Secesní budova
Muzea východních Čech v
Hradci Králové, stojící na
Eliščině nábřeží na břehu
řeky Labe, se
znovu otevře v pátek 1. listopadu. V rekonstruovaných prostorech si prohlédnete pět výstav, novinkou bude také
nový návštěvnický okruh v podobě střešní terasy s vyhlídkou na město a výrazně rozšířený a zmodernizovaný muzejní obchod.
Muzeum před sto lety a dnes
Pro
Muzeum východních Čech šlo během jeho více než stoleté historie o první velkou rekonstrukci. Probíhala ve dvou vlnách: v letech 1999 až 2002 šlo hlavně o interiéry, ta právě končící se zaměřila především na plášť budovy. Nové nátěry oken, očištění cihlového zdiva a vnitřní výmalba sálů a vestibulů měly podle památkářů vrátit budově vzhled, který jí kdysi vtiskl její autor, architekt Jan Kotěra.
Pro muzeum je typické režné zdivo z lisovaných, částečně glazovaných cihel a průčelí se dvěma alegorickými figurami sedících žen. V době svého vzniku patřilo k největším budovám ve městě. Vynikalo i tím, že okolo byly volné, nezastavěné prostory: velká část města totiž tehdy existovala jen v regulačních plánech. A stavělo se hodně rychle: od května 1909 do září 1910, kdy byly dokončené práce na kopuli. Tečkou za celým projektem byla
velká fontána, instalovaná před muzeem v červnu 1934.
Nové výstavy
Největším překvapením, které rekonstrukce
muzea přinesla, je střešní terasa, z níž se otvírá nádherný pohled na historické centrum
Hradce Králové. Většina návštěvníků si takový výhled užije poprvé. A na jaké výstavy se můžete ve znovuotevřené budově těšit? Hlavní výstava sezony vychází z obliby
Hradecka mezi cyklisty. Jmenuje se
Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole a až do poloviny února nabídne přehlídku velocipedů a kol všech tipů a velikostí. Zásadní okamžiky listopadových a prosincových dnů roku 1989 v Hradci Králové připomene
výstava Kdo, když ne my, Kdy, když ne teď, která potrvá do 5. ledna 2020. Další menší výstavy nabídnou pohled do historie
Přírodovědeckého muzea v Hradci Králové anebo na tajemství miniaturní sekery z 9. století, vykládané stříbrem a zdobené motivem letících ptáčků.
Národní muzeum v Praze: rok po rekonstrukci
Součástí loňských
oslav 100. výročí od vzniku Československa bylo otevření
historické budovy Národního muzea v
Praze. Generální rekonstrukce trvala dvaačtyřicet měsíců a přinesla řadu novinek, poprvé se například můžete na
Václavské náměstí a panorama města podívat z
prosklené kupole. Mimochodem, do Národního muzea se od jeho znovuotevření přišlo podívat už 660 tisíc návštěvníků!
Právě teď tu probíhá několik výstav, například
Tutanchamon RealExperience, kde si díky moderním technologiím vychutnáte reálný zážitek z dávné historie, anebo
výstava Rytíři nebes věnovaná československým letcům ve Velké Británii. Novinkou je i
Památník Jana Palacha ve Všetatech, který Národní muzeum slavnostně otevřelo začátkem října.
Tím novinky nekončí: v den výročí sametové revoluce by se měl otevřít několik let budovaný
tunel pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi
historickou budovou Národního muzea a
novou muzejní budovou. V
neděli 17. listopadu muzeum slavnostně otevře
první stálou expozici,
věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Zahrne i události druhé poloviny 80. let minulého století, listopadové dny roku 1989 a období do voleb v červnu 1990.
Kde najdete nově otevřené expozice?
Ačkoli
Muzeum východních Čech patří mezi znovuotevřenými institucemi k největším, rozhodně není jediné: už na jaře se po rekonstrukci otevřelo
Městské muzeum v
Hořicích. V červnu se po roční rekonstrukci mohli první návštěvníci opět podívat do
Památníku generála Pattona – Patton Memorial Pilsen v
Plzni a prohlédnout si novou expozici, mapující pohyb americké armády po evropských bojištích z Normandie až do
západních Čech. Ve stejném měsíci skončila také rozsáhlá rekonstrukce
pobočky Národního zemědělského muzea ve
Valticích, která přinesla nové prostory i moderní expozice, věnované například tradičnímu
jihomoravskému vinařství a
krajině Lednicko-valtického areálu. K posledním novým přírůstkům muzejního světa patří
nová expozice horolezectví, jediná svého druhu v Česku. Od září je k vidění v
Muzeu Českého ráje v
Turnově, protože právě
Český ráj patří mezi oblíbené horolezecké lokality.
Zavřeno nejen na zimu
- Zavřené zřejmě do jara 2020 je také Muzeum v Chebu, současně probíhá rekonstrukce Šternberského paláce, jedné z poboček Národní galerie v Praze a dlouhodobá rekonstrukce Sedlecké kostnice v Kutné Hoře; tady ale je a bude otevřeno i během oprav.
- Zhruba rok a půl by měla trvat modernizace expozic a zázemí Španělské synagogy v Praze. Oblíbená součást návštěvnického okruhu Židovského muzea je zavřená od letošního května, se znovuotevřením se počítá příští rok na přelomu podzimu a zimy.
- Také Velká synagoga, jedna z nejnavštěvovanějších památek a dominant Plzně, je od letošního října zavřená, a to přibližně na dva roky.
- Do podzimu 2020 zůstanou zavřené i dveře Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Moravská galerie ho přemění v centrum designu: přibude nová stálá expozice, zlepší se zázemí pro návštěvníky a využité budou i dosud nepřístupné prostory.
- Roky 2019 a 2020 přinesou velké změny i pro Východočeské muzeum a zámek v Pardubicích. Po jejím skončení vznikne nová expozice Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, prohlédnete si i nové výstavní prostory a expozice. I během rekonstrukce ale můžete navštívit expozice Pardubice – příběh města, archeologickou expozici Proti proudu času nebo kryt civilní obrany.
- Až v roce 2021 mají skončit rekonstrukce cisterciáckého kláštera v Oseku a také Muzea středního Pootaví na hradě ve Strakonicích. Tady se chystají nové expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů.
- Přibližně v polovině je rekonstrukce motorového vozu Tatra T 68 zvaného Slovenská strela, který znáte z Kopřivnice. V roce 2020 se má vrátit do nově postaveného depozitáře před novým muzeem automobilů značky Tatra. Za hezkého počasí by Strela měla vyjíždět z depozitáře a při zvláštních příležitostech se dokonce projede po běžné železnici.