ÚvodAktualityOsm žen pro osmý březen
Osm žen pro osmý březen
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Osm žen pro osmý březen

  • 8. března 2022
Jsou skvělé, výjimečné, chytré a jejich úspěchy zná celý svět. Jsou hvězdami svých oborů, mají skvělé nápady a nezdolnou energii. Inspirují nás a máme je rádi. Ve svých profesích nevynikají proto, že jsou ženy, ale zkrátka proto, že fakt umí. Osm žen, které umí rozzářit svět kolem sebe: seznamte se.

Eva Jiřičná: architektka

Architektku českého původu a rodačku ze Zlína (*3. března 1939), která již více než padesát let žije a pracuje v Londýně, zařadil časopis Evening Standard mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna. V roce 1984 založila vlastní ateliér, Eva Jiricna Architects Limited, v roce 1999 pak společně s Petrem Vágnerem pražský ateliér AI – DESIGN. Působí v mezinárodních porotách architektonických soutěží a intenzivně přednáší o své práci po celém světě. Originální rukopis Evy Jiřičné nese řada míst ve světě i u nás; v Praze jsou to například interiéry Tančícího domu, Oranžerie a Královská zahrada na Pražském hradě, hotely Josef a Maxmilian a interiéry kostela svaté Anny, ve Zlíně pak Univerzitní a kongresové centrum Univerzity Tomáše Bati.
 

Magdalena Kožená: operní pěvkyně

Jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti se narodila 26. května 1973 v Brně. Se zpěvem začínala v dětském sboru Kantiléna a původně se chtěla stát pianistkou, ale když si jako dvanáctiletá zlomila při sportování obě ruce, zvítězil zpěv. Svou úspěšnou kariéru Magdalena odstartovala absolutním vítězstvím v roce 1995 při Mozartově hudební soutěži v rakouském Salcburku, od té doby získala řadu dalších uměleckých cen. Vystupuje na koncertních i operních pódiích doslova celého světa, ale je také značně vytíženou maminkou tří dětí, Jonáše, Miloše a Anežky. Jejím manželem je britský dirigent Sir Simon Rattle.
 

Petra Kvitová: tenistka

Nejúspěšnější česká tenistka (* 8. března 1990) sice u svého jména jako rodiště uvádí Bílovec, ale tam pobývala jen pár dní po narození. Doma je ve Fulneku, kde žije její rodina, kde také začala hrát tenis a kde se už letos chystá otevření síně slávy Petry Kvitové v opraveném Knurrově paláci. Jejím největším úspěchem jsou vítězství na Wimbledonu 2011 a 2014. V roce 2011 Petra také vyhrála Turnaj mistryň, což jí vyneslo až na druhé místo na světě. Na olympiádě v Rio de Janeiru vybojovala bronz ve dvouhře, s českým týmem opakovaně vyhrála Fed Cup a na kontě má bezmála třicet singlových titulů. Provází ji pověst houževnaté bojovnice, zejména poté, co ji v prostějovském bytě přepadl a poranil zloděj. Operační zákrok ve specializované nemocnici ve Vysokém nad Jizerou, rekonvalescenci a následný Petřin úspěšný návrat na tenisové kurty se zatajeným dechem sledovalo celé Česko.
 

Ester Ledecká: sněhová královna

Pro dívku narozenou 23. března 1995 v Praze zní profese sněhová královna zvláštně, ale je zkrátka nezařaditelná. Snowboardistka a alpská lyžařka, kterou můžete potkat třeba na krkonošských svazích nebo na sjezdovkách na Dolní Moravě, je teprve druhou olympioničkou v historii, která získala zlaté medaile ve dvou různých sportech, a vůbec první ženou, které se to podařilo na jedněch zimních olympijských hrách. Je i první z českých alpských lyžařů, kdo vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách. Vzpomínáte? Na Zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu získala dvě zlaté medaile, když nejprve vyhrála superobří slalom v alpském lyžování a o týden později ovládla paralelní obří slalom na snowboardu. Další úspěchy se dají očekávat, třeba už za čtrnáct dní ve švýcarském Lenzerheide při finále Světového poháru na lyžích.
 

Tereza Maxová: modelka

Tvář ženy, narozené 31. srpna 1971 v Pardubicích, znáte z titulních stránek časopisů zvučných světových jmen od Vogue přes Elle, Marie Claire až po Glamour. Byla tváří značek jako Dior, Chanel, Prada, Gucci, Yves Saint-Laurent, Ralph Lauren, Karl Lagerfeld, Donna Karan, Hermés, La Perla, Vichy, Oriflame a L´Oréal, její kariéra přitom začala nenápadně v roce 1989, kdy s kamarádkou Evou Herzigovou krátce před sametovou revolucí odjela do Paříže na konkurz francouzské modelingové agentury. Tereza ale není jen modelka: návštěva pražského kojeneckého ústavu v roce 1996 se změnila v dlouhotrvající pomoc opuštěným dětem. Založila Nadaci Terezy Maxové, která pomáhá opuštěným dětem ve více než 200 dětských domovech, kojeneckých ústavech a dětských centrech, a od roku 2015 také každoročně pořádá charitativní akci Teribear, spojenou s během veřejnosti, aukcí a doprovodným programem.
 

Dagmar Pecková: operní pěvkyně

Charakteristika výjimečná žena, výjimečná umělkyně a operní diva, která zažila úplný vrchol i pád až na dno, platí pro obě, Marii i Dagmar. Operní pěvkyně, narozená 4. dubna 1961 v Medlešicích, absolvovala Pražskou konzervatoř a operní studium v Drážďanech. Vystřídala angažmá v drážďanské Semperově opeře a Státní opeře v Berlíně, představila se též v řadě dalších významných světových scén od Stuttgartu a Ženevy přes Mnichov, San Francisco a Paříž až po londýnskou Královskou operu Covent Garden. V rámci koncertní činnosti vystupuje na pódiích po celém světě i na prestižních mezinárodních hudebních festivalech včetně Pražského jara, je rovněž držitelkou Ceny Thálie za roli Carmen v inscenaci pražského Národního divadla.
 

Martina Sáblíková: rychlobruslařka

Třikrát zlato, jednou stříbro a dvakrát bronz z olympijských her, devatenáctkrát zlato, čtyřikrát stříbro a jeden bronz z mistrovství světa, pětkrát zlato, jednou stříbro a třikrát bronz z Mistrovství Evropy, jedenáctkrát zlato, dvakrát stříbro a dvakrát bronz ze Světových pohárů, držitelka titulu Sportovec roku v letech 2007, 2009 a 2010 a také juniorského i seniorského světového rekordu na 5 000 metrů: to všechno má na kontě česká rychlobruslařka, narozená 27. května 1987 v Novém Městě na Moravě. Martina se specializuje se na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů a na mezinárodní scéně působí od jara 2002, kdy se poprvé zúčastnila mistrovství světa juniorů. Podobně jako Ester Ledecká ale dosáhla úspěchů také v další sportovní disciplíně, silniční cyklistice. Má více než 15 medailí z mistrovství České republiky, v roce 2007 získala bronzovou medaili v časovce na mistrovství Evropy do 23 let. Čím víc přibývalo ocenění, tím častější byly také plány stavby rychlobruslařského oválu pro Martinu i její následovníky. Zatím poslední plány oživili nedávno v Brně. Na zatím posledních olympijských hrách v Pekingu 2022 vybojovala bronz na pětikilometrové trati.
 

Barbora Špotáková: atletka

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob je trojnásobnou olympijskou vítězkou i mistryní světa, evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu. Narodila se 30. června 1981 v Jablonci nad Nisou, kde také s atletikou začínala. Nejprve se věnovala sedmiboji, později se na radu Jana Železného začala specializovat na oštěp. Bára, která vybojovala zlato na OH v Pekingu a v Londýně a v Riu přidala bronz, se v roce 2017 stala čtvrtou držitelkou Ceny Věry Čáslavské, kterou uděluje Český olympijský výbor za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí. Má ráda kapelu Tři sestry, je maminkou dvou synů, Janka a Darka, a ačkoli momentálně tráví čas výukou on-line se starším potomkem, chce se zúčastnit další olympiády a doufá, že tam i něco předvede. My doufáme také a držíme palce!
 

Víte, že…?

růžeOsmý březen sice coby Mezinárodní den žen zná kdekdo, bohužel často s poněkud umolousanou komunistickou nálepkou. Přitom svátek, kdy ženám ve svém okolí můžete udělat radost květinami, čokoládou nebo malou pozorností vznikl už na začátku 20. století a letos je to právě 111 let od chvíle, kdy si ho všimla Evropa. V roce 1911 se Mezinárodní den žen poprvé slavil v Rakousko-Uhersku, Německu, Švýcarsku a Dánsku. Tak všechno nejlepší všem holkám, slečnám, babám, dámám a ženám!
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.

Kam na dobrý wellness? Tipy na wellness hotely a centra regenerace

Kam na dobrý wellness? Tipy na wellness hotely a centra regenerace

Darujte vašemu tělu pár dnů (nebo alespoň hodin) oddechu a vychutnejte si nabídku wellness hotelů a center, které nabízejí netradiční zážitky pro vás i vaše blízké. Příjemné prostředí, relaxace a uklidňující atmosféra vám pomohou načerpat novou energii a sílu. Chcete si odpočinout, relaxovat, zasportovat si, užít si dovolené, nebo víkendu? Z naší nabídky welnech hotelů a relaxačních center si určitě vyberete!

Abeceda Kudy z nudy aneb od všeho něco

Abeceda Kudy z nudy aneb od všeho něco

Portál Kudy z nudy přináší velký abecední přehled toho, co všechno se na něm dá najít! Jednoduše si podle abecedy vyberete oblast, která vás zajímá a na výběr je toho opravdu hodně, doslova od A (např. agroturistiky) po Ž (např. židovské památky). Vyberte si z naší abecedy…