grambová byla na svůj původ velmi pyšná, kolébku krajek musíme hledat jinde než ve Belgii. Do Evropy se patrně rozšířily během 16. století z Itálie, ale nálezy textilií na různých místech světa potvrzují, že krajkářství se lidé věnovali už dávno předtím.

Přestože se východočeské krajce podařilo nakročit k zápisu do UNESCO, českému krajkářství se nedařilo jen ve Vamberku a v Orlických horách, ale také v Krušných horách, na Šumavě a v Pošumaví. Staletou tradicí paličkování krajek je proslulá například Sedlice, městečko ležící v malebné krajině mezi Blatnou a Strakonicemi. Podobně jako ve Vamberku i zdejší majitelka panství, hraběnka Marie Ludmila Černínová z Chudenic ženám nahradila část polní roboty paličkováním. Krajky se tu ale vyráběly mnohem dřív, první písemné záznamy o sedlické krajce pocházejí už z 15. století. Bohužel se ale nedozvíme, jak tehdejší rukodělné výrobky vypadaly: většina starých krajek se nedochovala díky četným požárům anebo se rozpadla stářím.

Dnešní krajky i krajkářky přímo při práci zato můžete vidět na vlastní oči, když se do Sedlice vypravíte první sobotu v srpnu na Krajkářské slavnosti. Řemeslný jarmark probíhá přímo na náměstí, kde má Sedlická krajka také malý krámek, těšit se můžete i na celodenní program, zajímavé hosty nebo módní přehlídku.
 

Víte, že?

  • První krajkářské a paličkovací stroje se sice objevily koncem 18. a začátkem 19. století, v českých domácnostech ale dál přetrvávala tradiční výroba. Odhaduje se, že kolem roku 1860 u nás krajkářství zaměstnávalo asi 80 tisíc lidí. O některých krajích, kde se paličkování věnovaly celé rodiny, se říkalo, že děti se tam už rovnou rodí s paličkami místo prstů.
  • Už v roce 1834 se začaly vyrábět krajky v Letovicích na jižní Moravě. Šlo o první továrnu svého druhu na evropském kontinentě, kde se krajky vyráběly na strojích pašovaných z Anglie. Továrna měla centrálu ve Vídni a patřilo jí několik krajkářských závodů v celé Evropě. Závod Tylex působí v Letovicích dodnes, další továrna Topak sídlí v nedalekých Drnovicích.
  • Kromě specializované školy ve Vamberku by se krajkářství a dalším tradičním rukodělným technikám a řemeslům v budoucnosti měla věnovat i střední textilní škola v Červeném Kostelci a univerzita v Hradci Králové.
Muzeum krajky Vamberk Kultura

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Sedlické krajkářství Zážitky

Sedlické krajkářství

V Blatenské pahorkatině na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi leží městečko Sedlice, které je známé dlouholetou tradicí paličkování krajek. Ve městě je otevřen obchod, kde Sedlická krajka prezentuje své výrobky nabízí k prodeji pomůcky určené na výrobu krajky a pořádá výukové kurzy pro děti i dosp...

Muzeum krajky v Prachaticích Kultura

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.

Muzeum Karlovy Vary Kultura

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Galerie Emilie Paličkové v Praze Kultura

Galerie Emilie Paličkové v Praze

Galerie Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze se zaměřuje na prezentaci výtvarného umění s důrazem na užité a textilní umění, fotografie či design.

Expozice ručních řemesel v Mohelnici Kultura

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky Kultura

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Expozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a prohlédnout si můžete překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.

Muzeum Nejdek Kultura

Muzeum Nejdek

Stálá expozice Muzea Nejdek nabízí přehled o dějinách města. Představuje sbírky lidového umění, keramiky, cínu a krajkářské výroby.

Další aktuality

Ve Vamberku si připomínají tradiční krajkářské řemeslo

Ve Vamberku si připomínají tradiční krajkářské řemeslo

28. červen 2024 9:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Natrhejte si v Krkonoších lupinu! Pomůžete tím přírodě

Natrhejte si v Krkonoších lupinu! Pomůžete tím přírodě

27. červen 2024 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj
Hradec Králové ožil festivalem Divadlo evropských regionů

Hradec Králové ožil festivalem Divadlo evropských regionů

26. červen 2024 11:00
Kultura, Královéhradecký kraj
U Hradce Králové se bude opět bojovat

U Hradce Králové se bude opět bojovat

25. červen 2024 8:00
Památky, Královéhradecký kraj
Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

22. červen 2024 9:00
Příroda, Královéhradecký kraj
Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů

Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů

20. červen 2024 10:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Krkonošské louky budou dál rozkvétat

Krkonošské louky budou dál rozkvétat

16. červen 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj