ÚvodČeská nejPrůmyslModrotisk – tradiční textilní tiskařská technika
Průmysl

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
Modrotisk je výsledným produktem techniky zdobení látek, při níž se pomocí dřevěných nebo kovových forem nanese na plátno rezerva – hmota, jež chrání textilii v místech, která se nemají zabarvit. Matricemi se na látku tiskne chemická směs, která později zabrání jejímu obarvení, takže vytištěné vzory zůstávají bílé. Potištěná látka je poté zastudena barvena v indigové lázni.

Modrotisk se k dekoraci látek používá od 18. století, některé matrice na tisk v převážně rodinných dílnách jsou až 300 let staré a užívá je někde až sedmá generace tiskařů! V průběhu 19. století se modrotisk stal oblíbeným a všeobecně rozšířeným jak v měšťanských vrstvách, tak především na venkově. Po celém území českých zemí proto byly zakládány četné modrotiskové manufaktury a rukodělné dílny. Změnou hospodářských podmínek ve druhé polovině 19. století se výroba modrotisku udržela pouze ve specifickém prostředí venkova. Jeho využití zde bylo praktické, uplatnil se na ložním prádle a zejména na lidovém oděvu. Výrobci se proto přizpůsobovali potřebám zákazníků, což ovlivnilo způsob jejich práce, a tím i podobu hotového modrotisku. Vzory na látce se lišily podle jednotlivých regionálních oblastí. Příležitostně se modrotisk upravoval také voskováním, které bylo vlastní lidovým vrstvám. Určitě všichni znáte také tradiční modro-bílé strážnické či olešnické kroje, které mají nenahraditelné místo v českém folklóru. Svým nenapodobitelným designem se vepsaly do tuzemských unikátů a památek, stejně jako třeba tradiční cibuláky.

Pokud chcete vidět výrobu modrotisku na vlastní oči, můžete navštívit dvě rodinné modrotiskové dílny, tedy Modrotisk DanzingerOlešnici nebo dílnu Arimo ve Strážnici. Obě dílny pořádají veřejné návštěvy s ukázkou výroby a vy se tak můžete seznámit s nejstarším způsobem potiskování textilu. Napříč Evropou dnes funguje pouze šest tradičních barvířských dílen.
 

Jak vzniká modrotisk?

Jen příprava samotného tisku je velkou alchymií a vědou. Bavlněné plátno, které se dnes používá nejčastěji, se před samotným tiskem musí vyprat, naškrobit (kukuřičným nebo bramborovým škrobem), usušit a vymandlovat. Až na takto upravenou látku se nanáší barva, které se říká rezerva. Jedná se o krycí vzor. Ten v určitých místech zabrání obarvení plátna.

Barva je tvořena kaolínem a ztuhlou pryskyřicí, tzv. arabskou gumou. Jejich poměr a další přidané látky jsou často barvíři střeženy jako rodinné výrobní tajemství. Dá se tedy říci, že co modrotiskařská dílna, to unikát – a v tom spočívá celé kouzlo. Nanesená rezerva následně schne po dobu jednoho dne. Až pak se namáčí do barvicí lázně, nejčastěji indigové, a to hned několikrát za sebou. Ačkoli známe indigo jako krásně modrou barvu, bezprostředně po nanesení má nazelenalý odstín. Až oxidací se mění na modř, která je pro modrotisk charakteristická. Barvíř střídavě namáčí a vytahuje látku tak dlouho, dokud nedosáhne požadovaného modrého odstínu.
Výrobky ze slámy, šustí i modrotisku: poznejte krásu lidových řemesel

Výrobky ze slámy, šustí i modrotisku: poznejte krásu lidových řemesel

Modrotisk, sláma, šustí, proutí nebo dřevo, to jsou klasické materiály, ze kterých naši předkové dokázali zhotovit krásné ozdobné předměty anebo věci denní potřeby. Tipy, kde poznat prastará řemesla a výrobky šikovných rukou vám poradí Kudy z nudy.

Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky Kultura

Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Návštěva modrotiskové dílny spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejna, ve které najdete veškerý sortiment výrobků.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě Kultura

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky Kultura

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal na podzim roku 2018 zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

Nejen prací živ je člověk. Ve volném čase se chcete bavit a poznávat nové věci. Víte například, jak se vyrábí Becherovka, co je to modrotisk nebo jak vznikají gobelíny? Kudy z nudy vám přináší tipy na místa, kde můžete proniknout do tajemství řemesel a výroby běžných věcí, nad jejichž původem se ani nezamýšlíme.

Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje krásu modrotisku

Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje krásu modrotisku

Jilemnice patřila od středověku k významným textilním střediskům. Není proto divu, že zde modrotisk již v 18. století našel své pevné pozice a patřil k nejvyhledávanějším místním výrobkům. Ve sbírkách jilemnického Krkonošského muzea se zachovaly vzácné a krásné vzorky z 18. století. Ty nyní návštěvníci mohou vidět na výstavě Za krásou modrotisku, která je otevřená až do 6. září.