ÚvodAktualityOtevřené chrámy lákají na prohlídky 39 církevních památek Ostravsko-opavské diecéze
Památky

Otevřené chrámy lákají na prohlídky 39 církevních památek Ostravsko-opavské diecéze

  • 2. července 2023
Stejně jako loni, tak i letos pokračuje úspěšný projekt Ostravsko-opavské diecéze a krajského úřadu s názvem Otevřené chrámy. Až do 31. října 2023 se veřejnosti otevírá 39 církevních památek. Na všech místech se všen zájemcům věnuje vyškolený průvodce, vstup je bezplatný.
Chrám CvilínZ 39 zpřístupněných památek (37 kostelů a dvě věže) jsou dva kostely evangelické: jedná se o Kristův kostel v Ostravě a kostel v Orlové na Karvinsku. Z katolických kostelů jsou veřejnosti otevřeny například kostel Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín u Krnova, kostel svatého Maxmiliána v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, kostel svatého Jana Nepomuckého ve Štramberku na Novojičínsku, kostelík na beskydské Prašivé, katedrála Božského Spasitele v Ostravě, kostel sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích, dřevěný kostel Všech svatých v Sedlištích či novogotický kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. Projekt nabídne také vyhlídku ze dvou kostelních věží.

Mezi dalšími mimořádně zajímavými místy letošního roku jsou kostel sv. Jana Nepomuckého ve Staré Bělé, kaple Panny Marie Pomocnice křesťanůBeskydech na Gruni u Starých Hamer, evangelický kostel v Orlové SCEAV nebo dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích. Navštívit však můžete i další oblíbené destinace po celém Moravskoslezském kraji – například poutní místo Krnov-Cvilín nebo kostely a kaple na Radhošti, Hukvaldech, Hradci nad Moravicí nebo Štramberku.

Celkový seznam 39 kostelů a vyhlídkových věží spolu s otevíracími dobami najdete na webu otevrenechramy.cz. Web je letos lépe propojený s internetovými stránkami Církevní turistiky a informačních center.
Kostel sv. Martina s vyhlídkovou věží v Krnově Památky

Kostel sv. Martina s vyhlídkovou věží v Krnově

Římskokatolický farní kostel sv. Martina je bezpochyby hlavní pohledová dominanta slezského města Krnova i jedinečná historicko – architektonická památka.

Kostel sv. Jakuba ve Frýdku-Místku Památky

Kostel sv. Jakuba ve Frýdku-Místku

Dříve byl kostel sv. Jakuba malým gotickým kostelem, z větší části dřevěným. Dnešní podoba je mladšího data, pochází z poloviny 17. století. Kostel sv. Jakuba je dominantou Místku.

Kostel Všech Svatých v Sedlištích Památky

Kostel Všech Svatých v Sedlištích

Dřevěný roubený kostel byl poprvé zmíněn v roce 1447. Nynější podoba kostela pochází ze 17. století. K zachováni objektu a jeho areálu bylo ve Frýdku – Místku dne 24. dubna 1981 vyhlášeno ochranné pásmo. Kostel patří k nejcennějším dřevěným sakrálním památkám v republice.

Kostel sv. Benedikta v Krnově Památky

Kostel sv. Benedikta v Krnově

Kostel patří k nejstarším sakrálním stavbám na území Moravskoslezského kraje. Unikátní soubor restaurovaných nástěnných maleb v nemá v českém Slezsku obdoby.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku

Barokní farní kostel sv. Jana Nepomuckého dominanta náměstí je národní kulturní památkou. Pyšní se výzdobou malíře Jano Köhlera.

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech Památky

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.

Kostel sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí Památky

Kostel sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí

Kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v letech 1587-1594 na popud horlivého katolíka Kašpara Pruskovského z Pruskova, který krátce před započetím stavby získal do svého majetku hradecké panství.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Poutní místo Cvilín u Krnova Památky

Poutní místo Cvilín u Krnova

Na tzv. Předním cvilínském kopci, nad Krnovem, se majestátně tyčí dvojvěžový červenobílý barokní poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné. Mnoho návštěvníků sem každoročně přijíždí na pravidelné církevní poutě.

Chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku Památky

Chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku

Turisté mají jedinečnou šanci navštívit toto výjimečné místo celoročně zdarma a s doprovodným výkladem. Kostel s klášterem je jednou z fulneckých dominant a jediným barokním chrámem s dochovanou gotickou křížovou chodbou v Moravskoslezském kraji.

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné Památky

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné

V místě centra původního města Karviná, dnes Doly, najdeme kostel postavený v roce 1736 v barokním slohu, který je zasvěcený sv. Petru z Alkantary. Kostel je známý také pod pojmem "šikmý" kostel v Karviné.

Kostel sv. Václava v Ostravě Památky

Kostel sv. Václava v Ostravě

Kostel sv. Václava je spolu se Slezskoostravským hradem nejstarší stavební památkou v Ostravě. První zmínka o původním románském kostele pochází již z roku 1297.

Kostel sv. Jana a Pavla v Místku Památky

Kostel sv. Jana a Pavla v Místku

Základní kámen kostela byl položen roku 1763. Vybudován byl v pozdním barokním slohu na půdorysu kříže tvořeného hlavní chrámovou lodí, sakristií a kaplí sv. Inocence. Kostel má bohatou rokokovou výzdobu a obsahuje mnoho cenných uměleckých děl.

Pseudogotický kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích Památky

Pseudogotický kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích

Chrám sv. Jana Křtitele z červené cihly a kamene byl postaven na počátku 20.století v pseudogotickém slohu a představuje ústřední část celého areálu, ke kterému patří ještě ohradní zeď s branou, hrobka, fara a hospodářské budovy.

Kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé Památky

Kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé

Dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského na vrcholu Malé Prašivé (707 m n. m.) je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu. Poblíž kostela z roku 1640 se nachází turistická chata s vyhlídkovou věží.

Evangelický Kristův kostel v Ostravě Památky

Evangelický Kristův kostel v Ostravě

Evangelický Kristův kostel v Ostravě je kostel postavený v letech 1905–1907 ve stylu holandské renesance. Stavba, nazývaná také Červený kostel, patří mezi významné ostravské památky.

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě Památky

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě

Tato trojlodní novorenesanční bazilika je po velehradské bazilice druhým největším chrámem na Moravě a ve Slezsku. Zdobí ji dvě 67 m vysoké věže z roku 1889, které byly postaveny podle projektu Gustava Meretty. Jedná se o druhý největší chrám na Moravě.

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích Památky

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

Kostel svatého Mikuláše v Ludgeřovicích je novogotický římskokatolický kostel postavený v letech 1906 až 1907. Kostel včetně fary je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem Letní sporty

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem

V severní části obce Kunčice pod Ondřejníkem stojí dřevěný kostelík svatého Prokopa a Barbory z konce 17. století. Kostelík stával na Podkarpatské Rusi v obci Hliňanec a je typickou ukázkou podkarpatskoruské kostelní architektury a jeho inventář zase dokladem řeckokatolického vysvěcení.

Kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích Památky

Kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích

Jedním z nejstarších beskydských dřevěných kostelů je Kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích z roku 1551. Kostel byl koncem 16. a počátkem 17. století spravován protestanty. Od poloviny 17. století byl ve správě jezuitů.

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích Památky

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy Památky

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba – Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.

Svatojánská věž ve Frýdku Letní sporty

Svatojánská věž ve Frýdku

Svatojánská věž tvoří dominantu Frýdku-Místku. Jestliže zdoláte při cestě nahoru bezmála 200 schodů, odměnou vám bude při dobrém počasí krásný výhled do okolí.

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku Památky

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Kostel sv. Kateřiny stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí.

Kostel sv. Jana Křtitele v Hlučíně Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Hlučíně

Kdy a kým byl tento kostel postaven, nám není známo. Patří však mezi nejstarší kostely v širokém okolí. Stavba byla několikrát přestavována v renesančním, barokním a pseudogotickém slohu.

Kostel Narození Panny Marie Orlová Památky

Kostel Narození Panny Marie Orlová

Jedná se o novogotickou stavbu dostavěnou v počátku 20. století, k níž patří soubor soch se schodištěm, ohradní zdi a přilehlý areál zámeckého parku. Kostel je velmi hodnotná trojlodní monumentální stavba s presbytářem z roku 1466, jejíž novogotická úprava je slohově nejčistší v ČR.

Další aktuality

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

2. červenec 2024 12:00
Životní styl, Moravskoslezský kraj
V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

30. červen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj
Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

21. červen 2024 13:41
Příroda, Moravskoslezský kraj
Ostrava ožila Festivalem v ulicích

Ostrava ožila Festivalem v ulicích

21. červen 2024 7:19
Kultura, Moravskoslezský kraj
Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

21. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj
Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

17. červen 2024 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj