ÚvodAktualityKalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě
Letní sporty

Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
Nemusíte bloudit v terénu a vymýšlet, kudy se vám chce jít a kudy ne, trasa je daná a startovné symbolické. Účast ostatních motivuje k tomu, abyste došli až do cíle. Cestou se poznáte se zajímavými lidmi a popovídáte si. Pokud o společnost jiných nestojíte, alespoň můžete porovnávat svou výkonnost. A ještě navíc uvidíte a poznáte krásná místa, která jste v životě neviděli anebo jste kolem nich třeba jen projeli autem. Zkrátka chůze vám krajinu dovolí vnímat úplně jinak. Vezměte si trekové hůlky a dobré boty a vyrazte do terénu!

Pěší trasy, turistika a nordic walking
 

Jaro nabité pochody

Doplňme ještě jednu výhodu: na portálu Kudy z nudy na vás myslíme a náš kalendář akcí na pochody rozhodně nezapomíná. Není nic lepšího než si hned z jara protáhnout nohy na pěkném výletě. V Přerově začnou pěkně zostra, už 9. března startuje pochod Přerovská padesátka – memoriál Jiřího Caletky. Padesátky v názvu se nelekejte, tak jako u dalších pochodů lze vybírat z různých délek tras. Zde jsou k dispozici trasy 6 – 50 km. V sobotu 9. března se půjde také  příjemný jarní výlet o několika trasách krajinou, kde se psaly Staré pověsti české. Pochod Předjaří v Poohří čeká již 39. ročník. Poslední březnový den, v neděli 31. března, vystoupejte na Mědník pro velikonoční vajíčko. Odměnou vám krom vajíčka bude překrásný kruhový rozhled. 
 
V sobotu 13. dubna můžete vyrazit na Středočeskou šedesátku, která letos startuje i končí v Dobříši. Z připravených tras 9 – 60 km si vyberete pohodovou trasu i pořádně dlouhý výšlap! Dálkový turistický pochod Ústecká jarní padesátka vás v sobotu 20. dubna provede krásami Českého středohoří. Letos se jde po osmapadesáté. 

V sobotu 4. května můžete vyrazit z Karlštejna na dvanáctý ročník pochodu Karlštejnská tlapička. Pochod pořádá KČT Trilobit Barrandov a provede vás přírodou Českého krasu. Český kras si užijete i na padesátem ročníku pochodu Jarním českým krasem v sobotu 11. května. V sobotu 11. května láká milovníky chůze také střední Morava, město Přerov a turistický pochod Za přerovským zubrem a cykloturistická projížďka Přerovskem
 

Nejslavnější pochod

Milovníci dálkových pochodů ví anebo tuší, ostatní mohou hádat: co mají společného 70 km dlouhá trasa se startem v Praze-Hájích a nespočet kratších tras z Týnce nad Sázavou, Pikovic, Čerčan, Tábora, Mladé Vožice, Sedlčan, Milevska či Benešova, speciální dětská 23 km dlouhá trasa z Votic a vozíčkářská trasa z Miličína, o cyklistických trasách nemluvě? Samozřejmě cíl v Prčici a společnou hlavičku Pochodu Praha – Prčice. Letos se v sobotu 18. května koná už 57. ročník. Ale pozor! Je nutné se na vámi zvolenou trasu předem elekttronicky zaregistrovat na stránkách pochodu! Registrace probíhá od 1. do 18. května 2024, startovné přijde na 40 Kč.

rozhledna tanečniceNe všichni ale míří právě sem, konkurence slavné akce jiné organizátory neodradila. Ve stejném termínu vás pozveme například na Severní stopou – mezinárodní turistický pochod ve Šluknovském výběžku, nejsevernější části České republiky. Lokalita pochodu nabízí mnoho krásných cest se spoustou turistických zajímavostí, zjména rozhledna Tanečnice skýtá rozmanité výhledy na okolní krajinu. Beskydy a podhůří si projdou účastníci pochodu Štramberský Jasoň. Z tras si vybere aktivní turista každé kategorie – trasy jsou dlouhé od 6 do 53 km. Součástí Jasoně je také závod Jasoň45. Náročnou trasu lze zdolat chůzí i během.
 

Pochody v červnu i v létě

Užijte si krásné červnové počasí a vydejte se na pochod Krakonošova stovka. Troufnete-li si na celých 100 km, vyrazíte již večer v pátek 14. června. Na kratší trasy 50 a 25 km i horský dálkový běh 25 vyrazíte v sobotu 15. června ráno. V sobotu 22. června se můžete přidat k pochodu Memoriál kamenného brouka v okolí Hořovic či na druhé straně republiky ke 47. ročníku turistického pochodu a 26. ročníku cykloturistické jízdy Konické štrapáce a Na kole okolo Konice

Jestli vás baví turistika tolik, že jednodenní výlety jsou pro vás málo, je tu výzva 4dny. Čtyřdenní pochod 17. – 20. července v opavském Slezsku je intenzivní způsob, jak si užít rozmanitost krajiny, kterou tato část Slezska nabízí. Půjdete krajem bunkrů, horskou etapu, zámeckou trasu a poslední část vás zavede do Kravař

V sobotu 3. srpna máte možnost vrátit se trochu nostalgicky v čase a poznat místa počátků českého trampingu na pochodu Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích. Pochod pořádá KČT Trilobit Barrandov a do této oblasti zve i na konci srpna. V sobotu 31. srpna pořádají pochod Čtyři řeky s Trilobitem, řeka první, Sázava. Trasy mají různé délky a cílem je, stejně jako v případě předchozího pochodu, příjemné občerstvení Zelená rokle v Petrově u Prahy. 
 

Přírodou v podzimních barvách

Prázdniny končí, ale i v září je nádherně a výlety pokračují. Speciální akcí pro děti je v sobotu 14. září Pohádková cesta – Porta Bohemica, trasa o délce 3 km v okolí Větruše, plná pohádkových postav a soutěží. Start je před přírodním bludištěm a podíváte se i na Humboldtovu vyhlídku. V Krušných horách se 14. září půjde i poběží závod Rotavské pahorky

V sobotu 19. října projde pochod Kol dokola Kostomlat příjemnou krajinu Polabí. V sobotu 26. října si užijete barevný podzim v okolí Zlíchova a Berouna na pochodu S Trilobitem do Holyně bez holinek. Velkou listopadovou akcí, v sobotu 30. listopadu, je pochod Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského se startem v Černošicích a cílem v Jílovišti. Trasy jsou dlouhé až 50 km a už může být pěkně mrazivo, tak si nezapomeňte přibalit do batůžku i něco pro zahřátí. 
 

Pár rad na závěr

Chůze je nejpřirozenější pohybovou aktivitou a je vhodná téměř pro každého.
  • Pro udržení kondice bychom denně měli ujít nejméně 10 000 kroků. Nemáte krokoměr? Nevadí, víme, že to odpovídá přibližně 6 až 7 km.
  • Tuto vzdálenost bychom měli denně ujít pro zlepšení zdraví a udržení optimální váhy.
  • Podobně jako jiná pohybová aktivita i chůze může pomoci při snižování nadváhy.
  • Po čtyřiceti minutách chůze spálíme přibližně třetinu tabulky čokolády, jedno světlé pivo nebo 15 dkg kuřecích jater.
  • Můžete si stáhnout aplikaci do svého mobilu, pomůže vám s počítáním kroků, tras i výkonu.
  • Chcete tipy na pár zajímavých míst pro procházku? Až pojedete na některý hrad či zámek, přidejte k cestě od parkoviště k pokladně a zpět pár kilometrů zámeckými parky. Ideální jsou pro takové výlety třeba Konopiště, Kačina, Krásný Dvůr, Kynžvart nebo Kroměříž.
  • Ne, skutečně jsme si začáteční písmeno K aneb kroky nevybrali záměrně. Vyzkoušet můžete i ChudeniceAmerickou zahradou, kopce v okolí Buchlova, Průhonice, Veltrusy, Lemberk nebo Dobříš.
Pochod Praha – Prčice 2025

17. 5.
Pochod Praha – Prčice 2025

58. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se koná 17. května 2024.

Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského

30. 11.
Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského

Turistický pochod Křížem krážem po kopečkách (Kopanina) – Memoriál Luboše Janovského 9. ročník.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi Příroda

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře Příroda

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor Příroda

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území Orlických hor. Pro svůj velký význam přezdívána "botanickou zahradou Orlických hor", roste zde více než 294 druhů rostlin.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové Památky

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe Příroda

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

V dolní části hraničního Klopotského potoka (zvaného také Gelobtbach) u Dolního Žlebu, se nachází asi 4m vysoký vodopád padající do vodní nádrže, náležící k bývalému mlýnu. Rovněž celý zdejší přírodní amfiteátr obklopený vysokými pískovcovými stěnami byl roku 1856 vytvořen lidskou rukou.

Hřebečské důlní stezky Letní sporty

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji Příroda

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje Příroda

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.