ÚvodCo chcete dělat?PřírodaSkleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze
Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.
Tropický skleník Fata Morgana je moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem, zapuštěná do skalnatého terénu. Přirozeně členitého povrchu skály, která tvoří zadní stěnu skleníku, je zde využito k výsadbě rostlin.

Interiér skleníku o rozloze cca 1750 m² je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu.  Výsadby jsou členěny podle významných fytogeografických oblastí a jsou uspořádány tak, aby navodily představu přirozených rostlinných společenstev. Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha.

První část skleníku je věnována vegetaci suchých tropů a subtropů. Návštěvníka nejprve uvítá suchý australský buš a ukázka vzácné flóry z ostrova Madagaskar. Dále se seznámí se suchomilnou vegetací jižního Mexika a několika oblastí jižní Afriky.

Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les humidních (vlhkých) tropů. Se sukulentní částí je spojen podzemní štolou raženou ve skále, na jejímž konci se po obou stranách otevírá pohled do dvou velkých sladkovodních akvárií. Největší část tropického lesa je tvořena rostlinným společenstvem Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, další části jsou vyhrazeny flóře Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín.

Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Zastoupeny jsou zde rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice je věnována vzácné vegetaci stolových hor Venezuely.

Skleník je ozvučen. Během prohlídky všech tří unikátních částí expozice uslyšíte více než 80 živočichů, zaskočí vás bouřka a jen stěží utečete před tropickým lijákem. Všechny přístupy a cesty ve skleníku jsou bezbariérové! Na telefonu 603 58 21 91 nebo e-mailu pruvodci@botanicka.cz si můžete předem objednat průvodcovskou službu.


Nové vzdušné zahrádky ve Fata Morganě

Ve skleníku Fata Morgana během uzavření proběhlo (2021) několik rekonstrukcí expozic. Největší změna nastala v expozici tropické flóry Jižní Ameriky, kde staré a rozpadající se dřevěné kmeny nahradily padlé kmeny vytvarované z betonu. Návrh nových kmenů připravili výtvarníci Roman Hudziec a Kryštof Krejča. Na nich už se začínají rozrůstat vzdušné zahrádky z bromélií, kapradin, anturií, orchidejí a dalších typických rostlin.

Nejcennějším druhem je jediný epifytně rostoucí druh cykasu – Zamia pseudoparasitica. Je to vzácná rostlina, která v přírodě obývá jen malou oblast v Panamě poblíž hranic s Kolumbií.
 

Proměna skleníku

Skleník Fata Morgana slaví 15 let od svého otevření pro veřejnost. V jeho unikátních expozicích je možné se projít tropickou přírodou kolem světa. V rámci narozeninových oslav prošla proměnou chlazená část skleníku, kterou si veřejnost mohla poprvé prohlédnout během výstavy orchidejí. Při vstupu do expozice má návštěvník nabýt dojmu, že vkročil do jiného prostředí. V tomto případě projde skalní stěnou inspirovanou pohořím Serra dos Órgãos na východě Brazílie poblíž slavného Ria de Janeira. Můstek je nově obložený kamenem vyskytujícím se ve svazích v okolí skleníku a nový epifytní kmen představuje horský druh dubu s křivolakým kmenem rostoucí v asijských horách, především na ostrově Borneo. Kmen i skalní masiv jsou osázeny exotickými rostlinami, novou vitrínu, citlivě vloženou do skály, obsadí vzácné vysokohorské druhy orchidejí.

Skleník Fata Morgana

Aktuality