ÚvodČeská nejUNESCOČeské loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO
UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.
České loutkářství je uznáváno jako významný kulturní a společenský fenomén, jehož masové rozšíření po českých zemích se datuje do poloviny 19. století. Loutkářství se po regionech začalo šířit o celé století dříve. Marionetáři, kteří hráli česky, se tehdy stali součástí procesu národního obrození. Česká tradice loutkového divadla se v současnosti projevuje ve dvou liniích – lidové či amatérské loutkářství a profesionální loutkářství, které se odehrává v divadlech, nezávislých scénách nebo které je předváděno jednotlivci.

Od poslední třetiny 19. století se rozšířilo jednak spolkové loutkové divadlo, také díky masívnímu rozšíření rodinného loutkového divadélka (vlastnila je téměř každá měšťanská rodina) se loutkové divadlo stalo lidovou zábavou. Kontinuální tradici českého loutkového divadla dokládají mnohé scény existující od svého založení dodnes (např. Kacafírek Chrudim, zal. 1913, Říše loutek Praha, zal. 1920, Divadlo S + H, zal. 1930). Počet loutkových divadel ve 20. a 30. letech 20. století byl podle historických pramenů nejvyšší v Evropě. Zapojovaly se vzdělané a talentované osobnosti (výtvarníci, spisovatelé, hudebníci, herci) a poprvé v českém kontextu začalo být loutkové divadlo chápáno jako estetický fenomén. Velmi tomu napomohl první loutkářský časopis na světě Český loutkář (1912), který pod názvem Loutkář vychází dodnes.

Loutkářskou tradici v tuzemsku rozvíjí řada festivalů. Loutkářská Chrudim existuje od roku 1951 a je nejstarší svého druhu v Evropě. Dalšími festivaly je například Mezinárodní festival loutkářského umění v Praze, Mezinárodní festival Spectaculo Interesse v Ostravě či Skupova Plzeň (koná se obvykle po dvou letech).
Muzea a výstavy, kde si letos prohlédnete panenky i jiné hračky

Muzea a výstavy, kde si letos prohlédnete panenky i jiné hračky

Dřevěné, porcelánové i z umělé hmoty, stařičké i moderní, ve značkovém oblečení anebo v šatičkách, šitých, háčkovaných nebo pletených podomácku – takové jsou panenky, které si prohlédnete v muzeích. A protože jich je opravdu nepřeberné množství a staly se oblíbeným sběratelským artiklem, často jde o muzea, kde hrají prim právě panenky a na jiné hračky zbylo jen málo místa. Kde je najdete a čím je které místo jedinečné vám prozradí portál Kudy z nudy.

Po stopách šlechtických rodů: s Eggenberky do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Po stopách šlechtických rodů: s Eggenberky do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Muzeum na náměstí je proměněné ve středověkou mučírnu, další v jedno velké loutkové divadlo. Na zámku jsou krom historického vybavení medvědi a v jednom z krumlovských domů můžete naráz potkat Klause, Jacksona i Matku Terezu. Málokteré město si zápis na seznam UNESCO zaslouží tak jako Český Krumlov.

Český Krumlov divadelní

Český Krumlov divadelní

Český Krumlov patří mezi nejkrásnější města České republiky a jeho úzké středověké uličky s nádhernými fasádami renesančních domů a paláců mají vpravdě magickou atmosféru. Právě na zdejším hradu a zámku ale najdete skutečnou divadelní scénu – a protože jste v Krumlově, není to rozhodně divadlo obyčejné.

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.

"Za kouzlem cirkusu se vydejte do Prachatic "

Přímo na hlavním náměstí v Prachaticích objevíte neobyčejné muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku cirkusových manéží. První část expozice se věnuje historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám.

Vyzkoušejte dobrodružné putování dějinami Plzně s loutkovými průvodci

Vyzkoušejte dobrodružné putování dějinami Plzně s loutkovými průvodci

Muzeum loutek v Plzni připravilo pro všechny milovníky geocachingu dobrodružné putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci. Cache Paměť loutky – příběh města Plzně mapuje slavné okamžiky západočeské metropole od založení až po současnost a představuje autentická místa, která byla přímo dějištěm těchto důležitých událostí. Vypravěčem se staly loutky, které ve svém loutkovém životě vyprávěly už tisíce různých příběhů, ale nyní je jim Plzeň jevištěm a příběh Plzně dramatem.

Pohádková Trnkova Zahrada v Plzni zaujme celou rodinu

Pohádková Trnkova Zahrada v Plzni zaujme celou rodinu

Otevřít si knihu a vypravit se do světa dětské fantazie je možné téměř kdykoli, ale opravdu se projít magickým světem z pohádkové knížky Jiřího Trnky Zahrada můžete spolu se svými dětmi jenom v Západočeském muzeu v Plzni, a to od 27. února do 24. května.

Obří loutky a Skupova Plzeň: něco, co jste ještě neviděli

Obří loutky a Skupova Plzeň: něco, co jste ještě neviděli

Osm metrů vysoká půvabná socha Eliška, obří drak, líná Vlčice, která uveze na hřbetě osm lidí, a dalších pět obřích loutek zahájí v pátek 28. srpna procházku ulicemi Plzně a slavnostně tak zahájí festival Skupova Plzeň. Pojeďte se s portálem Kudy z nudy bavit do Evropského hlavního města kultury 2015!

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí 28. listopadu v etiopské Adis Abebě je 1. prosince 2016 zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky.

Znáte národní kulturní památky Prahy?

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!

Plzeňské loutky se představí ve Valdštejnské zahradě

Plzeňské loutky se představí ve Valdštejnské zahradě

Město Plzeň se ve Valdštejnské zahradě představí jako jedna z nejvýraznějších kolébek českého loutkářství a zároveň atraktivní cíl rodinného výletu. Na sobotu 19. srpna láká návštěvníky na celodenní program. Mohou se těšit na divadelní představení pro děti, tvůrčí dílny, animační ateliér, fotokoutek s černým divadlem i loutkářskou peepshow. K vidění zde bude také výstava Paměť loutky, která představuje turisticky zajímavá místa Plzně i okolního kraje.

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

Máte malé děti a nevíte, co podniknout v nadcházejících chladnějších dnech? Máme pro vás tip: vyrazte do Muzea loutek v Plzni! Ani vy nebudete ochuzeni o krásný zážitek, zavzpomínáte na dětská léta a zajisté budete nadšeni nejméně tak, jako vaše děti. Plzeň je odedávno spojená s tradicí loutek a dobou kočovných loutkářů 19. století. Muzeum je zařízeno velmi moderně a nechybí ani interaktivní expozice. Stačí zmáčknout tlačítko a rázem se ocitnete v pohádkovém světě. Spustí se hudba a před očima vám ožijí loutky.

V chrudimském muzeu vniknete do Magického světa loutek

V chrudimském muzeu vniknete do Magického světa loutek

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi představuje ve třech patrech Mydlářovského domu pohled do dějin českého loutkářství, doplněný také o reprezentaci zdejší mimořádné sbírky orientálního loutkářství. Navíc si tu sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se takové loutkové divadlo hraje.

Muzeum loutek a stálé expozice obce Svatý Jan nad Malší Kultura

Muzeum loutek a stálé expozice obce Svatý Jan nad Malší

Muzeum loutek a stálá expozice obce Svatý Jan nad Malší se nachází v budově hospody U Kostela. Nachází se zde loutky vyrobené ve 30. letech minulého století.

Seznamte se blíže se životem na špagátku

Seznamte se blíže se životem na špagátku

České loutkářství má dlouhou historii. Kromě slavného Spejbla s Hurvínkem nebo kašpárka Matěje Kopeckého můžete v našich deseti tipech poznat i další slavné loutky nebo místa, kde se setkáte s moderními marionetami, loutkovými divadly a loutkoherci. V muzeu loutek nebo na odpoledním představení se vrátíte zpět do dětství.

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.

Divadlo Radost v Brně Kultura

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Divadlo Buchty a loutky Kultura

Divadlo Buchty a loutky

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU v roce 1991 v chebské ubytovně. Do jeho repertoáru spadají představení nejen pro děti, ale i dospělé.

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.