ÚvodAktualityNa noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu
Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

  • 15. dubna 2024
Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
meteoryLyridy jsou mezi meteorickými roji každoročním uvítáním do jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost patřit i bolidy (velice jasné meteory). Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence.

Nejaktivnější jsou Lyridy od 16. do 25. dubna; maximum se pak očekává 22. dubna 2024 v 9 hodin ráno. Radiant roje se však dostává nad severovýchodní obzor až před 9. hodinou a navíc bude pozorování rušit světlo Měsíce, který se zrovna dostane do fáze úplňku. Přesto bude nejvhodnější letos vyhlížet Lyridy v sobotu 20. a neděli 21. dubna, vždy mezi 2. a 5. hodinou ranní. Pro úplnost doplníme, že svítat bude v 5:40 hodin.

Mateřskou kometou roje je periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher a která se ke Slunci vrací každých 415 let. Zatímco na Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněném při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně.
Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.