ÚvodAktualityNárodní galerie připravuje Grand Opening – zahájení sezóny 2020
Kultura

Národní galerie připravuje Grand Opening – zahájení sezóny 2020

  • 1. března 2020
Národní galerie v Praze zahájí výstavní sezónu 2020 ve čtvrtek 5. 3. ve Veletržním paláci od 20 hodin! Otevřeny budou čtyři nové výstavy: Kurt Gebauer, Nebourat! Podoby brutalismu v Praze, Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích a Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal.
Národní galerie v Praze zahájí novou výstavní sezónu ve čtvrtek 5. března 2020. První polovinu letošního roku věnují ve Veletržním paláci několika význačným osobnostem výtvarného umění i fotografie. Zároveň NG v Praze láká na výstavy všechny ty, kteří nestíhají přijít v běžné otevírací době od 10 do 18 hodin. Každou středu zde mají otevřeno do 20:00!
 

Kurt Gebauer – retrospektivní výstava

Kurt GebaurerRetrospektivní výstava Kurta Gebauera (1941) bude od 6. 2. do 2. 8. doposud nejucelenějším vhledem do šedesáti let tvorby sochaře, pedagoga a osobnosti s vlivem na veřejný prostor.

Celoživotní zájem o figuraci, ne však objektivní, ale vnímanou, živou, pohyblivou figuru umožnil Gebauerovi mimo specifického, v českém i mezinárodním prostředí těžko zařaditelného výrazu, i neustávající citlivou, ale zároveň břitkou kritiku předlistopadových i transformačních poměrů.
 

Nebourat! Podoby brutalismu v Praze

brutalismusV perspektivě stále častějšího bourání staveb je cílem projektu naučit veřejnost přijímat a případně ocenit tyto stavby v jejich architektonických kvalitách, které možná nejsou zřejmé na první pohled, a jsou obvykle překryté nálepkou „komunistická“ architektura. Výstava chce nástrojem pro poznání brutalistní architektury a vodítkem pro aktivizaci návštěvníků v duchu brutalismu.

Výstava Nebourat! Podoby brutalismu v Praze představí od 6. 3. do 6. 9. 2020 především originální plánovou dokumentaci, kde se mnohdy stavby vyjímají dokonce radikálněji, než je tomu u realizací, doplněnou o koláže, fotografie, originálními fragmenty již neexistujících budov a uměleckými plastikami, dobovým nábytkem (designem), případně dostupnými původními, existujícími modely. Východiskem je originální dokumentace ze Sbírky architektury NGP, doplněná o vybrané zapůjčené exponáty (mobiliář...) z Prahy a okolí.
 

Sen ve snu: Edgar Allan Poe

Edgar Allan PoeVýstava Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích se bude od 6. 3. do 30. 8. věnovat reflexím tvorby amerického spisovatele, básníka a teoretika Edgara Allana Poea (1809–1849) ve výtvarném umění v českých zemích, stejně jako obecnějšímu fenoménu hrůzy a strachu.

Projekt tak představí široké spektrum umělců, vedle již zmíněných například Krištofa Kinteru, Josefa Bolfa nebo Martina Zeta, stejně jako příslušníky nejmladší generace Jana Vytisku či Marka Škubala. Cílem projektu je demonstrovat úzké vazby, které může moderní a současné umění mít k tvůrci z 19. století, chce tak podpořit koncept sbírkové expozice 1796–1918: Umění dlouhého století.
 

Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal

KolíbalV roce 1925, kdy se Stanislav Kolíbal narodil, začala stavba Veletržního paláce v Praze a zároveň i československého pavilonu v Benátkách. O století později zůstávají všichni tři přetrvávajícími ikonami národní kulturní identity. Díky přemístění Kolíbalovy výstavy z Benátského bienále 2019 (realizované v Českém a Slovenském pavilonu) do Malé dvorany Veletržního paláce získají návštěvníci Národní galerie Praha nový pohled na Kolíbalovu hlubokou vizi.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.