ÚvodAktualityMáte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program
Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

  • 14. března 2024
Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.

Velikonoce v Zubrnicích

ZubrniceVelikonoce v Zubrnicích, pořad na půdě Muzea v přírodě Zubrnice, se uskuteční 23. a 24. března. Po oba dva dny budou moci návštěvníci obdivovat krásu a um zdobení vajíček různými technikami, ať je to batikování, drátování či vyškrabávání. Vůně mazance a jarní nádivky uvítá všechny zdaleka. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny zábavné úkoly při zdolávání velikonoční stezky. Dospělé návštěvníky zaujme řada stánků s prodejem ručních řemeslných výrobků, občerstvení. Folklórní soubor Dykyta z Krásné Lípy s vámi bude v sobotu zpívat, tančit a vynášet Moranu. Divadlo Na klice zahraje představení s názvem Hledá se Khódl. V neděli vystoupí Folklorní soubor Jizera a pro děti je připravena pohádka „O kohoutkovi a slepičce v podání Divadla Jabada. Muzeum v přírodě Zubrnice je pro návštěvníky otevřeno během tohoto programu od 9:00 do 16:00 hodin.
 

Velikonoční a jarní zvyky v Muzeu v přírodě Vysočina

velikonoce vysočinaČtyřdenní velikonoční cyklus pořadů oživí od 29 března. do 1. dubna areál Veselého Kopce, který je součástí Muzea v přírodě Vysočina. Velikonoční cyklus zahajuje ve skanzenu na Veselém Kopci i v Betlémě na Hlinsku návštěvnickou sezónu. Program přibližuje velikonoční obyčeje a zvyky. Od Velkého pátku do Pondělí velikonočního budou mít zájemci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Dozvědí se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů: pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, výroba košťat (těmi se o Velikonocích vyháněl z domu hmyz), pečení svátečních perníků do forem a dalších.

velikonoce veselý kopecNa Veselý Kopec přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. U úlů zase bude možné obdivovat ozdobený stromek líto, které dívky darovaly včelaři. Přinášely jej do vsi ještě před Velikonocemi a vítaly tak s koncem zimy nové jaro předznamenávající léto a s ním spojenou úrodu. Na Veselém Kopci se samozřejmě také seznámíte s průběhem celého velikonočního neboli pašijového týdne. Dozvíte se, kdy se nosilo nové oblečení, během kterého dne hrála důležitou roli voda a kdy zase oheň. Připomenete si příběh ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. A nahlédnete i do veselí Velikonočního pondělí, do něhož v minulosti patřily kromě dopoledního koledování i odpolední hry s vejci. Připraven je i doprovodný program – na Velký pátek (29. 3.) se chystá koncert na harmonium, na Bílou sobotu (30. 3.) se uskuteční obchůzka chlapců s hrkačkami a řehtačkami. O Velikonoční neděli (31. 3.) zazní písně s niněrou a cimbálkem. Velikonoční pondělí (1. 4.) přinese ukázku tradiční hry koulení vajec. Po celý měsíc (od 19. března do 14. dubna) se v památkové rezervaci Betlém můžete seznámit s obyčeji a zvyklostmi provázejícími Velikonoce i následující jarní období. Ve vybrané dny (23. 3., 30. 3. a 6. 4. 2024) bude probíhat zdobení kraslic voskem a 13. dubna se můžete těšit na ukázku a dílnu výroby jarních píšťalek.
 

Hanácké skanzen ožije na Bílou sobotu

hanácké muzeumNa Bílou sobotu ožije i areál Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích u Olomouce. Pořad s výstižným názvem „Hanácké Velikonoce“ přinese v sobotu 30. března návštěvníkům pohled na tradiční velikonoční a jarní zvyky. Zájemci si budou moci sami uplést pomlázku, ozdobit vajíčko, ochutnat tradiční velikonoční pečivo nebo si budou moci vyzkoušet výrobu proutěných košíků. Po celý den bude v areálu muzea probíhat malý velikonoční jarmark a krojová poradna. Na 14. hodinu je pro návštěvníky připraveno velikonoční vystoupení dětí z místní základní školy. Muzeum bude v den programu otevřeno od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Zvyky a tradice v rožnovském Valašském muzeu v přírodě

Bohatý třídenní program s ukázkou tradičních velikonočních zvyků mohou zájemci navštívit v poslední z částí Národního muzea v přírodě, ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Velikonoční program bude zahájen v sobotu 30. března tradičním jarmarkem velikonočního zboží. Celý den zpříjemní cimbálové muziky Aldamáš a Portáši. V neděli, na Boží hod velikonoční, mohou zájemci zhlédnout pořad s tématikou jarních a velikonočních zvyků v podání cimbálové muziky Jiřího Nechanického, souborů Vsacan a Malý Radhošť. Odpoledne zpříjemní velikonoční koncert cimbálové muziky Javořina v kostele sv. Anny. V Billově chalupě zavoní jarní polévka a budou se malovat vajíčka a uvidíte také obchůzky rapačářů. Velikonoční (červené) pondělí se ponese v duchu pomlázky (šmigrustu). Dnem nás provedou soubor Brněnský valášek a cimbálové muziky Soláň a Radegast. Po všechny dny budou moci návštěvníci obdivovat um maléreček při různých technikách zdobení kraslic. Dny obohatí tradiční pletení pomlázky, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků, bohaté občerstvení i tvořivá dílnička pro děti.
Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.