ÚvodAktualityNení Šternberk jako Šternberk, přesvědčují kastelánky obou hradů
Památky

Není Šternberk jako Šternberk, přesvědčují kastelánky obou hradů

  • 21. dubna 2015
Obcí se stejným názvem jsou po republice stovky, ale dva hrady se stejným jménem, které by měly jednoho zakladatele, a tedy i společnou nejstarší historii, u nás najdete pouze ve Šternberku a v Českém Šternberku. Přestože jsou od sebe vzdáleny 250 km, najde se nemálo návštěvníků, kteří si tyto památky pletou. Správy obou hradů se proto rozhodly začít novou sezonu společně a připomenout svým návštěvníkům, že není Šternberk jako Český Šternberk.
moravský ŠternberkNemine snad jediný den, aby nemusely kastelánky hradů Český Šternberk a Šternberk přesvědčovat turisty, že akce, na kterou přijeli, se koná na tom "druhém Šternberku". Mnozí jsou velice překvapeni, protože netuší, že Šternberky jsou dva. Moravané většinou znají hrad u Olomouce, Češi zase ten v Posázaví. Počátek tohoto zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku. Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí "Stern" hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a "Berg" horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek "Český".

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto "příbuzenství" mezi našimi památkami unikátní.

ŠternberkKastelánky chtějí návštěvníky i celou veřejnost naučit, že Šternberky jsou opravdu dva, mají bohatou historii, i dnes mají zájemcům o památky mnoho co nabídnout, ale nalézají se ve dvou od sebe vzdálených regionech. Proto se obě památky rozhodlypro užší spolupráci a zvou turisty, aby v letošní sezoně navštívili oba hrady. Pro ty, kteří letos navštíví jak Šternberk, tak Český Šternberk a své vstupenky odevzdají na jedné z památek, či do konce roku 2015 zašlou na adresu jednoho z hradů, budou moci soutěžit o zajímavé ceny. Jako další bonus získají návštěvníci hradu Šternberk, kteří se na pokladně prokážou letošní vstupenkou z Českého Šternberka, slevu na vstupném – 30 Kč na Malý a 40 Kč na Velký okruh. Naopak návštěvníci, kteří nejprve zavítají na Šternberk a uschovají si vstupenku, mohou na hradě Český Šternberk zdarma zhlédnout sezonní výstavu Turistických známek.
Hrad Český Šternberk Památky

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.