ÚvodAktualityPrlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Poslechněte si audio verzi článku
Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Za všechny uveďme třeba Prlov, vesničku v kotlině kolem Prlovského potoka v severovýchodní části Vizovické pahorkatiny na Vsetínsku. Prlov vznikl kolem roku 1300 a dohady ohledně jména jsou podobně dlouhé jako jeho historie. Jméno Perlow, Pyrlov, Prlow či Perlau mohlo vzejít z písčitých nánosů, perlivé vody místních potoků anebo podle úsměvné verze od zvolání manželky jednoho z pánů Vizovického panství, která při zahájení lovu zastavila koně obvyklým „Prrr!“ a vzápětí dala povel „Lov!“
 

Jazykolam jménem Dobev

Přes Dobev jezdí ti, kteří si zkracují cestu z Písku do Strakonic a nechce se jim po hlavních silnicích přes rozcestí Nová Hospoda. Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1318, kdy byl jejím pánem jistý Albera de Dobeu. Dobev je dokonalým příkladem jazykových kliček: při skloňování dojdete k tvarům „do Dobevě“ či „v Dobevi“.

Takových otazníků ale nabízí čeština celou řadu, a i zkušení korektoři si musí občas přivolat na pomoc Ústav pro jazyk český. Říká se leccos, ale píše se do Olomouce nebo Olomouci? Do Votice nebo do Votic, do Prčice nebo do Prčic? A jak je na tom se skloňováním Příbram nebo Soběslav? V obou (a mnoha dalších) případech převažují tvary Příbrami a Soběslavi, ale v zeměpisu se vyskytují starší tvary Sedlečko u Soběslavě anebo Buková, Lhota či Vysoká u Příbramě.



Sporné názvy má i řada obcí na Vysočině. Místním rval uši seriál Doktoři z Počátků, protože jsou zvyklejší říkat „z Počátek“ (nicméně obě verze jsou správně), ale jak je na tom třeba Třebíč? Ten nebo ta? A jsou ty nebo ta Rozsíčka? Anebo Želiv na Pelhřimovsku? Mimochodem, ta je mužského rodu, a tak výrazy jako klášter v Želivě a výlet do Želiva jsou správně, i když se to naším očím a uším leckdy nezdá.
 

Český divnopis

Některá města zaujmou výletníky historickými památkami, slavnostmi a řemeslnými tradicemi, jinam se jezdí kvůli krásné přírodě a skalním městům. To je třeba Český ráj a zejména Jičínsko, které je spoustou zvláštních názvů proslavené široko daleko. Najdete tu třeba Drštěkryje, Sběř, Kozodírky, Střevač anebo Záhuby. Přesný původ jmen známě jen u některých, u dalších se můžeme jen dohadovat. Třeba vesnice Spařence, součást Markvartic, zřejmě vznikla na vyprahlém suchém místě, a naopak obyvatelé Žabokrk, Žabonos a Žabovřesk slýchali z okolních mokřadů a bažin žabí skřeky.

Spousty krásných ryze českých názvů už zmizely. Hodně by o tom mohli vyprávět obyvatelé několika Šukaček, Mrdákova, Hovnova nebo Sračkova, kteří už měli posměšků dost a raději své obce nechali přejmenovat. O to víc si važme těch nepřejmenovaných, k nimž se místní hrdě hlásí, od Mrchojed, Smraďavky, Mrtníku, Čunínu a Hnojníku přes Močovice, Držkov, Vajglov, Vidlákovu Lhotu, Hrob, Onen Svět a Brloh až po známou trojku Pičín, Kozomín a Řitka z populární písničky od Yo Yo Bandu.
 

Krvavá, Smrtelná, Jakamado a Vlčí krtí

Rájem pro milovníky zvláštních jmen jsou i názvy ulic a veřejných prostranství. Například v Pitkovicích razí vlastní originální styl a pojmenovali své ulice po houbách: jsou tu ulice Klouzková, Žampionová, Penízková, Čirůvková, Kačenková, Muchomůrková, Pýchavková, Hříbková, Křemenáčová, Májovková, Chorošová i Smržová.

Milovníci zvláštních názvů mají rádi kratičkou ulici Červená báň v Praze-Libni. Její jméno připomíná jednu z mnoha zaniklých pražských usedlostí, která stála v místech kolem dnešní ulice. Podobně ke svým názvům přišly třeba Balabenka, Cibulka anebo Ladronka.

Mezi ulicemi s nejpodivnějšími názvy se objevuje Zvědavá ulička v Jilemnici, Nekázanka, Zapomenutá nebo Zastrčená ulice v Praze, Smrtelná ulice v Třebíči, Krvavá ulička v Tachově anebo Vlčí krtí v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Královnou ulic s podivnými jmény ovšem na Kudy z nudy vyhlašujeme uličku JakamadoDolní Poustevně. Její název ovšem žádný jazykovědec nerozluští: kdysi tu zkrátka bydlely rodiny Javorovských, Kalubových, Markových a Dvořákových, a název Jakamado se používal nejméně dvacet let před oficiálním pojmenováním.
Jičín

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké!

Langova rozhledna na Onen Svět – zažijte romantickou večeři na rozhledně Příroda

Langova rozhledna na Onen Svět – zažijte romantickou večeři na rozhledně

Chcete z České republiky vidět Alpy? Langova rozhledna v Lašovicích je to pravé místo. Dopřát si tu můžete i jedinečnou romantickou večeři na rozhledně. Jste snoubenci se smyslem pro přírodu a romantiku? Co takhle svatba na rozhledně? Dívejte se společně dál už při novomanželském slibu...

Usedlost Cibulka Památky

Usedlost Cibulka

Usedlost koupila Nadace rodiny Vlčkových, která v areálu buduje dětský hospic i prostory pro veřejnost. Jako první se v roce 2023 otevře kavárna, hospic má začít sloužit od roku 2026.

Usedlost Ladronka s restaurací Gurmánská turistika

Usedlost Ladronka s restaurací

Usedlost Ladronka stojí v místech, kde stál původně viniční lis ze 14. století založený Karlem IV. Po nákladné rekonstrukce je zde v současné době restaurace.

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny Příroda

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš Památky

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Žertovné a občas hanlivé názvy obcí Hrdlořezy, Řitka, Kostrčany, Konětopy, Krchleby nebo Zbizuby často vzešly od škodolibých sousedů. To platí i pro vesnice, kde se na něčem hoduje, ať už to jsou Konojedy nebo Kozojedy, Máslojedy, Masojedy, Mlékojedy, Mrkvojedy či Srnojedy.

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou dnešní tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím.

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.

Brloh

Brloh

Prozkoumejte obec Brloh a nabídku turistických atraktivit. Hlavní turistickou zajímavostí obce je nedaleký nedostavěný klášter na Kuklově a trosky hradu na Kuklově. Dominantou obce je kostel svatého Šimona a Judy. V obci se nachází několik kaplí, například kaple svatého Kříže a kaplička svatého Vojtěcha. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Praha 8

Praha 8

Kromě Prahy 8 se žádný jiný městský obvod tak těsně nedotýká historického jádra a zároveň nekončí až na samém okraji hlavního města. K osmičce totiž patří Karlín společně s Poříčím a budovou Muzea hlavního města Prahy, ale také Dolní Chabry a Březiněves, čtvrti na severních hranicích města.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Pičín

Pičín

Prozkoumejte obec Pičín v krásném, turisticky atraktivním prostředí v podhůří Brd a nabídku turistických atraktivit. První písemná zpráva pochází z roku 1289. Prvním známým majitelem obce byl rod staročeských pánů ze Strakonic. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Příbram

Příbram

Příbram proslavila těžba stříbra a posléze železných a uranových rud, proto nikoho nepřekvapí, že hlavním turistickým magnetem je Hornické muzeum s řadou nadzemních i podzemních expozic. Navštívit byste měli i Svatou Horu, jedno z nejznámějších mariánských poutních míst ve střední Evropě.

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Park Balabenka v Praze 9 Příroda

Park Balabenka v Praze 9

Náměstí na pražské Balabence se změnilo v park se dvěma dětskými hřišti. Nachází se zde také herní a cvičební prvky pro děti i dospělé.

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Nejznámější české dvojměstí je zapsáno v seznamu českých zeměpisných rekordů jako město s nejdelším názvem. Leží ve středních Čechách a rozděluje je řeka Labe. Brandýs s renesančním zámkem leží na jejím levém břehu, Stará Boleslav s nejstarším českým poutním místem na pravém.

Jilemnice

Jilemnice

Ve městě v podhůří západních Krkonoš si prohlédnete spousty zajímavých míst, jaká jinde nenajdete. Pozornost přitahuje takzvaná Zvědavá ulička, novorenesanční zámek s expozicemi Krkonošského muzea, unikátní mechanický Metelkův betlém anebo radnice s nejčastěji bijícími hodinami v Česku.

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Kryté mosty nad Nekázankou a bývalá Zemská banka Památky

Kryté mosty nad Nekázankou a bývalá Zemská banka

Ulici Nekázanku přetínají dva kryté mosty, které spojují budovy bývalé Zemské banky. Jsou dílem architekta Osvalda Polívky, který je i autorem obou bankovních budov. Byly přistavěny v roce 1912, aby se urychlil přechod mezi oběma budovami.

Votice

Votice

Votice leží mezi Benešovem a Táborem v oblasti přezdívané Česká Sibiř. Bývá tu skutečně chladněji než jinde a zimy jsou hodně bohaté na sníh, ale rozhodně se nemusíte bát žádných extrémů. Město chrání ze tří stran vysoké kopce a při procházce jeho ulicemi objevíte řadu zajímavých míst.

Želiv

Želiv

Želiv je obec na Vysočině západně od Humpolce, skrytá v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Nejstarší architektonickou památkou je premonstrátský klášter s kostelem Narození Panny Marie, který po rozsáhlém požáru upravil na začátku 18. století architekt Jan Blažej Santini.

Vsetín

Vsetín

V údolí Bečvy se rozložilo město Vsetín, srdce Valašska, rozdělené řekou na Horní a Dolní město. Je to už dávno, co se tu objevili pastevci ovcí a koz Valaši a dali kraji jméno. Ve Vsetíně objevíte místa plná pokladů, těch bájných, zbojnických, i skutečných, ukrytých v nádherné přírodě a tradicích.

Vizovice

Vizovice

Vizovice, brána Valašska, leží východně od Zlína v kotlině, obklopené kopci Vizovických vrchů. Stéká se tu sedm potoků, mají tu pěkný barokní zámek s parkem, město proslavila také slivovice, ozdobné vizovické pečivo a písničky kapely Fleret. Přijeďte se sem podívat třeba na tradiční Trnkobraní!

Počátky

Počátky

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině na rozhraní Čech a Moravy. Historické jádro města se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavé lázně.

Tachov

Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.

Soběslav

Soběslav

Soběslav leží v jižních Čechách u řeky Lužnice, v rovinaté oblasti na okraji rozsáhlých soběslavsko-veselských blat. Slavné časy dodnes připomíná rožmberský hrad, zbytky městských hradeb, několik kostelů a středověká radnice, k výletům do okolí láká nádherná lidová architektura blatských statků.

Strakonice

Strakonice

Město, kde se zrodila pověst o Švandovi s očarovanými dudami, jehož dominantou je mohutný středověký hrad s věží Rumpál, a kde Velké náměstí zdobí domy roztodivných jmen s působivými malbami, například dům U Umrlčí hlavičky nebo půvabné Papežovy domky. Tak vypadá jedna z bran Šumavy, Strakonice.

Sedlec-Prčice

Sedlec-Prčice

Dvojměstí jsou města, která vznikla spojením dvou osad. Většinou zvítězí nový název, jen málokdy se používají obě původní jména. Někdy to ale jde; například v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi anebo ve městě Sedlec-Prčice, které leží uprostřed oblasti přezdívané Český Merán.

Smraďavka u Buchlovic Příroda

Smraďavka u Buchlovic

Lázně a rekreační oblast Smraďavka leží asi 1,5 km jihozápadně od Buchlovic v údolí Dlouhé řeky. Svůj název dostala podle sirnatých pramenů v údolí, které byly poprvé popsány již roku 1580.