ÚvodAktualityNejzáhadnějším místem v Česku jsou Trosky
Památky

Nejzáhadnějším místem v Česku jsou Trosky

  • 31. července 2010
Které místo je nejtajuplnější, vztahují se k němu legendy, skrývá pod slupkou velkou záhadu či rituální vraždy… Míst, ze kterých běhá mráz po zádech, vybrali svým hlasem čtenáři hned několik. Patří mezi ně například světélkující chodba a přízraky Jihlavského podzemí, Býčí skála spojená s rituálními vraždami a hrad Houska s pekelnou bránou. Ani vyznavači vampyrismu a temné magie nezůstanou ochuzeni.
CzechTourism vyhlásil na stránkách www.kudyznudy.cz anketu, ve které mohli čtenáři od 3.7. do 19.7. 2010 hlasovat o žebříčku devíti nejzáhadnějších míst v Česku. První příčku obsadil se ziskem 28 % hlasů hrad Trosky, druhé místo patří s počtem 15 % Jihlavskému podzemí. Bronzovou medaili si odnáší podzemní továrna Rabštejn, kterou za nejtajemnější místo považuje z 904 hlasujících 14 % lidí.
 
hrad TroskyTrosky jsou jednou z dominant Českého ráje. Hrad tvoří dvě věže Baba (47 m) a Panna (57 m). Pověst vypráví o staviteli Čeňkovi z Vartenberka, který nechal kvůli tajnému zásobování a možnosti úniku vybudovat podzemní chodby a jeskyně. V chodbách je k vidění mnoho varovných nápisů, psaných dokonce i švabachem. Podle svědectví obyvatel z doby před 2. světovou válkou chodba ústí k podzemnímu jezírku. Za ním mají být nízké, železem pobité dveře vedoucí k nikdy neobjeveným pokladům. V podzemí hradu by tak dodnes měly být ukryty cennosti loupeživých rytířů Šofa a Švejkara a také Oty z Bergova, který se roku 1415 podílel na vyloupení Opatovického kláštera. Vstup do podzemí z hradu je ale velmi dobře ukrytý, dodnes se jej nepodařilo objevit.
 
jihlavské podzemíSvítící chodby, tajemné stíny, děsivý chlad a přízraky. To vše patří k Jihlavskému podzemí. Chodba by měla nejvíce světélkovat za podzimních dešťů a jarního tání. Otázkou zůstává, jestli zde světélkuje fosfor, který se uvolnil z koster nad chodbou pohřbených mnichů, nebo radioaktivní horniny. Katakomby jsou 25 km dlouhé a na nejhlubším místě 13 metrů hluboké. Není proto divu, že má po Znojemském podzemí druhou největší síť podzemních chodeb. Chodby vznikly propojováním sklepů, které byly od konce 14. století tesány ve skále.
 
3. Podzemní továrna Rabštejn
rabštejnSoustava podzemních prostor se nachází v okolí České Kamenice a Jánské. Továrna vznikla vyhloubením v pískovcových skalách a byla během druhé světové války používána společně s okolními povrchovými objekty nacistickým Německem k válečné letecké výrobě. Od srpna 1944 do dubna 1945 zde vězňové vyrubali kolem 17,5 km3 podzemních prostor. Při práci jich podle nacistických záznamů přišlo 80 o život. Kolik dělníků zde ale zahynulo doopravdy, se asi nikdy nepodaří vypátrat.
 
býčí skálaPokud vás láká místo s negativní energií, kde byly spáchány rituální vraždy, navštivte Býčí skálu. Proslulá je tzv. Halštatským pohřbem, který v 19. století odkryl Dr. Jindřich Wankel. Jednalo se o pohřeb vznešené osobnosti z 5. století př. n. l., kterou muselo do říše mrtvých následovat také čtyřicet mladých dívek, sloužící a koně. Tělo nebožtíka bylo spáleno na hranici, ostatní mučeni. Useknuté ruce dívek se našly na kamenném oltáři, další ženy měly rozseklé nebo uťaté hlavy. Mrtvoly zůstaly ležet tam, kde se zhroutily. V současné době se v jeskyni nachází téměř dva tisíce netopýrů, kteří zde zimují.
 
5. Zřícenina hradu Potštejn
potštejnHrad nechal kolem roku 1287 postavit Půta z Potštejna. Potštejn se skládá z vnitřních obytných budov, vlastního hradu a tří podkovovitých hradeb. Nachází se zde také barokní kaple sv. Schodů, která byla později zasvěcena sv. Janu Nepomuckému, a poslední kaplička křížové cesty. Pověst vypráví o loupeživém rytíři Mikuláši, který zde měl ve 14. století ukrýt svůj lup. Poklad později ve zpustlém hradu hledal pětatřicet let hrabě Chamaré tak usilovně, že hrad poddoloval. Pátrání po hradním pokladu, který dosud nikdo nenašel, inspiroval spisovatele Aloise Jiráska k sepsání románu Poklad.
 
6. Kounovské kamenné řady
Kounovské kamenné řadyDva a půl tisíce velkých kamenů naskládaných do rovnoběžných řad. Tento pohled nabízí lokalita mezi Rakovníkem a Louny. Na ploše o rozloze přibližně 11 hektarů existuje 14 téměř úplných řad kamenů, přičemž nejdelší měří 350 metrů. Kameny, které svým uspořádáním připomínají slavné řady menhirů v bretaňském Carnacu, objevil na vrchu Rovina severně od Kounova v roce 1934 učitel Antonín Patejdl. Zaujalo ho, že mu při jejich počítání běhá mráz po zádech. Jejich vznik je datován zhruba do období sedmého století před Kristem. Jakou úlohu však měly? Sloužily kounovské řady jako chrám k uctívání Slunce, pohanský kalendář, systém polních mezí či navigační systém UFO? Na tom se odborníci stále neshodli. Jisté je, že musely být na místo dopraveny. Jsou totiž mnohem staršího původu než kopec.

7. Klášter Rosa Coeli
rosa coeliJedna z nejvýznamnějších středoevropských církevních staveb vrcholné gotiky Rosa Coeli se nachází v údolí řeky Jihlavy. Klášter založil v roce 1181 Vilém z Pulína z rodu Kouniců jako pokání za poničený církevní majetek v Rakousku. „Nebeská růže“ je výjimečná svou magickou energií, která působí blahodárně na lidský organismus. Není proto divu, že prozaik Jan skácel po pobytu v Rosa Coeli napsal stejnojmennou báseň. Dnes areál vlastní brněnské biskupství a město Dolní Kounice ho využívá k pořádání kulturních akcí.
 
8. Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou
Dolní hřbitov ve Žďáru nad SázavouDolní hřbitov je barokní stavba, vybudovaná kvůli hrozící morové epidemii Janem Santinim roku 1709. V 19. století se ve žďárském zámeckém velkostatku ujal správcovství Alois Ulrich, kterého se pro jeho krutost poddaní báli. Klidu se však nedočkali ani po jeho smrti, když mrtvý správce obtěžoval okolí jako upír. Lidé proto povolali jihlavského kata, který přikázal hrob otevřít. Ulrich se probudil a začal vstávat. Kat ho srazil zpět do rakve a usekl mu hlavu. Ústa pak zaplnil mákem a nařídil, aby ho zasypali nehašeným vápnem. Ulrichův duch se už nikdy neobjevil.

9. Krudum u Slavkovského lesa
KrudumKostel sv. Mikuláše na Krudumu u Slavkovského lesa byl dlouhá léta ukryt pod zemským povrchem. Až roku 2002 proběhl podrobný archeologický průzkum, při kterém studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby. Kostel navštěvovali především horníci, kteří zde dobývali ametyst.Vysloužil si tak pověst kostela horníků. S opadajícím zájmem o ametyst kostel postupně zpustnul až nakonec zmizel do nitra hory. Podle legend zmizelá vesnice ukrývá velké bohatství a ve sv. Mikuláši se duše horníků scházejí na mše dodnes.
 

Další nejzáhadnější lokality doporučili sami hlasující

MacochaNejčastěji se v tipech objevil Hrad Houska, který je opředen pověstí o průrvě do pekla a odsouzenci, který byl do ní spuštěn. Dodnes se neví, kde se pekelná brána nachází, podle pověsti ji však střeží hrůzostrašný mnich bez obličeje. Dalším zajímavým místem je Znojemské podzemí, jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů v Evropě. V nově vytvořené prohlídkové trase najdete pohádkové postavy, alchymistickou dílnu, oživlé skály či ukázku vězeňských kobek. Propast Macocha s sebou nese smutnou a pravdivou historii. Svůj název získala po maceše, která svrhla nevlastního syna do rokle. Čí rukou za svůj hrůzný čin smrtí zaplatila, si však můžeme jen domyslet. V některých pověstech se uvádí, že když si později macecha uvědomila, co udělala, vrátila se k propasti a vrhla se dolů. Syna, kterému se podařilo zachytit se o větev, vytáhl nad propast jeho otec, který se jej vydal hledat. V jiných vyprávěních se ale dočteme, že po vytažení Matrínka z propasti svrhli macechu dolů lidé z Vilémovic.
Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd Příroda

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami Památky

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje Památky

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla Památky

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu Památky

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Kounovské kamenné řady Příroda

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj
Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj
V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj
Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj
Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj
Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj
Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj