ÚvodAktualityPřijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu
Zimní sporty

Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

  • 6. února 2023
Azurová obloha, jiskřivý vzduch s poletujícími přemrzlými vločkami, dokonale vysoustružená stopa, jemný svistot lyží a všude kolem nádherná ztichlá šumavská krajina. Možná takhle si většina milovníků lyžařské turistiky představuje svoji vysněnou návštěvu zimní Šumavy. Aktuálně je na Šumavě 50 až 80 cm sněhu a velká většina stop se upravuje, o jarních prázdninách několikrát týdně.
Šumava Horská KvildaŠumava nyní nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé Šumavské Pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1 000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

Na Šumavě je proznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km (z toho 250 km v NP), rolbou se udržuje 320 km (v NP 200 km). Lyžařské trasy jsou zde udržovány od prosince do konce března, podle sněhových podmínek. 
 

Modravsko

ModravaNa Modravsku byla 6. 1. ráno teplota -21°C a oblačná obloha. Na Modravě 55 cm sněhu, ve vyšších polohách zhruba 80 – 90 cm. Trasy jsou upravovány na klasiku, proto v nich, prosíme, nebruslete. V úterý 7. 2. k večeru budou trasy opět upraveny v plném rozsahu.

Do stopy můžete na tyto trasy:
Pro pěší se upravují trasy ModravaTříjezerní slaťRokyta – 6,5 km a Modrava – Modravský most – 2,5 km. V Infocentru na Modravě se nabízí možnost zapůjčení sněžnic.
 

Kvilda a Horská Kvilda

BěžkyNa Kvildě je 6. 2. jasno, teplota – 16°C, výška sněhu kolem 70 cm.

Upraveny jsou tyto trasy:


Běžky Horská KvildaNa Horské Kvildě je jasno, teplota -25°C. Výška sněhu dosahuje kolem 30 cm. V neděli 5. 2. byly upraveny všechny trasy v okolí:


Stopy jsou upravovány v širokém profilu – jsou vhodné i na bruslení.
 

Churáňov a Zadov

běžky churáňovBěžkařské stopy se upravijí také v okolí Churáňova a v lyžařském středisku Zadov. Ráno 6. 2. 2023 bylo polojasno s teplotou okolo -14°C. Výška okolního sněhu je do 58 cm, nového 11 cm, výška sněhu v lyžařských stopách se pohybuje do 40 cm. Kvalita stop je výborná a na trasách by již nemělo být žádných míst s nedostatkem sněhu.

  • ZadovZlatá Studna (3 km)
  • Zlatá StudnaZhůří (6 km)
  • Zlatá Studna – V sedle Přilby (3 km)
  • V sedle Přilby – Přilba – U Starých Hutí – Pláně (7 km)
  • Zadov – Pláně s odbočkou ke skok. můstku (3 km)
  • Pod Přilbou – Staré Hutě – Pláně (4 km)
  • Zadov – Roviny – Popelná – Německý most – Malý most – Zadov (14 km)
  • U žebříku – U Matesa – Zlatá Studna (3 km)
  • Malý most – U Matesa – U tří jedlí (2 km)
  • Churáňovský okruh (2 km): Churáňov – Roviny – U Paulusů – U žebříku – Malý most – Churáňov
  • Závodní tratě (5 km)
  • V Polci  – Na Hřebenovce (1 km)
 

Frymburk – Lipensko

frymburk stopyU Frymburku je polojasno a bezvětří, prostě zimní pohádka. Ráno zde naměřili -15°C. Leží zde 25 – 35 cm (vymrzlá tvrdá stopa, lehce zafoukaná slabou vrstvou prašanu). Stopy byly upraveny rolbou v neděli 5.2 – až 7 m široký pruh pro skauting a po okrajích vyříznuté 2 stopy pro klasický styl.

Přijďte si do Frymburku užít nejlepší sněhové podmínky za poslední roky! Běžecké stopy jsou čerstvě upravené a ve výborném stavu, během následujících dní nás čeká krásné slunečné počasí! Hlavní nástupní místo do frymburské stopy je na louce za fotbalovým hřištěm. Parkovat je možné zdarma na autobusovém nádraží vedle fotbalového hřiště.


Hamry a okolí

knížecí pláně běžkyV neděli 5. 2. bylo – 8,0°C, polojasno, sněhová pokrývka od 20 do 50 cm. V letošním roce byla aktuálně z důvodu těžby v lese změněna trasa běžeckého okruhu. Start je u prvního mostku za obcí Hamry směrem na Ostrý podél Ostrého potoka. Celková délka okruhu je 15,8 km s převýšením 476 m.

Včera odpoledne byla provedena úprava původního běžeckého okruhu rolbou z Německa, kdy byla projeta trasa Rittsteig – Stateček – Černé jezero – Bílý potok – Stateček.
 
  • Hamry – Ostrý potok – Pod Statečkem rozc. –  Bílá Strž rozc. – Stateček – Pod Lovečnou rozc. –
  • Pod Statečkem rozc. – Hamry (14 km )
  • Rittsteig – Stateček – Černé jezero – Bílý potok – Stateček (13 km)
  • Parkoviště Špičák – Černé jezero (neupraveno)
 

Prášilsko

Šumava běžkyV Prášilech je polojasno, – 16 °C, sněhu leží 40 až 80 cm. Během pátku a soboty byly upraveny všechny prášilské okruhy, včetně úseku Prášily – Skelná – Nová Hůrka.
  • Poledník: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily (19,5 km)
  • Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily
  • Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily (17,5 km)
  • Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou, začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní
  • Úsek Prášily – Skelná (7 km)
Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou Zimní sporty

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna Zimní sporty

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Okolí Frymburku a Lipna nad Vltavou je k běžkařům velmi vstřícné. Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, upravují se v této části Šumavy desítky kilometrů tras pro běžky.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě Památky

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Rozhledna na vrcholu Pancíř Příroda

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku Zimní sporty

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku

V zimní sezóně můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Klostermannova chata na Modravě Gurmánská turistika

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě Příroda

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva Příroda

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Prášilské jezero Příroda

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero Příroda

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jak poznat Plzeň za jeden den

Jak poznat Plzeň za jeden den

11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj
Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj