ÚvodAktualityTipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům
Příroda

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Poslechněte si audio verzi článku
Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Třeba k Vaňovskému vodopádu, který vytváří Podlešínský potok v jedné z četných roklí ústících do údolí Labe. Je dvanáct metrů vysoký, takže v Českém středohoří patří k těm větším, a mohutné čedičové sloupy navíc navozují pocit, jako byste stáli v chrámové lodi. Vedou sem dvě cesty: první a delší od výletního zámečku Větruše v Ústí nad Labem příjemnou stezkou téměř po vrstevnici, druhá a podstatně kratší z Vaňova průrvou ve skalách. Bez náledí jsou úzké stezky dobře schůdné a cestu snadno zvládnete i s dětmi. Nenechte si ujít ani Vrkočskou skálu s úchvatnou vyhlídkou do labského údolí s hradem Střekovem a Masarykovými zdymadly; odbočku k ní najdete kousek pod vodopádem.
 

Zimní krása Labského dolu

Při zimní dovolené v Krkonoších je oblíbeným cílem výletů Labský důl, ledovcem modelované údolí u Špindlerova Mlýna. Z města sem vede modrá turistická značka, u soutoku Labe a Bílého Labe začíná naučná stezka. Její dolní část kopíruje historickou Harrachovu cestu: ta na konci 19. století představovala první pokus, jak lidem zpřístupnit největší krkonošskou divočinu. Zimní výlety do Labského dolu ale mají jeden háček: až k Malému Labskému vodopádu vede upravovaná běžkařská trasa. Chodit sem pěšky sice zakázáno není, ale chce to ohleduplnost k lyžařům a chůzi mimo vybroušené stopy.

Na rozcestí Labský důl – Pudlava začíná poslední úsek, v zimě nepřístupný kvůli záplavám sněhu. Když ho není tolik, můžete jít přibližně ještě o kilometr dál a nahlédnout do ledovcových kotlů se strmými stěnami; v jednom z nich se do Labského dolu řítí Pančavský vodopád.
 

Ledová, vodní a kamenná pohádka Adršpachu

adršpach v ziměOsvědčený tip jak se vyhnout davům velí vypravit se do bludiště Adršpašských skal v zimních měsících. I když se kvůli případným sněhovým závějím udržuje jen část prohlídkového okruhu, brány nejdivočejšího skalního města střední Evropy jsou dokořán každý den od 8.30 do 16 hodin. Zimní trasa vede právě tam, kde nás to zajímá nejvíc: k Velkému vodopádu pod Adršpašským jezírkem. Po jeho hladině se sice v zimě na lodičkách nesvezete, ale zato si můžete uspořádat piknik v přístřešku U trpaslíka a užívat si výhled přímo na Malý Adršpašský vodopád. Když nebude sníh a náledí, pokračujte dál do Teplického skalního města, kde objevíte ještě vodopády ve Vlčí rokli, v Anenském údolí a u Chrámového náměstí.
 

Romantika Terčina údolí

Také umělé vodopády mají své kouzlo: například vodopád na říčce StropniciTerčině údolí, který napájí 750 metrů dlouhý umělý náhon. Každou zimu přiláká tisíce lidí – a není divu, cesta romantickým parkem, který u Nových Hradů koncem 18. století nechal vybudovat rod Buquoyů, vede téměř po rovině. Navíc od parkoviště u vstupu do údolí jsou to jen dva kilometry, což snadno zvládnou rodiny s dětmi, senioři i zimomřiví výletníci. Dobrým orientačním bodem je zřícenina Modrého domu, za nímž k vodopádu odbočuje úzká stezka. I když vás na konci výletu možná nebude čekat ledopád, kde pod blyštivou krustou zurčí voda a odkud si děti nadšeně odlamují rampouchy, je to moc hezké místo a určitě nebudete zklamaní.
 

Vodopády na Stříbrném potoce

Západně od Žulové objevíte Nýznerovské vodopády aneb vodopády Stříbrného potoka, oblíbené výletní místo Rychlebských hor. Ve 110 metrů dlouhé malebné soutěsce voda překonává celkovou výšku 14 metrů, po schůdcích a pěšinkách se dá sejít až přímo k vodě. Lovcům nejhezčích záběrů se bude líbit i kamenný most se zvláštním dřevěným hrázděním, který se klene nad Bučínským potokem. Hlavní výhoda? Až na místo vede asfaltka, takže se k vodopádům dostanete i za mlhy, deště nebo sněhu.
 

…a tři krátké vycházky na závěr

  • V Nízkém Jeseníku vyhloubila říčka Huntava řadu kaskád, peřejí a vodopádů, z nichž největší jsou Rešovské vodopády. Ani v zimě nemusíte mít strach z neschůdného terénu: podél řeky a jednotlivých kamenných stupňů vedou dřevěné mosty, schody a lávky, doplněné terasami s vyhlídkami, navíc v úzké strži voda a mráz obvykle vykouzlí spousty fantastických ledových útvarů. Nejlépe se sem dostanete z Rešova (1,5 km), Horního Města (3 km) nebo Tvrdkova (3 km).
  • Procházku z HarrachovaMumlavskému vodopádu zvládne skutečně každý, tam a zpátky to jsou přibližně dva kilometry. Až dvanáct metrů široký kaskádovitý vodopád láká v každé roční době – a i když zamrzne, uslyšíte zvláštní vodní mumlání, podle něhož prý dostal jméno.
  • A ještě jednou se podíváme do Krkonoš, tentokrát k Rokytnici nad Jizerou: z Horní Rokytnice vás modrá turistická značka povede po pohodlné asfaltce až k vodopádům na Huťském potoce. Ani tady nemusíte mít strach ze záludného terénu, na konci čekají upravené dřevěné chodníčky a vyhlídky.
Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko Příroda

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Stropnický vodopád v Terčině údolí Příroda

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Prohlédněte si nejdivočejší skalní město střední Evropy – brány skalního města v Adršpachu jsou aktuálně otevřené! Mezi nejznámější skalní útvary patří Homole cukru, Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošův zub a mnoho dalších. V zimních měsících, kdy mohou být díky sněhové nadílce ztížené podmínky, se udržuje pouze část prohlídkového okruhu, tzv. "Stará partie" k Velkému vodopádu. Procházka fascinující přírodou mezi malebnými skalními útvary vás přes zimu vyjde jen na 130 korun. Přijeďte si užít zimní atmosféru skalního labyrintu.

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří Příroda

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce je jeden z nejvyšších a také nejznámějších vodopádů Českého středohoří. Návštěva tohoto 12 metrů vysokého vodopádu je mimořádně působivým zážitkem zejména v jarních měsících.

Potštátské skalní město Příroda

Potštátské skalní město

Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město.