ÚvodAktualityLetní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

  • 18. července 2024
Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
mléčná dráhaLetní obloha je doslova pastvou pro oči. Milovníkům vesmírného pozorování nabízí zajímavé úkazy jak na samém sklonku července, tak během srpna. Například pro pozorování Mléčné dráhy jsou vhodné dny na přelomu července a srpna. Za jasných nocí se nabízí velká pravděpodobnost zřetelně zahlédnout stříbřitý pás Mléčné dráhy. Ke sledování hvězdné oblohy v průběhu srpna láká také jasná planeta Saturn. Pokud ji budete pozorovat hvězdářským dalekohledem, spatříte i její prstence. Čekají nás také dva úplňky: červencový - někdy také nazývný "bouřkový" nastane 21. 7., avšak mimořádným úkazem bude 19. srpna "modrý" superúplněk, i když modré zbarvení od něj neočekávejte. Závěr měsíce rozzáří opět Mléčná dráha a vidět bude i světlo zvířetníku.

V polovině letních prázdnin ozdobí ranní oblohu trojice nápadných, bez dalekohledu snadno pozorovatelných planet: Saturn v souhvězdí Vodnáře, Mars Jupiter v Býkovi, kde najdeme i hvězdokupy Plejády Hyády. Kolem všech projde na obloze Měsíc. Ve středu 25. července 2024 se ocitne u Saturnu, 30. července 2024 u Marsu, následující ráno bude u Jupiteru. Určitě stojí za to si kvůli nim přivstat. Všechny tři planety pak budou ozdobou druhého pololetí roku.

perseidyKaždoroční podívanou jsou Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince. Nejoblíbenější meteorický roj bude letos opět rušit úplněk, a to v době jejich maxima. Maximum roje vychází na noc ze 12. na 13. srpna. Maximum slibuje 110 meteorů roje Perseid za hodinu. Nejvíce meteorů máme šanci zahlédnout za rozbřesku okolo 4. hodiny ranní. Zvýšený počet padajících hvězd ale určitě uvidíte kteroukoli noc od 10. do 15. srpna (meteory roje Perseid jsou vidět očima, dalekohled není třeba). Meteorický roj Perseid je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna 2024. Naši předkové nazvali srpnové létavice „slzami svatého Vavřince“ podle světce, který zemřel mučednickou smrtí 10. srpna roku 258.
 

Modrý úplněk bude červený

superúplněkLetos nás v srpnu čeká také úplněk Měsíce. Nastane 19. až 20. srpna ve 20:28. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji. Pokud totiž nastane úplněk a Měsíc je poblíž perigea, blíže než 360 000 km od Země, je na nebi nepatrně úhlově větší a zářivější než obvykle, proto se mluví o superúplňku – vědci však tento termín nepoužívají. Díky zemské atmosféře bude mít vycházející úplněk oranžové zabarvení.

měsícV souvislosti se srpnovým úplňkem se možná setkáte i s podivným názvem „modrý superúplněk“. Jde o doslovný neadekvátní překlad z anglického „blue supermoon“, což je odvozeno od slangového výrazu „once in a blue moon“. Do češtiny se dá výraz přeložit jako „jednou za uherský rok“. V Česku by se mu podle tohoto vzoru mělo správně přezdívat spíše "uherský". V anglofonních zemích toto rčení upozorňuje na fakt, že některý rok v průběhu léta (od června do září) nastávají vzácně 4 úplňky, obvykle totiž bývají jen tři. Letošní léto začalo letním slunovratem 20. června 2024 a končí podzimní rovnodenností 22. září 2024. Úplňky v tomto období nastávají 22. června, 21. července, 19. srpna a 18. září. Za „modrý měsíc“ se označuje třetí z těchto čtyř, tedy ten 19. srpna 2024. Výraz "blue moon" se používá také, když nastanou dva úplňky v jednom kalendářním měsíci, jako tomu bylo minulý rok. Rozhodně tedy nepočítejte s tím, že by Měsíc na obloze náhle zmodral, i když změna jeho barvy bude patrná – během východu Měsíce nebo před jeho západem dostane náš vesmírný souputník načervenalý odstín z důvodu zeslabení, zejména krátkovlnné části, při průchodu jeho svitu zemskou atmosférou.
 

Světlo zvířetníku nad obzorem

Jupiter a SaturnV druhé polovině srpna se těšte na zajímavý astronomický jev, tzv. světlo zvířetníku. Jedná se o sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 – 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů. Zjednodušeně řečeno, jde o prach v okolí Slunce soustředěný do rozsáhlého disku, na který se ze Země díváme z boku. Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky – světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí. A jak zvířetníkové světlo poznáte? Když zapadne Slunce zapadne, skončí soumrak a obloha ztmavne. Tehdy lze nad západním obzorem proti hvězdnému pozadí najít mlhavý kužel neostré záře.
 

Barevné hvězdy letního nebe

letní hvězdyŽlutooranžovou hvězdou letního nebe je Arktur, nejjasnější hvězda v souhvězdí Pastýře. Najdete ji jednoduše tak, že si prodloužíte oj Velkého vozu do oblouku, na jehož konci zmíněná hvězda leží. Je 30krát větší než Slunce, ale chladnější. Jeho povrch má oproti slunečnímu teplotu o 2 tisíce stupňů nižší. Vedle tohoto souhvězdí je souhvězdí Severní koruny, oblouček hvězd s nejjasnější hvězdou Gemmou. Jméno v překladu znamená Drahokam.

Oranžová hvězda Antares představuje srdce ze souhvězdí Štíra, které nebývá ale příliš viditelné (vystupuje u nás jen velmi málo nad obzor). Souhvězdí Herkula představuje svalnatého hrdinu, pod jehož pravým ramenem se nachází kulová hvězdokupa M13, která je nejjasnější na severní obloze. Kulové hvězdokupy – kulové útvary plné hvězd – patří k nejstarším skupinám hvězd v galaxii.
iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

Hvězdárna a planetárium Teplice Zážitky

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Hvězdárna Uherský Brod Zážitky

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

5. 11.6. 11.
Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Na noční obloze je čas od času možné pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 7 % větší, především ale bude zářit jasněji, asi o 14 %.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové Příroda

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Digitální planetárium v Hradci Králové Zážitky

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni Zážitky

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Planetárium Uherský Brod Zážitky

Planetárium Uherský Brod

V samotném centru města Uherský Brod, v podhůří Bílých Karpat, se nachází Planetárium Uherský Brod. Celoročně nabízí širokou škálu programů pro návštěvníky všech věkových kategorií bez ohledu na počasí "v reálném světě".

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy Zážitky

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Dvouletý astronomický kurz pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy již přes 50 let.