ÚvodAktualityOskar Kokoschka se rozloučí s Prahou, vrátí se Paul Gauguin
Kultura

Oskar Kokoschka se rozloučí s Prahou, vrátí se Paul Gauguin

  • 12. června 2015
Výstava Národní galerie v Praze Oskar Kokoschka a Praha, představující československou tvorbu ikony rakouského umění, potrvá už jen do 28. června. Návštěvníkům tak zbývají necelé tři týdny na zhlédnutí zejména ojedinělého portrétu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a Kokoschkových pražských panoramat. V tentýž den skončí i výstava Paula Gauguina v basilejské Fondation Beyeler, a do Veletržního paláce se tak po několika měsících vrátí umělcovo klíčové dílo Dobrý den, pane Gauguine (1889).
Kokoschka a Praha
 
Původně plánoval Kokoschka v Praze krátkou zastávku před cestou do Ruska a východní Asie, aby namaloval portrét prvního československého prezidenta. V důsledku Masarykova zdravotního stavu a světové politické situace však setrval nakonec mnohem déle a rezentativní podobiznu povýšil na alegorický portrét s panoramatem Prahy. Spolu s Masarykem je na malbě zpodoben filozof a pedagog Jan Ámos Komenský, mezi nimi pak umučený reformátor a teolog Jan Hus. Kokoschka později označil možnost portrétovat a trávit čas s Masarykem za jeden z největších zážitků svého života.
 
Gauguin, Bonnard a Kupka
 
Po posledním červnovém víkendu budou putovat tuzemské i zahraniční zápůjčky Kokoschkových děl zpět k zapůjčitelům – do Prahy se naopak vrátí proslulé plátno Bonjour, Monsieur Gauguin (1889). Umělec kráčející bretaňskou krajinou patří ke Gauguinovým nejvýznamnějším malbám a je stěžejním dílem Sbírky francouzského umění 19. a 20. století Národní galerie v Praze a její kurátorka Olga Uhrová připravuje na říjen významnou přednášku o Gauguinově díle. Zmíněný obraz Dobrý den, pane Gauguine zakoupil československý stát v roce 1937 z výstavy Od Maneta po současnost, pořádané spolkem Mánes, za 480 000 korun jako poslední akvizici před druhou světovou válkou.
 
Vedle Gauguina patří k aktuálním nejvýznamnějším zahraničním zápůjčkám Národní galerie v Praze díla Pierra Bonnarda a Františka Kupky. Na Bonnardově výstavě v pařížském  Musée d’Orsay je k vidění olej V zahradě – Rozhovor v Provenci (1913–14) a ve Fondation Louis Vuitton je vystavena Kupkova legendární malba Amorfa. Dvoubarevná fuga (1912), jeden z prvních obrazů abstraktního malířství. Obě francouzské výstavy skončí již v červenci, kdy se obě díla vrátí zpět do expozic moderního umění Veletržního paláce.
Národní galerie Praha dětem Zážitky

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.