ÚvodAktualityPrvní prohlídky Baťova památníku a oslavy 100 let republiky ve Zlíně
Památky

První prohlídky Baťova památníku a oslavy 100 let republiky ve Zlíně

  • 21. října 2018
Firma Baťa proměnila Zlín v prosperující město, jedinečné svým architektonickým i urbanistickým pojetím. Jedním z jeho klenotů, který se dlouhá léta ukrýval před světem v nenápadné šedi, je památník Tomáše Bati. V neděli 28. října, v den 100. výročí vzniku Československa, se chystají první prohlídky.
Budova na konci parkového prospektu nad centrem Zlína vznikla podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury v roce 1933 a podobně jako brněnská vila Tugendhat či pražská Müllerova vila patří k perlám světového funkcionalismu. Byla postavena k uctění tragické smrti Tomáše Bati, který roku 1932 zahynul při leteckém neštěstí poblíž Otrokovic; v interiéru býval i model osudného letadla Junkers F13. Letadlo se do Památníku Tomáše Bati vrátí, ale až v příštím roce na jaře. Zatím můžete obdivovat budovu v její čisté kráse, kterou jí vrátila pečlivá dvouletá rekonstrukce.
 

Památník Tomáše Bati se otvírá

Ideová náplň památníku měla vyjadřovat velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus i prostotu, typické pro Tomáše Baťu, použité stavební materiály železo-beton-sklo pak ladily se zbytkem Zlína a moderní technickou kulturou. Tak tomu bylo do poloviny 20. století, než byl jeden ze symbolů moderního Baťova města upraven na Dům umění a doplněn přístavky. Půl století tu pak sídlila filharmonie společně s krajskou galerií.

Proměna do původní podoby Památníku Tomáše Bati začala před dvěma lety. Dochovala se většina podlah a konstrukcí, ovšem například původní omítky nahradí nové. Barvy ale budou takové, jaké budova měla už při svém vzniku: podlahy červené, sloupy modré a stropy bílé. Modro-bílé schodiště vede z hlavní části památníku do galerie a ještě výš, do třetího patra. Kromě letadla a expozic o obnově stavby a výročí republiky v budově nebude nic; minimalistická expozice umožní vidět krásnou stavbu v její původní podobě.

V historii již druhé slavnostní otevření památníku se chystá na neděli 28. října. Ve stejný den večer se pak u budovy 14|15 Baťova institutu odehraje videomapingový večer ke 100. výročí založení Československa.
 

Baťův mrakodrap a expozice

Pokud chcete poznat dějiny baťovského koncernu podrobněji, navštivte expozici Dnes fantazie, zítra skutečnost v areálu 14|15 Baťova institutu. Příběh malé obuvnické továrničky, z níž Baťové během 20. a 30. let dvacátého století vybudovali firmu s prodejnami po celém světě, se tu představuje společně s příběhem slavné cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda a animovanými filmy zlínských filmových ateliérů.

Navštívit můžete i Baťův mrakodrap, správní 21. budovu firmy z let 1936–1938. Víte, že v době svého vzniku byla s výškou 77,5 m druhá nejvyšší v Evropě? Na střeše „Jednadvacítky“ objevíte vyhlídkovou terasu s kavárnou, v osmém patře je ve všedních dnech k vidění expozice o historii firmy Baťa. U 14|15 Baťova institutu lze objednat také prohlídky technické kuriozity, unikátní pojízdné kanceláře ve výtahu.
 

Baťův Zlín

Baťové a jejich obuvnický koncern ovlivnili vzhled celého Zlína. Už na počátku třicátých let bylo město vybaveno řadou moderních vymožeností, od velkoryse projektovaných dopravních staveb přes zahradní obytné čtvrtě až po školy, zdravotnické objekty, obchody a sportoviště.

Městu dodnes dávají charakteristický a nezaměnitelný ráz Baťovy domky, stavěné v promyšleně koncipovaných koloniích. Postavilo se jich 2 210 a jejich životnost se počítala na třicet let, nicméně dodnes patří k žádanému bydlení a dochovalo se jich přibližně 1 900. Pokud chcete nahlédnout i do vily Tomáše Bati, stavěné v letech 1909–1911 podle projektu architekta Jana Kotěry, prohlídky je nutné objednat předem.
 

Co navštívit ve Zlíně a okolí?

  • sobotu 27. října se na náměstí Míru v centru Zlína chystá program U nás před sto lety k výročí vyhlášení Československého státu. Na něj naváže pietní akt u busty T. G. Masaryka před Kongresovým centrem.
  • Chtěli byste se podívat, jak se ve Zlíně žilo za první republiky? V Muzeu jihovýchodní Moravy můžete od 25. října navštívit výstavu Bydlení v baťovském Zlíně. Čas na její návštěvu máte až do konce roku.
  • Na příští rok si můžete naplánovat dovolenou na lodi a rezervovat si už nyní plavidlo pro pobyt na Baťově kanále. Zájem o unikátní technickou památku Slovácka stoupá každý rok, po jeho březích navíc vede nádherná cyklostezka. Z Kroměříže do Hodonína to je 80 km a na kole nebo pěšky můžete poznávat atraktivní místa v okolí.
Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku Kultura

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Kultura

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost Kultura

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov Památky

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na podmáčeném pozemku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".

Památník Tomáše Bati ve Zlíně Památky

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit formou komentované prohlídky ve stanovené provozní dny.

Další aktuality