ÚvodAktualityPlnou parou do roku 2024 – tipy na výlety vláčky i do železničních muzeí
Zážitky

Plnou parou do roku 2024 – tipy na výlety vláčky i do železničních muzeí

  • 30. prosince 2023
Patříte k milovníkům romantiky na kolejích? Pak se vám budou určitě líbit naše tipy na zvláštní jízdy vlaků a železniční muzea, kde si prohlédnete mašinky a vláčky i v zimní sezóně. A kam vás za vlaky zavedeme? To vám prozradí Kudy z nudy.

Řepařkou ke Kolínu

silvestrovské jízdy na řepařceNa Řepařské drážce u Kolína se chystají 31. prosince 2023 Silvestrovské jízdy. O ty se postará dieselová lokomotiva. Vláčky vyjíždějí 31. prosince v 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45, 16:00 hodin. Všechny vlaky budou taženy dieselovou lokomotivou. Ve vlaku budou řazeny vytápěné vagóny. Lístky se zakupují pouze ve staniční budově Kolín-Sendražice. Jízdenky za 180 Kč pro dospělé a 110 Kč pro děti a seniory jsou zpáteční, ale lze zakoupit i jednosměrné. Můžete také využít možnosti cestovat ze stanice Býchory (a zpět) a zakoupit si jízdenky, až ve stanici Kolín-Sendražice. Občerstvení s horkými nápoji a jídlem naleznete pouze ve stanici Kolín-Sendražice. Prodej suvenýrů a dalších předmětů naleznete v hlavní budově (Hrníčky, píšťalky, pohledy, kalendář 2024, magnetky). Vláček jezdí po obnovené části úzkorozchodné dráhy, která sloužila pro dopravu cukrové řepy do cukrovarů v Polabí.
 

Novoroční jízda v Mladějově

Mladějovská průmyslová dráhaMladějovská průmyslová dráha vás zve na Novoroční jízdu 2024. Pojďte se svézt prvním vlakem roku 2024. Plánovaný odjezd je 1. ledna 2024 přesně ve 12:00 z úzkorozchodného nádraží Mladějově. Cílovou stanicí je Nová Ves, případně jiný obratový bod, kam se podaří dojet. Čas návratu může být vzhledem ke klimatickým a povětrnostním podmínkám rovněž překvapením. Během jízdy bude určitě i čas udělat pár zajímavých zimních fotozastávek. Bude-li to možné, teplý čaj bude na palubě vlaku a zastávkách podáván zdarma. Vozy se nevytávpí, proto doporučujeme vhodné oblečení a obuv. S ohledem na expediční charakter akce není vhodná pro malé děti. Rezervace předem prostřednictvím rezervačního systému na adrese rezervace.mladejov.cz je nutná, počet míst je omezený. Při extrémních sněhových podmínkách může být akce zrušena; konání akce bude účastníkům potvrzeno prostřednictvím SMS. V den novoroční jízdy nebude občerstvení U parního stroje v Mladějově otevřeno, předzásobte se proto sami ostatním proviantem v dostatečné míře.
 

Novoroční vlak na Jemnické dráze

vlak jemniceV pondělí 1. ledna 2024 vyjede na Jemnickou dráhu speciální novoroční vlak. Ve výletním vláčku nebude chybět bufetový ani vyhlídkový vůz. Zájemcům se nabízí také možnost zakoupit si kalendáře, pohlednice... atd. A něco tekutého na zahřátí pro děti i dospělé bude také připraveno. Vlak odjíždí z Jemnice v 9:30 a ve 13:00, z Moravských Budějovic se vrací v 11:00 a 14:30. Trať Moravské BudějoviceJemnice je jedinou zachovanou připomínkou kdysi rozsáhlého projektu železnice spojující Moravský Krumlov s Třeboní. Nejen proto byla v roce 1996 k příležitosti 100. výročí otevření vyhlášena jako kulturní památka.
 

Jízdy železničkou ve skanzenu Solvayovy Lomy

Solvayovy lomyNa Silvestra 2023 i na Nový rok 2024 se můžete svézt muzeální železničkou ve skanzenu Solvayovy Lomy, nedaleko Berouna. Vláček bude v pohybu od 11:00 do 15:00 hodin. Muzeum a podzemní expozice zůstávají po tyto dny uzavřeny, stánek s občerstvením je však otevřen. Muzeální dráha navazuje na původní drážku provozovanou při těžbě. Má s ní shodný rozchod 600 mm, trasování je přizpůsobeno muzejnímu provozu, nicméně se můžete svézt i po původní výhybce téměř v původním umístění. Celá trať však byla postavena nově. Projížďka vlakem úzkorozchodné železnice se koná v povrchové části lomu, samotná jízda trvá asi 20 minut. Jízda parním vlakem stojí 120 Kč, motorovým vlakem 90 Kč.


Zimní výlety za vlakovou historií

kořenov zubačkaI když se většina želeuničních muzeí v zimních měsících uzavírá, najdou se místa, která zvou k návštěvě celoročně. Patří k nim například Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově. Sem navíc můžete dojet v rámci běžného vlakového provozu Českých drah. Muzeum se nachází v budově bývalé železniční stanice Kořenov. Od ledna do března má otevřeno od pátku do neděle od 9:00 do 16:00, v únoru a březnu do 17:00 hodin. Vstup do muzea z nástupiště v pravé části budovy. Celoročně každou sobotu od 9:00 do 16:00 je otevřeno Muzeum Kraslické dráhy. Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy.

Slezský SemmeringV bývalé nádražní budově v Lovečkovicích naleznou milovníci železnic malou expozici železniční trati Zubrnické železnice (Velké Březno – Zubrnice) a regionálního muzea Lovečkovic. Otevřeno by zde mělo být celoročně od pátku do neděle 9:00 – 17:00 hodin. Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové je přístupná kdykoli po dohodě s výpravčím v dopravní kanceláři. V muzeu je vystavena sdělovací a zabezpečovací technika, železniční modely, dokumenty, fotografie, jízdenky a návěstní prostředky. A kdo má rád romantické cestování krásnou krajinou, může si udělat výlet až na Šumavu, na vlakovou zastávku Černý Kříž, která je dobrým výchozím místem k mnoha výletům na běžkách. Sem jedou vlaky regionálního dopravce GW Train z Českých Budějovic. Z bývalé čekárny se stalo malé muzeum i s občerstvením. Stojí za tím spolek s názvem Na návštěvě. V minimuzeu si cestující mohou prohlédnout staré pohlednice či knihy i si zahrát různé společenské hry.
Silvestrovské jízdy na řepařce 2024

31. 12.
Silvestrovské jízdy na řepařce 2024

Projeďte se po historické úzkorozchodné řepařské trati na Silvestra.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky Zážitky

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Místní dráha, jejíž koleje vedou ze Svitav, přes královské věnné město Poličku do Žďárce u Skutče, se vine mezi kopci a loukami od roku 1896. Trať prochází překrásnou krajinou Českomoravské vrchoviny a její malé vagonky stále vozí cestující do školy, za prací i na výlety.

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery Zážitky

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

Pojizerským Pacifikem se nazývá železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Přírodní scenérie, které spatříte při jízdě, opravdu stojí za vidění.

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov Památky

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov

Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna.

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě Památky

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Muzeum Kraslické dráhy Kultura

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové Kultura

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná – Ostružná – Ramzová – Horní Lipová – Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice – Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Minimuzeum Lovečkovice Kultura

Minimuzeum Lovečkovice

Bývalá drážní budova na trati Velké Březno – Úštěk byla zachráněna před demolicí. Obec Lovečkovice ve spolupráci se Zubrnickou muzeální železnicí budovu zrekonstruovali a vytvořili zde Minimuzeum. K vidění je expozice Zubrnické muzeální železnice a muzeum obce. Dále je zde IC a prodej suvenýrů.

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně Zážitky

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně

Romantická trať z Karlových Varů do Mariánských Lázní slouží veřejnosti už od roku 1898. Trať označená v jízdním řádu číslem 149 je dlouhá 53 kilometrů a vede z velké části chráněnou oblastí Slavkovský les.

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic Zážitky

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic

Malebná a romantická lokálka z Olbramovic do Sedlčan byla vystavěna v letech 1893–1894 jakou soukromá dráha. Později byla připojena k ČSD. Vede krásnou krajinou lesů, luk a vesniček středního Povltaví.