ÚvodAktualityPři procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže
Památky

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Poslechněte si audio verzi článku
Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Průsečík kostelního kříže u Apolináře

Karlův mostSkutečně ovlivnila polohu pěti nově založených kostelů na Novém Městě křesťanská mystika? Nebylo by to nijak překvapivé, Karel IV. coby římský císař budoval Prahu jako hlavní město Svaté říše římské a kříž staveb prý ve středověku přinášel městu zvláštní požehnání.

Záměr rozšířit Prahu o novou část oznámil Karel IV. krátce po nástupu na trůn a v březnu 1348 slavnostně položil základní kámen ke stavbě novoměstských hradeb. Vedle bran, ulic a trhových prostranství byly v plánech Nového Města zakresleny i nové kostely: první, zasvěcený sv. Jindřichu a Kunhutě, u dnešního Senovážného náměstí, druhý chrám sv. Štěpána mezi Ječnou, Žitnou a Štěpánskou ulicí. Stavba obou chrámů započala roku 1351.

Mezitím v jižní části Nového Města vyrůstaly další kostely, jejichž spojením získáme kostelní kříž. Průsečíkem je celkem málo známý kostel sv. Apolináře v Apolinářské ulici, kousek za Zemskou porodnicí. Jednolodní stavba se zachovala téměř v původním stavu, a to včetně 42 metrů vysoké čtvercové věže, která v nejvyšším patře mění tvar na osmibokou.
 

Čtyři kostely a kláštery

emauzyOsmiboké věže coby společný znak mají všechny tři kostely, které stojí v jedné přímce a tvoří tak jedno z břeven pomyslného kříže. Vedle Apolináře je to kostel sv. Kateřiny Alexandrijské u bývalého kláštera augustiniánek, dnešní neurologické kliniky v Kateřinské ulici. Při prodloužení linie přes sv. Apolináře směrem k jihozápadu se dostanete ke kostelu Zvěstování Panny Marie Na Slupi, zvanému též Na trávníčku či Trávníček.

Zatímco jedno rameno tvoří spíše menší kostely, to rozhodně neplatí pro druhé rameno. Na jednom jeho konci stojí Emauzský benediktinský klášter, zvaný též klášter Na Slovanech, který Karel IV. choval ve zvláštní oblibě. Přes Apolináře doputujete na druhý konec ramene a k poslednímu zastavení kostelního kříže, ke kostelu Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově, který Karel IV. založil jako součást kanonie augustiniánů kanovníků. Chrám stavěla dvorská stavební huť Matyáše z Arrasu, stavitele katedrály sv. Víta. Nemá sice osmibokou věž, ale osmiboký půdorys má kostelní loď. Je údajně inspirovaná korunovační katedrálou Panny Marie v Cáchách, kterou založil Karel Veliký, velký vzor a idol Karla IV.
 

Pražská pyramida a další zajímavosti

  • Když spojíte pět hrotů kostelních věží Slovan, Karlov, Kateřiny, Slupi a Apolináře, zjistíte, že vytvářejí nízkou pyramidu. Právě proto je průsečík kříže u sv. Apolináře na návrší, kdysi nazývaném Větrov. Ze všech pěti kostelů tak stál nejvýš a býval dominantou Nového Města.
  • Kříž ale pokračuje dál za hradby Nového Města: když prodloužíte svislé břevno k jihu, dostanete se k někdejšímu královskému sídlu na Vyšehradě a k chrámu sv. Petra a Pavla, kde má zamýšlený svatý kříž základnu.
  • karlův mostAsi nejznámější mýtus o středověké symbolice provází Karlův most. Podle historiků byl pravděpodobně založen 15. června, tedy na svátek zemského patrona a ochránce mostu sv. Víta. S mnohem zajímavější teorií ale přišel filozof a astronom Zdeněk Horský. Karel IV. se svým zájmem o horoskopy a astronomii prý jen těžko mohl přehlédnout pozoruhodnou číselnou řadu, ukrytou v datu 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut. Liché číslice vytvářejí řadu od jedné do devíti a zpět, tedy 1–3–5–7–9–7–5–3–1. Je to ale jen domněnka, ve skutečnosti den ani hodinu založení Karlova mostu neznáme.
Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

O Praze se mluví jako o unikátním městě hluboké mystiky a skryté magie. K jejím nejzajímavějším příběhům patří ty, které s polohou různých kostelů spojují nejrůznější geometrické hříčky. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme i za Prahu, dál do krajiny středních Čech, a budeme společně pátrat po skrytém poselství Lucemburské a Přemyslovské čáry.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Kostel sv. Štěpána v Praze Památky

Kostel sv. Štěpána v Praze

Kostel sv. Štěpána, který se nachází v Praze ve Štěpánské ulici, byl založen v roce 1351 Karlem IV. a byl jedním ze dvou hlavních farních kostelů zakládaného Nového Města pražského. V současné době kostel patří římskokatolické církvi.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze Památky

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze Památky

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází na Bílé Hoře, na konečné tramvají 25, 22 a 32. Klášter stojí nedaleko pláně, na níž se odehrávala osudného 8. listopadu 1620 bitva mezi císařským a stavovským vojskem.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží Památky

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze Památky

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze

Porodnice U sv. Apolináře patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě. Je postavena ve stylu pobaltské gotiky, podobné budovy tak najdete v Polsku a Německu. Na podnět hraběte Františka Thun-Hohensteina stavbu v polovině 19. století projektoval a postavil architekt Josef Hlávka.