ÚvodAktualityUdělejte si čas na zimní procházku Prahou
Životní styl

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Letošní zima rozhodně není na mráz i sníh skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

Z Petřína do Nového Světa a na Malou Stranu

praha zimníJednou z možností je procházka po Petříně, kde si můžete vychutnat pohled na obnovenou Kapli Božího hrobu. Z Petřína se pak můžete vydat směrem k rozhledně podél Hladové zdi na Dlabačov, Pohořelec a přes Loretánské náměstí se dostanete do Nového Světa s mnoha kouzelnými kavárničkami, kde se můžete ohřát a dát si dobrý šálek kávy či horké čokolády. Koho lákají vegetariánská jídla a exotické čaje, neměl by minout restauraci Malý Buddha v ulici Úvoz. Tudy, stranou hlavních turistických cest, lze sejít na Malou Stranu do Nerudovy ulice anebo přes Jánský vršek do ulice na Tržiště a Malostranské náměstí.
 

Zimní procházka Vyšehradem

Praha procházkaRomantická může být i procházka ztichlým Vyšehradem. Dostanete se sem buď Táborskou branou z ulice Na Pankráci, anebo Cihelnou branou z Vratislavovy ulice. Navštívit můžete vyšehradské kasematy, kostel sv. Petra a Pavla a nádherné jsou v každé roční době zdejší výhledy na řeku Vltavu a Pražský hrad. A pokud by vám během procházky vyhládlo, můžete navštívit vyhlášené restaurace v okolí, například v ulici Vratislavova podnik U Šemíka anebo vorařský hostinec U Zlaté kotvy.

Pokud máte rádi dobrodružství, zkuste najít utajený průchod Vyšehradu na Podolské nábřeží. Jedná se o krátký cihlový podchod nedaleko Táborské brány. Dostanete se jím do úzké a strmé uličky U Podolského sanatoria, která ústí na nábřeží. Tam zve k posezení například restaurace Podolská kotva.
 

Vycházka ztichlou Stromovkou

StromovkaNa opačné straně města ze čtvrtí Dejvice, Bubeneč nebo Holešovice je přístupný rozlehlý park Stromovka. V zimním období mají své kouzlo zdejší revitalizované mělké rybníčky, které když zamrznou, poskytují dobrou základnu všem milovníkům ledního bruslení. Projít se zde můžete k Planetáriu nedaleko Výstaviště, které nabízí o víkendu zajímavé pořady pro děti i dospělé. S dětmi určitě zamiřte k Císařskému ostrovu, kde se nachází jezdecký areál a zdejší koně bývají venku. Děti potěší hřiště u Malé říčky a se svými čtyřnohými kamarády užijete zábavu na Psí loučce v západním cípu Stromovky. Kdo by chtěl na druhou stranu Vltavy směrem k Zoologické zahradě, musí projít po obnovené Trojské lávce. Občerstvení a teplo ve Stromovce nabízí restaurace Vozovna nedaleko rybníčků či starobylý hostinec Na Slamníku u východu ze Stromovky směrem k Bubenči, v ulici Gotthardská.
 

Prokopské údolí v každou roční dobu

StromovkaPřírodní rezervace Prokopské údolí láka výletníky v každé roční době. My vám dnes doporučujeme pěknou trasu z Řeporyjského náměstí (kam se snadno dostanete autobusem třeba ze stanice Luka, Motol, Vypich, Sídliště Stodůlky nebo z Radotína). Pak už stačí následovat NS Údolím Dalejského potoka, která vás provede nejkrásnějšími partiemi NPR Dalejský profil a Prokopského údolí.

Cestou minete několik vápencových lomů, studánku v Červeném lomu, známé jezírko, kde se natáčela scéna z filmu Pelíšky a uvidíte i Severozápadní viadukt Pražského Semmeringu. Stezka končí u točny autobusů Hlubočepy, nedaleko je také stejnojmenná zastávka tramvají.
 

Divokou Šárkou na Jenerálku

divoká šárkaKrásnou procházku si uděláte také do Divoké Šárky. Vyrazit můžete od tramvajové zastávky linek č. 20 a 26 "Divoká Šárka". Odtud stačí sledovat červenou turistickou značku, která vede ke koupališti a hostinci Dívčí skok. Cesta vede romantickou stezkou mezi masivy skal a listnatých lesů. Ochutnat dobrou vodu můžete z nenápadné Čertovy studánky u Čertova mlýna.

Cestička se vine v údolí Šáreckého potoka hlubokou soutěskou a po několika kilometrech pokračuje Tichou Šárkou k přírodní památce Jenerálka. Tady se určitě projděte po populárním povalovém chodníčku, který vede přes celou podmáčenou louku, okolo dvou tůní a přes Krutecký potok. Můžeme z něj pozorovat život v meandrujícím potoce, rákosí v malých rybníčcích i obhospodařovanou louku ve vlhkém údolí. Výlet doporučujeme zakončit v restauraci Chorvatský Mlýn, kde nabízí chorvatské speciality či v příjemné hospůdce Jenerálka, kde si dáte klasické české hotovky. Zpět do centra se dostanete autobusem 161, 116 a 312, který vás odveze na Bořislavku (161, 312) nebo až do Dejvic (116).
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky Příroda

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky. Vzniklo v roce 1905 zatopením vytěženého lomu, patří mezi nejhezčí části Prokopského údolí.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí Památky

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Hostinec Na Slamníku Gurmánská turistika

Hostinec Na Slamníku

Bubenečská hospoda „Na Slamníku“ je skutečná pražská legenda, kultovní hospoda už od 60.let, hrdá na svojí dlouholetou historii. Jedná se o jednu z nejstarších stále fungujících hospod v Praze.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Leopoldova brána na Vyšehradě Památky

Leopoldova brána na Vyšehradě

Brána postavená v roce 1669 v raně barokním stylu nese jméno rakouského císaře Leopolda. Brána je ozdobena štítem s římsami nesoucími kamenické artefakty v podobě dvou ležících lvů a třemi erby z pískovce.

Císařský ostrov – největší pražský ostrov Příroda

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Povalový chodníček na Jenerálce Příroda

Povalový chodníček na Jenerálce

V údolí Šáreckého potoka, nedaleko zámečku Jenerálka, se nachází vzácný biotop podmáčených luk, který se v roce 2016 podařilo revitalizovat. Oblastí vede cca 200 m dlouhý povalový chodníček.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Čertův sloup na Vyšehradě Památky

Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm. Podle pověsti sem prý sloup dopravil sám pekelník, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci Gurmánská turistika

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.