ÚvodAktualityPrázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Poslechněte si audio verzi článku
Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Novinkou sezony 2024 je turistická atrakce na vrcholu vyhlídkové věže Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.

Visutý most na Dolní Moravě

sky bridgeNa Dolní Moravě se projdete po nejdelším visutém mostě na světě, který vede přes Mlýnické údolí. Sky Bridge 721 který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí. Nastoupíte na ní v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupáte o deset metrů výš. Most je jedinečným technickým projektem na území České republiky. Těm, kdo po mostu přejdou údolí se na druhé straně otevírá jedinečná příležitost, jak poznat zdejší přírodu a kus zajímavé historie, a to díky originální a naučné stezce „Most času“ s prvky rozšířené reality. Jedinečně zpracovaná hra s 10 naučnými panely se dotýká témat ochrany přírody a historie pohraničí na pozadí událostí od roku 1935 až do současnosti. Dodejme, že visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Sky Bridge 721 je otevřen denně.
 

Rozhledna Čížovka, skleněná podlaha a zvon

rozhledna čížovkaNa dohled od Českého ráje u obce Kněžmost stojí rozhledna Čížovka. Jde o skutečnou turistickou atrakci, která slibuje pár netradičních zážitků. Pro některé k nim patří obyčejné podlahy a stupně schodiště z kovových roštů, takže výstup vzdají už po několika metrech. Pokud vám ale pohled do hloubky nevadí, můžete vystoupat přes pět vyhlídkových plošin do výšky bezmála 30 metrů. Ta předposlední dokonce nabízí zastavení na dvou prosklených plochách, v nejvyšším patře si pak můžete zazvonit na zavěšený zvon. A výhled? Oslnivý, jak jinak, třeba na panorama Krkonoš, Jizerských hor a Českého středohoří, vrch Kozákov, město Jičín, zámek Humprecht, slavné Trosky nebo hrad Bezděz.
 

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea láká nejen na aktuální výstavy a na prohlídku zrekonstruovaných prostor, ale také do míst, kam jste se dřív podívat nemohli. Patří k nim například zastřešená východní dvorana, kde bylo předtím jen parkoviště, anebo kupole. Jde o jediné místo, které není bezbariérové: čeká vás totiž výstup po úzkých schodech. Ovšem ten výhled a také skleněná podlaha, která propouští světlo do Pantheonu, za trochu námahy určitě stojí. A že chcete vidět Prahu a Václavské náměstí jako na dlani, ale bojíte se chodit po skle? Nemějte obavy, pro opatrnější návštěvníky se kolem dokola táhne pás koberců.
 

Stezky v korunách stromů a skleněné vyhlídky

skywalkVelmi oblíbeným a netradičním turistickým lákadlem beskydských Pusteven je panoramatická stezka Valaška. Atrakce stojící pod vrcholem Tanečnice asi 250 metrů nad horní stanicí lanovky, která sem vede z Trojanovic. Kromě 600 metrů dlouhého chodníku, který se vine mezi vrcholky jehličnatých a listnatých stromů, nejvýše položeného trampolínového hřiště v Česku nebo „himálajského“ chodníku pozornost přitahuje hlavně vyhlídka se skleněným zábradlím a průhlednou podlahou. Chce to jen trochu štěstí na počasí, abyste si na visuté terase sedm metrů daleko od stezky a téměř třicet metrů nad zemí užili přímý pohled dolů i výhledy do vzdáleného okolí, třeba na Jeseníky či Velkou Fatru.

Nová adrenalinová atrakce je od června 2024 také na Stezce korunami stromů na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Prosklená vyhlídka Skywalk, jakou turisté znají z Alp nebo z amerických národních parků, umožňuje adrenalinový pohled do hloubky. Skleněná vyhlídka se zasazená do nejvýše umístěné podlahy na horní hraně vyhlídkové věže. V rámci letních akcí se tu bude cvičit ranní jóga nebo se představí kaskadéři, kteří se podíleli na natáčení filmových hitů jako Titanic nebo Zachraňte vojína Ryana.
 

Lanškroun a pohled do studny

studnaMísto, které bylo dlouho skryto před zvídavými pohledy a i dnes patří k raritám, najdete v Lanškrouně, v oblíbené restauraci U Pastýře. Ta sídlí v barokní budově římskokatolického děkanství, kde při přestavbě víceméně náhodou objevili poměrně hlubokou studnu.

Lanškrounský farář Zbigniew Czendlik chtěl místo upravit tak, aby bylo zajímavé pro návštěvníky, a tak ji dnes zakrývá speciální tvrzené sklo. Nemusíte mít strach stoupnout si přímo do prostoru, unese asi devět set kilo. Háček spočívá spíš v tom, že studna je v podlaze umývárny na dámských toaletách, ale zvědaví muži nemusí mít obavy: U Pastýře se smí i „na dámy“.
 

Středověká tvrz Orlice a další zázraky pod sklem

  • Na okraji Letohradu se nachází Tvrz Orlice, renesanční zámek s hotelem, restaurací, středověkou krčmou a několika prohlídkovými okruhy. Kromě sbírky zbraní, funkční historické knihtiskařské dílny a sgrafitové výzdoby si můžete prohlédnout také zbytky původních gotických staveb. Zakrývá je skleněná podlaha a nabídne vám pohled do míst, o kterých se dlouhá staletí vůbec nevědělo.
  • Pokud v Novém Boru budete mít možnost navštívit sídlo sklářské firmy Lasvit, neváhejte. Společnost sídlí v několika propojených budovách, které sloužily sklářům už na sklonku 18. století. Jeden z domů například kryje obklad z mléčných skleněných dlaždic a sklo má i v interiérech. Zajímavým prvkem je i 21 metrů hluboká studna, která neexistovala v žádných historických záznamech. Vznikl z ní zajímavý prvek přímo uvnitř budovy a díky skleněné podlaze uvidíte až na její dno.
  • Do staré studny se přes sklo v podlaze můžete podívat i v Domě umění Opavě. Sídlí v bývalém dominikánském klášteře, kde kromě studny objevíte historické fresky a původní rajskou zahradu.
  • O podzemí Pardubic se vyprávějí legendy: například takové, že chodby vedly hluboko pod zemí až na hrad Kunětická hora. V domě č. 77 na Perštýnském náměstí mají ještě jeden poklad: pod podlahou byla totiž schovaná studna. Pochází pravděpodobně z počátku 15. století a vidět ji může každý, kdo vstoupí do Krajské knihovny, je totiž zakrytá sklem.


Tipy na adrenalinové aktivity
Stezka korunami stromů Krkonoše Příroda

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny Příroda

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Jsou krásné, ale trochu děsivé – řeč je o vzdušných lávkách, které mívají podobu lanových mostů zavěšených vysoko nad zemí a spojují dvě skalní stěny, dva břehy řeky či dvě strany údolí. Dobře je znají milovníci skalního lezení na ferratách či dobrodružně ladění turisté. Vyšším levelem je pak flying fox nebo zip line – na laně zavěšená skluzavka. Kudy z nudy vás zavede na místa, kde takové atrakce najdete. A přidáme zdánlivě jednoduchou stezku Valašku v korunách stromů, kde vás ovšem čeká velká výzva v podobě lávky Skywalk: skleněná vyhlídková plošina dlouhá 150 metrů, tzv. zavěšený himálajský chodník.

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Dřevěné stavby jsou i v dnešní ultra-technické době stále "in". Mnoho jich vzniká pro soukromé bydlení, výjimkou nejsou ani kancelářské budovy s dřevěnými prvky. Tradiční materiál, jakým dřevo je, se používá ale i na stavby rozhleden či v zábavních parcích. A kde najdete nejzajímavější, nejhezčí a jedinečné stavby z českého dřeva? To vám poradí portál Kudy z nudy.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu Památky

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Rozhledna Čížovka Příroda

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Dům umění v Opavě Kultura

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce Zážitky

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

Prostory U Pastýře v Lanškrouně se hodí jako ideální zázemí pro konání vaší svatby, oslav, firemních akcí, konferencí a dalších důležitých momentů.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace Kultura

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.