ÚvodAktualityObjevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury
Příroda

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

  • 17. září 2024
Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
noc literaturyNoc literatury v Praze, série veřejných čtení, bude probíhat 18. září 2024. Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech. Začátky čtení jsou na všech místech stejné: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30 hod. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků. Diváci si sami podle mapky volí místa a čtení, která navštíví. Do sálu budou diváci vpuštěni až poté, co předchozí skupina místo opustí.na všech místech zároveň a ukázky se budou v půlhodinových intervalech opakovat. Je tedy jen na vás, v jakém pořadí jednotlivá místa navštívíte. Na několika místech bude čtení tlumočeno do českého znakového jazyka.

noc literaturyA kam bude možné přijít a z jakých zemí knižní ukázky pochází? Arcibiskupský palác (Polsko), Dům U Zlaté hvězdy (Slovensko), Dvorek domu U Zlatého pluhu (Maďarsko), Fortna – I (Dánsko), Fortna – II (Německo), Host Restaurant (Litva), Hrzánský palác (Bulharsko), Černínský palác – Kaňkův pavilon (Francie), Klášter Kapucínů v Praze na Hradčanech (Švýcarsko), Lobkowiczký palác (Španělsko), Malá Vikárka (Česko), Mladotův dům (Nizozemsko), Nejvyšší purkrabství (romská literatura), Řeholní dům povýšení sv. Kříže – Park Lane International School (Portugalsko), Schwarzenberský palácNárodní galerie (Itálie), Společnost Aspironix, s.r.o. (Belgie), Šlikův palác – ZUŠ Orphenica (Norsko), Šternberský palácNárodní galerie (Irsko), Toskánský palác (Ukrajina), U Zavěšenýho kafe – Divadlo Pokračuje (Velká Británie), Velvyslanectví Švédska – Vila Na krásné vyhlídce (Švédsko), Vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého (Rakousko). Prodej všech knih, které se budou na Noci literatury číst, zajišťuje v průběhu večera nakladatelství Academia na Fortně, Hradčanské nám. 184/3, s 10% slevou!
 

Praha je městem literatury

Literární stezkaPraha město literatury, tak se jmenuje projekt, který má za cíl nejenom podpořit vnímání Prahy jako místa s bohatou literární historií, ale také rozšířit povědomí o pražské literární scéně – kavárnách, knihkupectvích, knihovnách, autorech, knihách, veletrzích, festivalech… Jednoduše, připomenout obyvatelům i návštěvníkům Prahy, že město je živou inspirací, místem, kde literatura vzniká a kde se také čte. Posloužit k tomu má řada aktivit, například veřejná čtení, literární stezky nebo knihy pro sochu.
 
Dlouhodobým záměrem projektu je vybudování sítě literárních stezek, které vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Jedná se o 100 m dlouhé trasy, které jsou vyznačeny na veřejných místech v různých částech Prahy. Na stezce je vždy napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů souvisejících právě s místem, kde se stezka nalézá. Například v Riegrových sadech najdete milostné dopisy F. L. Riegra a M. Palacké, v Botanické zahradě hl.m. Prahy v Tróji zkrášluje cestu ke skleníku Fata Morgana úryvek z knihy Karla Čapka Zahradníkův rok a od stejného autora pochází ukázka povídky Ukradený kaktus v Botanické zahradě UK Na Slupi. Po literární stezce se projdete v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. Úryvek na stezce pochází z knihy Petra Rákose Korvína čili Kniha o havranech.
Restaurace Vikárka na Pražském hradě Gurmánská turistika

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Restaurace Vikárka se nachází se v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Naleznete zde poctivou restauraci, kde si vychutnáte chuť tradiční české i mezinárodní kuchyni.

Lobkowiczký palác na Pražském hradě Kultura

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu Památky

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Toskánský palác v Praze Kultura

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.

Literární stezky Prahou Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti Památky

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.

Arcibiskupský palác v Praze Památky

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Další aktuality

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha
10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha
Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha
20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha