ÚvodAktualityNaplánujte si podzimní výlet k lesním studánkám
Příroda

Naplánujte si podzimní výlet k lesním studánkám

  • 1. října 2024
Pěkným tipem k podzimnímu výletu může být cesta za obnovenými lesními studánkami, které budou mít v tomto období, díky chladnějšímu a deštivějšímu počasí, dostatek vody. Navštívit je můžete kdykoliv, ale na podzim příroda oblékne pestrobarevný háv a bude se tak na co dívat. Navíc o některých z nich se traduje, že mají vodu s léčivými účinky.
Květnická studánkaJednou z nedávno opravených je Květnická studánka v západní části Škvorecké obory u obce Úvaly na Praze-východ, která slouží jako jedna ze zastávek místní naučné stezky. Ta výletníky seznamuje se zajímavostmi a historií bývalého lichtenštejnského panství. Tento kus zelené divočiny nedaleko Prahy obsahuje například pozůstatky středověkého hrádku nebo kamenný mostek se dvěma oblouky z roku 1842. Nad studánkou jsou lavičky k posezení a na zadní straně studánky je stručný popis historie území.

Černá studánkaNa naučné stezce Jana Karafiáta, autora slavných Broučků, leží Černá studánka u Malé Lhoty kousek od Valašského Meziříčí. Na 14 kilometrech jsou vedle jedné z nejhezčích studánek u nás k vidění také ukázky typické valašské architektury, vzácní živočichové, rostliny a přírodniny.

Ve východních Krkonoších leží kousek od Horního Maršova studánka na Staré hoře. Najdete ji na křížové cestě vedoucí z místní části Temný důl právě na Starou horu. Poutní místo se studánkou pochází z roku 1854 a je vyhlášené svou kvalitou vody. Oblast kolem Staré hory je navíc ceněná jako jeden z nejzachovalejších souborů lidové architektury Krkonoš.

Barochův pramenBarochovu studánku u obce Prameny na Chebsku vybudovali v polovině 80. let František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les. František Baroch má dnes dokonce u kyselky tabulku s fotkou na znamení toho, že na něj místní milovníci přírody stále v dobrém vzpomínají.

Mordýřská studánka u Černé Studnice "proslula" smutnou událostí ze 17. století – úkladnou vraždou mladíka z mšenské huti, který byl pověřen doručit peníze do Huti. Vraždu spáchal jeden ze sklářů, jenž se později oběsil. Studánku najdete v lese u Prostřední cesty z Dolní Černé Studnice na Berany. Obraz vraha se prý občas zjeví v kamenné prohlubni studánky...

Srudánka pod Novým hrademStudánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem. Studánka je, stejně jako sousední pomník Jiřího Žalmana, součástí takzvaného Lesnického Slavína – unikátní a rozsáhlé sítě památníků, studánek a pamětních desek, věnovaných především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, a některé též obyvatelům lesa – zvěři, rostlinám i stromům.

RozárkaStudánka Rozárka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909. V čase oprav obecní pumpy tehdy dávala pitnou vodu skoro polovině obce. V blízkém okolí můžete navštívit také obnovenou Masarykovu vyhlídku nebo památný strom Masarykovu babyku.

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily. Podle vyprávění pamětníků studánku vybudovali v 18. století lidé, kteří tudy chodívali pracovat pod Hrubou skálu na panská pole. Z vděčnosti za záchranu života ve skalním bludišti pak studánku kameny obložil a upravil kamenický mistr Votruba.
 

Studánky, které proslavila zázračná voda

Zdislavina studánkaZdislavina studánka je spjata s legendou sv. Zdislavy, která za pomoci tohoto přírodního pramene vyléčila spoustu nemocných. Světice tento pramen sama objevila a zpřístupnila potřebným. Pramen léčivé vody se nachází pod zámkem Lemberk. Zdobí jej empírový gloriet s osmi toskánskými sloupy z přlomu 18. a 19. století. Podle dobových zpráv ze začátku 14. století se dovídáme, že voda ze zdejší studánky vzkřísila pět mrtvých, slepcům navracela zrak a chromým schopnost chůze. Také uzdravila řadu malomocných a činila další zázraky. V 19. století studánku upravil, na paměť svého zázračného uzdravení, měšťan a rychtář Jung Richter z Jablonného.

Také studánka u Křížové cesty v Temném dole má podle pověstí zázračnou moc. Poutní místo se studánkou pochází z roku 1854 a je vyhlášeno svou kvalitou vody.

oční studánka starý jičínOční studánka se nachází v přírodní rezervaci Svinec, 200 m jižně od její severozápadní hranice, 1,3 km jihovýchodně od obce Starý Jičín na severní Moravě. Své jméno dostala díky tomuu, že mnohým nemocným vyléčila oči. Zřejmě proto u ní novojičínský kostelník Johann Stieber v roce 1889, když se vrátil z cest po poutních místech Svaté země, Egypta a Říma, nechal postavit umělou lurdskou jeskyni se sochou Panny Marie Lurdské, k níž se v minulosti vždy 6. října konaly poutě. Okolí studánky je upraveno, zpevněno a v prostoru nad studánkou jsou lavičky zvoucí pocestné k odpočinku.

KloubovkaV lese nad obcí Kotouň na Nepomucku stojí výklenková kaple, pod kterou vyvěrá pramen. Říká se mu Kloubovka pro blahodárné účinky zejména na končetiny, klouby nebo celkové zklidnění organizmu.  Pověst praví, že vytryskl proto, aby vyléčil nemohoucí chudou vdovu, která po smrti svého muže nemohla pro bolestivou nemoc kostí uživit své malé děti. Vyvěrá údajně z velké hloubky a její účinky jsou podle všeho založeny na mírné radioaktivitě. Nechá se skladovat v chladu až několik měsíců bez toho aniž by se zkazila.

kaple prokopaJen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody. Nedaleko od studánky s pověstí léčivé vody byly roku 1750 vybudovány teplé i studené vanové lázně. Lázeňské zařízení již dávno odnesl čas, avšak tajemnou přítomnost sv. Prokopa, dobrou vodu ze studánky a půvab svatoprokopské kaple můžete ochutnávat dodnes.

zázračná studánkaZázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Voda obsahuje stopy stříbra, které zajišťují její nezávadnost v lahvích. Podle mnoha legend má i lečívé účinky. Vodě ze studánky jsou přisuzovány také léčivé účinky. Například během období epidemie cholery v českých zemích uprostřed 19. století sem chodily pro vodu desítky tisíc lidí. Další pověst líčí osudy vojáka za třicetileté války, který byl zraněn nedaleko Křemešníku v bitvě. Se svými zraněními došel až ke studánce a omýval si hluboké rány zdejší vodou. Za neobvykle krátkou dobu se mu pak zranění zahojila.

U Vrčeně nedaleko Nepomuku, v lese nazvaném Štědrý, najdete studánku. Zázračný pramen dle legendy vytryskl přičiněním svatého Vojtěcha. Studánka Dobrá voda sloužil nejen lidem, ale také hospodářským zvířatům – vodou se na jaře poléval dobytek, aby byl celý rok zdravý. Své jméno "Štědrý" má vrch na památku toho, že Bůh na prosbu sv. Vojtěcha (patrona obce) udělil tu všude kolem hojnou, štědrou úrodu.
Kaplička v Hájku – zázračné místo v lesích u Frýdku-Místku Památky

Kaplička v Hájku – zázračné místo v lesích u Frýdku-Místku

Lidé, kteří se účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké, většinou neopominuli navštívit Hájek. Místo dostalo jméno podle bývalého arcivévodského lesa.

Prameniště Boží voda v Loučeni Příroda

Prameniště Boží voda v Loučeni

Studánku Boží Voda dala vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi, knížeti z Furstenberku současně s pomníkem knížete padlého v napoleonských válkách.

Studánka Kloubovka u Nepomuka Příroda

Studánka Kloubovka u Nepomuka

V lese nad obcí Kotouň na Nepomucku stojí výklenková kaple, pod kterou vyvěrá pramen. Říká se mu Kloubovka pro blahodárné účinky zejména na končetiny, klouby nebo celkové zklidnění organizmu.

Barochův pramen u obce Prameny Příroda

Barochův pramen u obce Prameny

Barochova studánka nebo také pramen nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les.

Mordýřská studánka u Černé Studnice Příroda

Mordýřská studánka u Černé Studnice

Studánka se nachází je u lesní cesty nedaleko silnice z Dolní Černé Studnice do Huti.

Studánka u Křížové cesty v Temném dole Příroda

Studánka u Křížové cesty v Temném dole

V Temném dole, který patří pod Horní Maršov, se nachází Křížová cesta na Starou horu. Na konci této cesty se nachází studánka. Poutní místo se studánkou pochází z roku 1854 a je vyhlášeno svou kvalitou vody.

Černá studánka u Valašského Meziříčí Příroda

Černá studánka u Valašského Meziříčí

Černá studánka u Malé Lhoty leží kousek od Valašského Meziříčí. Silný pramen kvalitní vody nevysychá ani v době sucha.

Oční studánka s kapličkou u Starého Jičína Příroda

Oční studánka s kapličkou u Starého Jičína

Oční studánka se nachází v Přírodní rezervaci Svinec, 200 m jižně od její severozápadní hranice, 1,3 km jihovýchodně od obce Starý Jičín.

Habrovská studánka v Nedvědici Příroda

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.

Kostel sv. Blažeje a studánka u Panenského Týnce Památky

Kostel sv. Blažeje a studánka u Panenského Týnce

Nedaleko Žerotína na levé straně silnice z Prahy do Loun stojí kostel sv. Blažeje. Kostel svatého Blažeje je pozdně barokní římskokatolický poutní kostelík.

Jelení studánka v Jeseníkách Příroda

Jelení studánka v Jeseníkách

Leží na hřebenu Vysoké hole ve výšce 1311 metrů, vyvěrá zde pramen Stříbrného potoka. Je tu postavený zastřešený kamenný útulek pro turisty a lyžaře za nepohody při cestě ze Skřítku na Praděd.

Studánka sv. Huberta u Lelekovic Příroda

Studánka sv. Huberta u Lelekovic

Studánka je věnována sv. Hubertovi patronu lovců. Na drobné plastice v průčelí studánky je sv. Hubert vyobrazen.

Pramen sv. Ludmily u Počátek Příroda

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Studánka Rozárka u Zbečna Příroda

Studánka Rozárka u Zbečna

Studánka Rozárka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce Sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909.

Studánka Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic Příroda

Studánka Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic

Pramen léčivé vody ve studánce pod kapličkou Panny Marie se nachází na krkonošské samotě nedaleko Stromkovic či Vítkovic. Za hojivou vodou chodívali a chodí dosud krkonošští horalé, o prameni byla dokonce roku 1863 složena píseň.

Studánka v Zeleném dole v Klokočských skalách Příroda

Studánka v Zeleném dole v Klokočských skalách

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily.

Studánka pod Novým hradem u Adamova Příroda

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.

Bočská studánka Příroda

Bočská studánka

Bočská studánka patří do katastru obce Boč mezi Stráží a Kláštercem nad Ohří. Jedná se o přirozený vývěr podzemní vody. Studánka, je v lokalitě využívána jako zdroj pitné vody. Přepadající voda je chuťově příjemná, bez zápachu či zabarvení.

Květnická studánka Příroda

Květnická studánka

Květnická studánka v západní části Škvorecké obory u obce Úvaly na Praze-východ slouží jako jedna ze zastávek místní naučné stezky. Ta výletníky seznamuje se zajímavostmi a historií bývalého lichtenštejnského panství.

Bublavý pramen u Rejvízu Příroda

Bublavý pramen u Rejvízu

Bublavý pramen je vlastně studánka s pitnou horskou vodou, asi 2 km po žluté značce z Rejvízu. Zajímavostí je, že ze dna celého pramene probublávají vzduchové bubliny. Cesta se napojuje na naučnou stezku Rejvíz.

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě Památky

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Studánka Dobrá voda u Vrčeně Příroda

Studánka Dobrá voda u Vrčeně

U Vrčeně nedaleko Nepomuku, v lese nazvaném Štědrý, najdete studánku. Zázračný pramen dle legendy vytryskl přičiněním svatého Vojtěcha.

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene Příroda

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Půvabnou studánku Rakovku, na pravém břehu řeky Sázavy asi 2 km jižně od kláštera, najdete skrytou v lesíku blízko naleziště krystalového vápence na Bílém Kameni. Již pravěcí obyvatelé usazení ve zdejším kraji těžili tento kámen a náramky z něho byly známé od pradávna v celé Evropě.

Studánka Pramen krásy u Rokycan Příroda

Studánka Pramen krásy u Rokycan

Vyhledávaným turistickým cílem je Pramen krásy v polesí Kotel u Rokycan.

Zázračná studánka na Křemešníku Příroda

Zázračná studánka na Křemešníku

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Voda obsahuje stopy stříbra, které zajišťují její nezávadnost v lahvích. Podle mnoha legend má i lečívé účinky.